erika79
27.11.13,16:44
Obraciam sa Vás s prosbou o poskytnutie informácií, nakoľko mi nedokázali poskytnúť adekvátne informácie na živnostenskom úrade. Môj manžel si zakladá ako právnická osoba realitnú kanceláriu, kde zodpovedným zástupcom som ja ( manželka), nakoľko som on nespĺňal zákonnom stanovené požiadavky. Bolo mi povedané, že ako právnická osoba musí mať so mnou podpísanú pracovnú zmluvu (nestačí len napr dohoda?). A ak musím byť v pracovnom vzťahu, do koľkých dní od schválenia na živnostenskom úrade je potrebné sa nahlásiť na zdravotnej a sociálnej poisťovni, alebo je jedno, kedy uzavriem pracovný pomer a nezáleží na tom, odkedy má na to živnosť(mám na mysli, kedy mu pridelili viazanú živnosť)?
Ďakujem Vám veľmi pekne.
sroservis
29.11.13,01:22
Dobrý deň, informovali Vás správne.

Musíte mať pracovný pomer so spoločnosťou Vášho manžela.
Ohlasovaciu povinnosť musí novozaložená spoločnosť splniť do 8 dní od vzniku pracovného pomeru.

Keďže oprávnenie vykonávať živnosť vznikne spoločnosti až registráciou do obch. registra, prihlásenie bude realizovať novovzniknutá spoločnosti.

Ako vhodné riešenie sa mi javí - určiť deň vzniku pracovného pomeru v zmluve ako deň registrácie spoločnosti do obchodného registra. T.j. podať návrh do OR napr. s dátumom zápisu 1.1.14, v pracovnej zmluve dohodnúť deň nástupu do práce (čo je deň vzniku prac. pomeru) na 1.1. 14 a ohlasovaciu povinnosť splniť najneskôr 9.1.

Pekný deň
Economic
01.12.13,19:58
Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere k podnikateľovi, to neplatí ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom manžel (manželka) a lebo príbuzný v priamom rade. Ja by som odporučila aby manželka bola konateľka a nemusí byť v pracovnom pomere.
erika79
02.12.13,11:19
Ďakujem Vám za vaše odpovede.

Pekný deň