Baraa
27.11.13,11:08
Dobrý deň,

potrebujem pomôcť. Pred troma rokmi som predala psa s PP do Nemecka. Po roku sa ozvala majitelka, veterinar jej povedal, ze psik nebude zaradeny do chovu pre exterierovu vadu.
Psika som nevidela od 12 tyzdnov, tak neviem realne zhodnotit ako presne ta vada vyzera, ale pani odomna ziada vratenie polovicky penazi. Medzitym dohadovanim dala pani operovat psa -
kozmeticke operacie, ktore same o sebe vylucuju chovnost, bez akehokolvek potvrdenia o ich potrebnosti. Nic z toho nielenze nepodlozila, ale ani nekonzultovala. Ta vada o ktorej sa bavime sama o sebe, by psa
z chovu v SR nevyradila. Zmluvu o predaji tohto psa nemam, pretoze som to tak v tej dobe este nerobila. K ziadnemu jej vyjadreniu nedodala ziadny doklad. Ked som jej navrhla, ze na vratenie penazi potrebujem psa vidiet a
nechat posudit tak sa vykrutila a k mojej poziadavke ze ked jej vratim peniaze ona mi posle jeho preukaz povodu ako zaruku toho ze pes naozaj nebude vyuzivany v chove odmietla s tym, ze bez preukazu povodu by to bol obycajny bastard.
Teraz na mna posiela pravnika a ja neviem ako velmi sa mam bat, pretoze tieto pravne veci okolo zvierat nepoznam. Dakujem
taiko
27.11.13,10:30
pani z nemecka si nejak odporuje, ci? aky je rozdiel v jej vyjadreniach ?
1. "... ze psik nebude zaradeny do chovu pre exterierovu vadu"
2. "... ze bez preukazu povodu by to bol obycajny bastard"
duves
27.11.13,11:33
Psik tu na slovensku nebol na kontrole u veterinara? Ak ano, bran sa s tym.
Baraa
27.11.13,13:16
Tak ono na toho psa bol vystaveny preukaz povodu, a je v evidencii, takze odobranie PP z neho nikdy neurobi bastarda. Na druhej strane je preukaz povodu iba doklad o tom ze chov je kontrolovany a v kazdej generacii zaznamenany vyskyt ext. vad a chorob. Preukaz povodu nie je potrvrdenim ze pes musi byt automaticky zaradeny do chovu, ze z neho vyrastie superpes, alebo ze nebude mat skrytu vadu ( vadu, ktora sa ukaze s rastom). Toho zarukou urcite nie je.
Baraa
27.11.13,13:19
Steniatko bolo vysetrene veterinarom a nie raz. Toto je skor pravnicka otazka o tom, ako je pes pravne brany a ake zakony sa k tomu vztahuju. Ci je brany ako vec a cele to je normalny vztah - predavajuci / kupujuci, alebo ako to vlastne je.
taiko
27.11.13,13:23
aha rozumiem, dakujem za vysvetlenie
misoft
27.11.13,15:45
Tak ako si to tu vysvetlila, tak vysvetli aj tej Gretchen - PP nie je dokladom o tom, že je pes určený na chov, ale že pes nie je bastard. A do 12 týždňov sa asi nedá presne určiť, aké vzhľadové vady bude mať neskôr.