viescan
26.11.13,22:11
prerábam rodičovský dom. z garáže ktorá je súčastou domu chcem spravit kuchyňu,problém je ten že tam mám číre okno do susedoveho dvora respektívne je mu vidiet do vchodu do domu.chcel som tam dat také okno tuším dubová kôra sa volá.lenže ani to nechcú povolit.ích varianta je že tam nechcu aby bolo okno.otázka je či máju právo mi to okno tam nepovolit ked tam už raz bolo.
draik
26.11.13,21:56
Susedia nič nepovoľujú ani nezakazujú, susedia sa ako účastníci konania vyjadrujú. Ak ide len o okno a dodržíte odstupy,nie je dôvod, aby Vám to stavebný úrad nepovolil.
kukučka
26.11.13,22:02
No je predsa rozdiel okno na garáži a okno na kuchyni, ale podstata je ide - vo vzdialenosti a nemenej v susedských vzťahoch. Ak by to bolo naopak, ty si dovolil? Podľa toho jednaj.
viescan
26.11.13,22:18
vzdialenost v najbližšom bode je to asi 5,5 m. to okno je 120/60.a ano ja by som to povolil ja stím nemám problém
pepsikova
26.11.13,22:58
..no, ty s tým problém nemáš, pretože takú situáciu momentálne neriešiš...ale určite by si problém mal, keby sa stav otočil-a sused by ti nakúkal do dverí..či?..to okno sa nedá dať iným smerom?..garáž má predsa ešte dve volné steny-okrem dverí...ak by to nešlo inak, nepokaz si vzťahy so susedom,urob na stene, kde sú dvere, väčší otvor, daj tam pevné dvere a otváracie -vchodové dvere,tak vyriešiš aj svetelnosť aj vchod a aj so susedom bude mier..
malendom
27.11.13,03:42
Presne ako pise draik. Bez sa informovat na stavebny urad a ked budu dodrzane vsetky zakony sused sa moze aj na hlavu postavit.Mojmu susedovi vadilo ze mam okna do jeho zahrady.stavebny urad mi to schvalil a nepomohl mu nic.Nebudem mat predsa obyvacku bez okien kvoli tomu aby som mal s nim sobre vztahy.
arizona
27.11.13,05:40
Z obytnych miestnosti nemozes mat velke okno k susedom.
Je rozdiel mat okno z garaze a okno z kuchyne,kde sa zdrzujete casto.Ako pise pepsikova, radsej porozmyslaj o okne na inej stene.

Cez velke okno z kuchyne mu nielenze budes vidiet priamo do dvora,ale k susedovi pojdu cez otvorene okno aj vsetky kuchynske pachy,hrmot hrncov a pod.
Okrem toho, 5,5m je mala vzdialenost, takze obe rodiny si budete musiet davat pozor aj na bezny rozhovor,lebo sa budete navzajom pocut, co nie je moc prijemne.
Nemusi to vadit len susedom, ale aj tebe...

Tie zakony sa nevymyslali len tak z brucha, ale maju svoje opodstatnenie.
taiko
27.11.13,05:56
fuuha, tak keby sa toto stalo mne, tak by som nezbednemu susedovi co je bezohladny presne pred okno zasadil rad tuji :D
taiko
27.11.13,05:58
no ale preco by sme urobili susedovi dobre, ked mu mozeme uskodit, no nie? :)
lujza.j
27.11.13,06:11
Mat dobre susedske vztahy je nad zlato....a co ked uz okno,tak s mliekovou sklenou tabulou....
buchač
27.11.13,06:24
VŠETKO sa dá ...len je potrebné vedieť a aj chcieť .
IBAŽE na to je potrebných dvoch ...a zákony a vyhlášky a či povolenia následne poslúžia ako toaletný papier ........

P.S.:
Tá otázka - názov nemá chyby ...
taiko
27.11.13,07:00
veru veru, nechcel by som sa najblizsich 50 rokov kyslit so susedom.
Oliwa
27.11.13,07:04
Lui, "mliekové okno" by som si nedala na dom kvôli nikomu - to by vyzeralo ako v nemocnici... Ale sú typy skiel, ktoré napriek tomu, že sú číre, ale majú vzor, znižujú priehľadnosť, resp. ostrosť tvarov - a vzor dubová kôra je jedným z nich.
www.google.sk/search?q=sklo+dubová+kôra&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=F7KVUt2fJcLTywPz6YCQCw&ved=0CCwQsAQ&biw=1280&
http://www.a3navrhy.sk/?q=vyplnsklo
lujza.j
27.11.13,07:20
Ja som to len ako priklad....to ano,ze ako v spitaly....ale ked by ine nebolo lepsie ako nic:)
marjankaj
27.11.13,07:38
Urob susedovi dobre, oserie ti plot.:---
Oliwa
27.11.13,07:58
A záhrada bude vyzerať ako cintorín....
Oliwa
27.11.13,08:08
Dubová kôra by teoreticky mohla byť, aj prakticky, hlavne z diaľky 5,5 m... Ale zase - nie je okno ako okno. Tým svojím by si vlastne znehodnotil susedov pozemok, tak sa nemôžeš čudovať, že mu to vadí. Nemôžeš ho dať smerom do ulice alebo do záhrady, ako tu už zaznelo?
Oliwa
27.11.13,08:41
Pepsi, pravdupovediac, tak toto neviem ako si myslela, aj keď dobre, ale - on rieši predsa kuchynské okno a nie vchodové dvere a svetlosť predsiene. A nepredpokladám, že po otvorení vchodových dverí sa ocitne rovno v kuchyni...
mslavik
27.11.13,11:33
ak tam to okno uz je...a vy nejdeto ho zvacsovat ani zmensovat, tak to zakazat nemozu. ale POZOR ak by ste ho zvacsit chceli, mozu vam to bloknut na stav.urade, resp. potom napadnut (a aka maju znamosti, tak aj uplne dat zrusit, lebo jeto potom vlastne uz uplne nove okno..ine.) cize pozor abyste nemenili rozmery. vlastna skusenost...nakoniec sme museli dat sklobeton : (.
dobrocani
05.12.13,08:46
A neuvazovali ste o svetlovode. Ja rekonstruujem dom po starych rodicoch, zrealizoval som stavbu novej strechy s presahom nad susedov pozemok(s jeho pisomnym povolenim) cca 1meter. Mal som aj dve okna otocene do jeho dvora, bol by aj suhlasil so zvacsenim jedneho z nich, ale nechcel som az tak zneuzit jeho pozitivny pristup a v pripade predaja jeho nehnutelnosti by som mohol mat problemi s novym majitelom. Tak som tie dve okna zamuroval, a ak sa mi budu tie dve miestnosti zdat tmave, mam sikmu strechu bez obytneho podkrovia nie je problem tam dat dva svetlovody.
Dobre susedske vztahy za tych par euro navyse stoja.
pavol54
06.12.13,03:59
Luxfery miesto okna by nestačili, tie nemajú charakter okna ale steny
ivka70
06.12.13,05:53
Okno je ale na garazi, co je zasadny rozdiel, kedze idu menit ucel miestnosti na kuchynu, nepomoze ani to, ze nechaju povodne okna.
demeter
06.12.13,08:12
Aj mi máme takýto problém .už som tu o ňom písal susedia si zo špajze urobila kuchyňu okno majú pôvodne,ale v lete všetky výpari citim na dvore,rozprávať sa na dvore nemôžme,lebo všetko počúvaju,taktiež aj mi ich tak klud na dvore nemáme.U starostu sme nepochodili,povedal ,že susedia si môžu robiť čo chcú,nemenili rozmery izby.
Mária27
06.12.13,14:29
Tu sú tie paragrafy vyhlášky 532/2002, ktoré sa ťa týkajú. Prikladám k tomu aj stanovisko ministerstva.

§ 6 Odstupy stavieb

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.
bjuty smis
06.12.13,16:16
píše tuje, nie betonové kríže...
malendom
09.01.14,07:29
neviem kto je bezohladny...keby boli vsetci susedia na hlavu ako tento a urad by to bral tak mozem mat okna tak akurat na hlavnu cestu a zit jak v nejakom chlieve, on nema na pozemku ani ziadnu stavbu iba obycajnu zahradu v ktorej je raz za tyzden
taiko
09.01.14,07:34
a tebe nebude vadit, ze ked si tam sused nieco postavi, tak Ti bude neustale cumiet do obyvacky, ked budes pozerat televizor?
učtovníčka
09.01.14,19:41
Myslela som že sa to môže stať len v jednej dedine a vidím, že je to na "Slovensku asi tak". Rodičia majú identický problém a nikto s tým nepohne. Ešte aj vývod z digestora majú asi pol metra vyvedený. Keď sa ohlásili tak im otrávili psa. Takže to už vzdali a márne čakajú na ďalšie voľby kedy zvolia iného starostu. Ale v dedine kde má starostka obchod a roznosí verným poukážky na nákup to potrebuje ešte jednu" nežnú revolúciu". Ešte
že tam nežijem aj ja...