alohamercy
27.11.13,14:00
Aký vplyv na DPH má ak je na faktúre uvedená iná adresa odberateľa (SZČo platca DPH) ako je dodacia adresa (FO)?
tictac7
27.11.13,13:11
§74 ods. 1 písm a) "...adresa sídla, miesta prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava..." - z toho mi vychádza, že ak je dodacia adresa tá, kde sa FO obvykle zdržiava alebo je to miesto jej podnikania, faktúra je vystavená správne.
alohamercy
27.11.13,13:37
mala som na mysli, že dodacia adresa nesúvisi vôbec s podnikaním, sú to dve odlišné osoby?
tictac7
27.11.13,13:53
máš citovaný zákon, aká adresa má byť uvedená na faktúre, toho sa drž. Nerozumiem, o akých odlišných osobách tu písmenkuješ? Ty si dodávateľ? Drž sa zákona a vystavuj faktúry v jeho zmysle.
alohamercy
27.11.13,16:49
takže napíšem takto: FO (bežný človek) kupuje napr. tablet. Pri objednávke uvedie údaje SZČO , ktorá je platcom DPH (adresa, ICO, DIC). Lenže SZCO ani FO nebyývajú v tom istom meste a väčšina eshopov uvádza na faktúre aj adresu doručenia. Môže to mať vplyv na uplatňovanie DPH, ak na faktúre bude uvedená adresa oboch osôb? Bude táto faktúra uznaná daňovým úradom?
avalik
27.11.13,16:57
fakturujes tovar Jozkovi podnikatelovi do KE ale tovar zasielas Petrovi nepodnikatelovi do PO? Peter si objedna tovar a zaplatit ho necha Jozkovi??? ... hmm ... das mi Jozkove udaje? nejaky vianocny darcek by sa zisiel :D
emma01
28.11.13,08:27
Nezáleží na tom, aká je na faktúre adresa doručenia. Ak je na faktúre adresa odberateľa uvedená podľa obch. resp. živnost. registra, IČO a IČ DPH a faktúra má všetky náležitosti daňového dokladu, tak si daň môžeš uplatniť.
emma01
28.11.13,08:32
Čo je na tom nepochopiteľné? Objednala si tovar ako SZČO a doručiť si ho nechala na inú dodaciu adresu, napr. k rodičom, lebo v čase doručenia bude z pracovných dôvodov mimo adresy odberateľa.
alohamercy
28.11.13,10:10
a čo v tom prípade, ak tovar je doručení kuriérom faktúra spĺňa všetky náležitosti ale na pokladničnom doklade (platba na dobierku) bude uvedení ako platca ten, ktorý tovar prevzal (napr. adresa rodičov
emma01
28.11.13,11:31
Tak to už asi je problém. Mala by tam byť uvedená ako platiaca osoba SZČO. Ale vplyv na DPH to podľa mňa nemá, len bude problém zúčtovať úhradu. Zrejme by bolo vhodné, aby si požiadala o nový doklad o úhrade.
tictac7
28.11.13,12:11
pre uplatnenie nároku na odpočet DPH je smerodatná faktúra