ortvnr
27.11.13,08:50
Dobry den,

Uz vyse 20 rokov mame v prenajme podu od Slovenskeho pozemkoveho fondu (SPF) dostali sme podu vo vymere okolo 130ha v roku 2008 sme obnovili zmluvy so SPF na 20 rokov s 1 rocnou vypovednou lehotou.

Problem je ze tento rok zacal SPF vracat pozemky v restitucii a vracia prave s nasej prenajatej pody. Stale nam po kuskoch s pody ukrajuju.

Problem vsak je:
My mame zmluvu s SPF na 20 rokov (nikdo nam nedal oficialne a vlastne ani neoficialne vediet ze poda zmenila majitela)

Restitent ktory dostal spat pozemok (8ha) ho nasledne predal druhej osobe.

Ta osoba ma v rukach oficialnu kupnu zmluvu ze pozemok je jeho. A nasledne pozemok prenajal tretej osobe ktora ma zase najomnu zmluvu.

A tato tretia osoba odnas pozaduje aby sme jej podu uvolnili ze ona ju ma v prenajme.

Moja otazka je myslim jasna... maju pravo nas vykazat s nasej prenajatej pody na ktoru mame pravoplatnu zmluvu na 20 rokov od SPF resp. od statu ? Mohol vobec SPF vydat podu restituentovy pocas toho ako mal s nami pravoplatnu najomnu zmluvu na 20 rokov a este k tomu nikoho neupozornil ze poda zmenila majitela. Dokonca ani restituentovy nedali vediet ze podu ma niekdo v prenajme.

Je to parcela typu "C". a doteraz bola evidovana ako Poda neznamych vlastnikov alebo statu.


Dufam ze som to napisal jasne a zrozumitelne a vopred dakujem za kazdu vasu radu.
AmmiS
01.12.13,12:43
SPF je oprávnený podľa zákona č. 180/1995 z.z. nakladať s pozemkami neznámych vlastníkov (§ 16 ods. 1 písm. b) a koná tak aj pred orgánmi štátnej správy a pred súdom vo vlastnom mene a to až do doby, kým nepreukáže vlastníctvo k pozemku iná osoba (vo vašom prípade reštituent). SPF je ďalej oprávnený s pozemkami nakladať tak, že môže prenajímať § 18. Nie je ich vlastníkom, len správcom, kým sa nepreukáže vlastníctvo pôvodného vlastníka. Zmyslom zásady katastrálneho zákona je, že údaje v katastri nehnuteľností sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak.

Vlastnícke právo je chránené ústavou a je teda viac, ako nájomný vzťah s niekým (vo vašom prípade s SPF), kto už v tomto prípade nie je ani správcom. Ak si reštituent uplatnil nárok na súde podľa reštitučných predpisov, ide o vlastnícke právo osoby, ktorej bolo toto odňaté pravdepodobne v období neslobody (1945 - 1989) na základe neplatného právneho úkonu štátom. Z tohto totiž reštitúcie vychádzajú. Je to vlastník, ktorý si túto pôdu kúpil pred rokmi a teda mu stále patrí, keďže vlastnícke právo sa nepremlčuje zo zákona a je chránené ústavou.

§ 20 vyššie uvedeného zákona hovorí, že tieto oprávnenia SPF nakladať (prenajímať) pôdu zanikajú doručením výpisu z katastra nehnuteľností, ktorým vlastník preukáže vlastníctvo k týmto pozemkom. A tým je rozhodnutie súdu, ktorým priznal vlastníkovi vlastnícke právo v reštitučnom konaní. Doručením výpisu vstupuje vlastník (nový teda reštituent) do práv prenajímateľa - správcu pozemkov (SPF).

Takže, vy máte právo uplatniť si nároky od SPF vzhľadom na uzavretú zmluvu. Právoplatným vlastníkom je už osoba, ktorej bol pozemok predaný reštituentom. A teda nájomná zmluva jeho prenajímateľov je platná a oni majú na pozemok nájomný nárok.
Hereditas
01.12.13,13:11
Ja len dodám, že mohla to byť aj pôda neznámeho vlastníka, ktorý sa časom stal známy ... :-) teda, že vlastnícke právo prešlo na žijúcich potomkov v dedičskom konaní. Nemuselo to byť v konaní podľa reštitučných zákonov. Ale o SPF platí, čo bolo vyššie uvedené.