Chrome
27.11.13,13:59
Dobrý deň, poradí mi niekto? Mám 2 otázky ohľadom dane z príjmu. Ak pracujem a bývam v prenájme celý rok v ČR a som teda daňový rezident ČR a súčasne prenajímam byt na Slovensku, ako je to s platením dane z príjmu? Na Slovensku platím len daň z príjmu za prenájom bytu alebo budem musieť k tomu prirátať aj príjem nadobudnutý v ČR?

Ak prenajmem byt blízkej osobe za cenu energií a tá následne prenajíma byt a platí dane, môj príjem bude 0€ , ako to bude v tomto prípade pri podávaní DP?
tictac7
27.11.13,13:07
tú druhú otázku polož ako samostatnú otázku
tictac7
27.11.13,13:08
v ktorej krajine máš trvalý pobyt? v ktorej krajine je stredisko Tvojich záujmov, t.j. kde máš rodinu, deti, polovičku?
KEJKA
27.11.13,13:09
v prvom rade, de facto máš síce daňovú rezidenciu v ČR, ale máš to aj vybavené na ich finančnom úrade? Štandardne je rezidencia podľa trvalého bydliska.
v SR podáš DP za príjmy v SR a potom v Česku z celosvetových príjmov, daň zaplatenú v SR si bud započítaš, alebo príjmy vyjmeš - závisí od legislatívy v Česku.
Chrome
27.11.13,13:50
Ďakujem za odpoveď, podľa mňa, stredisko mojich záujmov je ČR, požiadal som o daňovú rezidentúru FU ČR.
Ak sa nemýlim, zmluva medzi ČR a SR je zápočtová
Chrome
27.11.13,13:51
Trvalý mám na Slovensku ale stredisko mojich záujmov je ČR, tu prebývam väčšinu času
KEJKA
27.11.13,15:29
ano, to som mala na mysli - žiadosť o daňovú rezidenciu.
Už nejaký ten rok platí, že daňovník s príjmami so závislej činnosti môže zvoliť formu, ktorá je preňho výhodnejšia, teda zápočet alebo vyňatie.
Chrome
19.12.13,21:01
Ďakujem, tiež som to pred chvíľou zistil §45ods.3 ZoDP

http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-prijmu/zavisla-cinnost/aktualni-dotazy-a-odpovedi-k-dani-z-prij-3174

Ak by to niekomu pomohlo, to to som našiel na stránke MFČR:

Jsem fyzická osoba - občan Slovenské republiky s povolením k dlouhodobému pobytu a jsem zaměstnancem české firmy, pobývám na území ČR více než 183 dnů v roce a pronajal jsem si zde byt. Trvalé bydliště a stálý byt mám však ve Slovenské republice – kde žije i moje rodina a kam dojíždím. Jakou mám daňovou příslušnost?

I když má tento poplatník „bydliště“ (stálý byt s úmyslem se zde zdržovat v obou státech), pro stanovení jeho daňové rezidence bude rozhodující určení státu, ve kterém má středisko životních zájmů. Jelikož pracuje u nás, vzniká dojem, že užší hospodářské vztahy má k naší republice. Pokud však v ČR pobývá pouze z důvodu zaměstnání a vrací se za rodinou, která zůstala na Slovensku, je považován podle mezinárodní daňové smlouvy uzavřené mezi oběma státy za rezidenta SR.