RFS1
26.11.13,14:00
Podla zakona o dani z prijmov, §2 d) je danovnikom s neobmedzenou danovou povinnostou aj "právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri"

Moja otazka je, co sa stane ak firma zalozena v inom state EU ma konatela pravnicku osobu - sro zalozenu na Slovensku?
Podla definicie je v tom pripade pravnicka osoba zalozena v EU mimo Slovenska osobou s neobmedzenou danovou povinnostou v SR a teda by mala platit dane z prijmov plynucich v SR aj mimo SR na Slovensku. Ale je to vobec mozne? Ako by mohla firma ktora nieje zalozena na Slovensku, nepodnika zo Slovenska a nema na Slovensku ani prevadzkaren, iba ma konatela ktory je pravnickou osobou v SR, ako by takato firma mohla platit dane na Slovensku? Resp. ako by ju vobec SR mohla donutit platit dane? Da pokutu zahranicnej firme? Zrusi zahranicnu firmu?
V pripade ze by na Slovensku mala taka firma aspon prevadzkaren tak by som si to aj vedel predstavit, ale ako by to bolo v pripade ktory opisujem?

Vdaka.
tictac7
26.11.13,13:09
otázku som ani nedočítala - dostala som sa len po prvý riadok. Konateľ právnická osoba? To hádam nie....
JankaO
26.11.13,13:22
Áno, od 2.2004 do 9.2004 takáto možnosť v zmysle § 133 ObZ bola...
RFS1
26.11.13,14:33
Ach jaj... Mozno treba lepsie citat, alebo porozumiet napisanemu.
Konatelom ZAHRANICNEJ firmy je pravnicka osoba a ANO, niektore staty EU umoznuju mat konatela pravnicku osobu.
avalik
26.11.13,15:01
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,

sidlo PO je mimo SR

miesto skutocneho vedenia je kde? v sidle konatela - sro na SK alebo v zahranici?
RFS1
26.11.13,15:08
Ako sa to da jednoznacne urcit? Ked budem tvrdit ze miesto skutocneho vedenia je v zahranici tak danovy urad moze tvrdit opak a neviem si predstavit ako sa im da dokazat ze nemaju pravdu. Hlavne ak ide o firmu ktora obchoduje so sluzbami cez internet a fyzicky nic neprodukuje, neposuva, nekupuje, nepredava a "riadiace a obchodne rozhodnutia" sa neuskutocnuju ako v realnej "kamennej" firme kde si sadne riaditel so zastupcami a kreslia si na tabulu grafy :-)