ajka100
27.11.13,15:13
Dobrý deň. Mám dotaz: sama spracúvam 6 klientom = firmám externe mzdy + vediem účtovníctvo. Personalistiku (pracovné zmluvy, mzdové dekréty, dochádzku, stravné lístky) si robia firmy samé.
V jednotlivých firmách je do 5 ľudí, z toho vždy 1 spoločník=konateľ, ktorý mi nosí podklady k mzdám.
Čo potrebujem zabezpečiť z mojej strany - ochrana osobných údajov, aby som mala všetko ok?
PC na ktorom rátam mzdy nie je pripojený na internet. Výkazy, prehľady a hlásenia posielam prostredníctvom iného PC, súbory prenášam cez USB kľúč.

Týka sa ma aj preskúšanie z ochrany osobných údajov?
avalik
27.11.13,14:22
OOU a externe uctovnictvo je zodpovedane v roznych otazkach, skus prestudovat rubriku http://www.porada.sk/ochrana-osobnych-udajov
dalsie info najdes na stranke uradu www.dataprotection.gov.sk

skusku musi absolvovat len zodpovedna osoba - ref. zakon 122/2013

doplnenie:

ajka100 (Dnes 16:38)

" uvedené som prešla, ale aj tak mám z toho v hlave miš-maš
zmluvy s klientmi mám, postačí ak do nich zakomponujem ochranu osobných údajov? napr. podľa zmlúv, ktoré som našla aj tu na porade v sekcii ochrana osobných údajov?"

- nie je jednoduchsie urobit nove zmluvy podla § 8, nez dopisovat dodatky k uz doterajsim zmluvam?

"a čo moji klienti - ich sa čo týka - majú minimum pracovníkov, konateľ má prístup k ich údajom a ja"

- klienti su zodpovedni sami za seba - su prevadzkovatelia, ak zistis porusenie zakona z ich strany postupujes podla § 8 ods. 8)

"podľa zákona nemôže byť zodpovednou osobou konateľ, tak koho mám písať napr. na "Súhlas so spracovaním os.údajov??? "

no konatel je zodpovedny konat za firmu, on musi zabezpecit aby bol zakon dodrzany, zakon ustanovuje kto moze byt zodpovedna osoba ... zakon neuvadza, ze ZO musi byt len zamestnanec

suhlas so spracovanim osobnych udajov - dava dotknuta osoba - z akeho dovodu tam chces pisat zodpovednu osobu?

PS: kazdy prevadzkovatel zodpoveda sam za dodrziavanie zakona o OOU - ty ako uctovnicka sa nedaj dotlacit do riesenia jeho povinnosti - ries si svoje (aj ty si prevadzkovatel v ramci svojho podnikania), ak tomu nerozumies ty a ani tvoji klienti, radsej si to zabezpecte prostrednictvom firiem, ktore sa tomu venuju.
ajka100
27.11.13,14:38
uvedené som prešla, ale aj tak mám z toho v hlave miš-maš
zmluvy s klientmi mám, postačí ak do nich zakomponujem ochranu osobných údajov? napr. podľa zmlúv, ktoré som našla aj tu na porade v sekcii ochrana osobných údajov?

a čo moji klienti - ich sa čo týka - majú minimum pracovníkov, konateľ má prístup k ich údajom a ja

podľa zákona nemôže byť zodpovednou osobou konateľ, tak koho mám písať napr. na "Súhlas so spracovaním os.údajov???
avalik
27.11.13,15:09
doplnila som odpoved
Hanka28
27.11.13,18:38
Pokiaľ viem, tak termín "projektov" k ochrane osobných udajov sa posunul do 30.6.2014. Viete o tom niečo?
avalik
27.11.13,18:41
Hanka, dodrziavaj etiketu porady - otazky sa nezadavaju do odpovedi
Hanka28
27.11.13,18:52
Mojou otázkou som Vás len chcela upozorniť na novú skutočnosť ohľadom tohto zákona. Ale ak to vnímate takto, tak prepáčtem, že som sa zapojila.
avalik
27.11.13,18:56
ak mas takuto info, tak dopln cislo zakona, ktorym sa termin posuva ... inac je to otazka, ktora do odpovede nepatri
Ing. Ľubomír Janoška
27.11.13,19:11
Hanka, neurážajte sa. Otázky nepatria do komentárov.
Nové bezpečnostné projekty majú byť do 1.4.2014.
PS - keby to bolo medzi otázkami, tak by sa asi viac ľudí dozvedelo, že ide o nové projekty a že dovtedy sú platné staré. Nejde o novú povinnosť, iba o nové náležitosti, Projekty už mali byť podľa zákona 428/2002.
ajka100
28.11.13,08:46
suhlas so spracovanim osobnych udajov - dava dotknuta osoba - z akeho dovodu tam chces pisat zodpovednu osobu?
---- Robím mzdy v MRP. Pri vypĺňaní súhlasu dotknutej osoby pýta program meno oprávnenej osoby /komu je súhlas daný/---- tam vyplním seba? Doteraz som tam písala konateľa???
avalik
28.11.13,10:19
suhlas sa dava prevadzkovatelovi a nie konkretnej opravnenej osobe - alebo budes vypisovat tolko suhlasov, kolko je opravnenych osob? co ked sa tie osoby v buducnosti zmenia, budes nahanat dotknutu osobu aby znovu podpisala suhlas??? ... § 11 ods. 4) "... Dôkaz o súhlase obsahuje najmä údaj o tom, kto súhlas poskytol, komu sa tento súhlas dáva, na aký účel, zoznam alebo rozsah osobných údajov a čas platnosti súhlasu."
Hanka28
28.11.13,11:01
Nový zákon 122/2013,ktorý ruší starý zákon 428/2002 bol doplnený prechodným ustanovením v par.76-ktoré posúva niektoré termíny. Ešte raz prepáčte, že som vstupila do Vašej debaty.
avalik
28.11.13,11:08
Hanka, neurazaj sa ... nadhodila si vec tak reagujem ... v z. 122/2013 § 76 (7) Bezpečnostné opatrenia, bezpečnostná smernica a bezpečnostný projekt vypracované podľa doterajšieho zákona sa účinnosťou tohto zákona považujú za bezpečnostné opatrenia vypracované podľa tohto zákona. Prevádzkovateľ a sprostredkovateľ sú povinní zosúladiť prijaté bezpečnostné opatrenia s týmto zákonom do deviatich mesiacov odo dňa účinnosti tohto zákona. ... zakon nadobudol ucinnost 1.7.2013 ... cize termin je do 9 mesiacov = do 31.3.2014 ... odkial mas termin 30.6.2014?
Ing. Ľubomír Janoška
28.11.13,11:44
? súhlas DO na spracovanie miezd?
Veď osobné údaje v agende PaM sa spracúvajú na základe osobitných zákonov (Zákonník práce, sociálne, zdravotné poistenie, daň z príjmov, DDS, DSS,...), súhlas nie je potrebný.
Alebo som zle pochopil?
ajka100
28.11.13,14:01
Súhlas DO v MRP:
- skrátim to :
"XY (zamestnanec) týmto prehlasuje, že bol v rámci zákona 122/2013 poučený o právach DO a súhlasí so zaradením osob.údajov do inf.systému, kt.prevádzkovateľom je Firma, s.r.o.
súhlas je daný: .......... TU JE MENO na kt.som sa pýtala ....... (oprávnená osoba)
účel poskytnutých os.údajov: osobný spis, mzdová agenda
obsah poskyt.os.údajov: osobné údaje a údaje o rod.príslušníkoch potrebné pre správny výpočet mzdy
doba platnosti súhlasu: neurčitá
ďalej je ešte vyhlásenie, že os.údaje poskytla dobrovoľne, bez nátlaku a sú pravdivé a aktuálne. "
vera.d
03.12.13,10:58
Dobry den,
tiez som zistovala moznosti pre znamu, ktora je uctovnicka. Nakoniec si dala projekt urobit u tejto firmy: http://www.softprogres.sk/index.php?menu=produkty&produkty=bp. S pristupom a rychlostou bola spokojna a nebolo to ani drahe a na ich stranke si vzorovy projekt viete pozriet.
kati4
11.12.13,18:24
http://www.bezpecnostnyprojekt.info
odporúčam stiahnuť si dokumentáciu z tejto stránky, máme to overené :)
avalik
11.12.13,18:26
dodrzuj etiketu porady
kati4
11.12.13,18:38
OK, len som chcela pomôcť :)
avalik
11.12.13,18:42
pomahaj konkretnymi odpovedami, nie linkovanim na svoju stranku - s platenymi sluzbami ... takze ocakavam tvoje odpovede - ved na stranke mas uvedene, ze mate "kvalifikovanych odbornikov"
jozka56
13.01.14,19:35
vera.d ďakujem za link na firmu:)
ajka100
03.02.14,14:59
Je možné sa v každej firme, pre ktorú teraz spracúvam mzdy, zamestnať na kratší pracovný čas, resp. dohodu o pracovnej činnosti a vyhnúť sa tomu to všetkému okolo sprostredkovateľskej zmluvy, bezpečnostnej smernice a v konečnom dôsledku, povedzme si rovno, sankciám?
ajka100
12.02.14,08:53
Je možné sa v každej firme, pre ktorú teraz spracúvam mzdy, zamestnať na kratší pracovný čas, resp. dohodu o pracovnej činnosti a vyhnúť sa tomu to všetkému okolo sprostredkovateľskej zmluvy, bezpečnostnej smernice a v konečnom dôsledku, povedzme si rovno, sankciám?