will01
27.11.13,21:38
mam teraz 30 rokou bol som na komissie predtym 8 alebo 10 rokou, povedali , ze skus pracovat,nasles taku pracu skusal som , ale ja mam tikovu poruchu najhorsom stave takze stale mam pohybi rukom,a telom negativne mislyenki co neviem ovladat, to je taka choroba, ako epilepsia, neda sa vyliecit iba liecit ,,, no a ked mam pracovisku tak vysmievaju a hned preposlaju,,, dneska vratil som naspet na komisie , skusal vybavit esteraz inavlid, ale teraz poveadli ze nemamtolko odrobeny roky, ale ako prosim vas, ked neviem pracovat, tak na co mam narok podla toho na NIC, ???od detsva som liecena na tikovu poruchu, , ked bol som 18 nechcel som ist do invalidu ale moj lekar to odporucal ja myslel som ze to nejaki nedobry vec, ale ako idu roku a mal som narok vyskusat pracu a samozrejme nepovedal som ze som chory oni zobrali ale preposlali ihned lebo oni videli ze,nieco nie je vporiadku uz vidim teraz ze nemam sancu na inu iba na invalid , ale AKO TERAZ ? oni chadzu slova treba odpracovane roky ukazat to nestaci zemal som 40 pracovisko a kazdy na max tyzden trvalo ,podla zakona viem ze musim mat 5 odpracovani rok ale tolko nemam teraz co mam robit _? dve deti mam , s kamartkou zijem , ale nic neviem platit nemam prijem neviem pracovat dlhodobne, co takom pripade_?, odpovede dakujem AKO BUDEM VYBAVIT TEN INVALID NORMALNE
misoft
27.11.13,20:43
Kto povedal? Na základe čoho povedal? Upresni - z toho sa ani jeleň nevyzná.....
Xanti
27.11.13,21:07
Pretože nemáš odpracované roky, nepíšeš koľko máš rokov. A tiež koľko ti napočítali, že máš odpracovaných rokov.
Tie roky čo ti chýbajú na to aby ti vedeli SP vyplácať ID sa dajú doplatiť ale len za čas strávený na úrade práce.
Takže zrejme sa nepohneš bez spätného doplatenia chýbajúceho obdobia.

Koľko percent Ti schválili ZPS?
avalik
27.11.13,21:12
Nárok na invalidný dôchodok je len vtedy ak máš odrobený potrebný počet rokov, a si uznaný ako invalid - máš pokles schopnosti vykonávať pracovnú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou osobou.

Zákon o sociálnom poistení uvádza:

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Ak teda nemáš nárok na invalidný dôchodok skús sa informovať na dávku v hmotnej núdzi na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, odbore sociálnych vecí podľa miesta trvalého bydliska. Informácie nájdeš aj na stránke http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
veronikasad
27.11.13,21:16
Ak nemá dostatočnú dobu dôch.poistenia v závislosti od veku, žiadne odvolanie v SP mu nepomôže. Viď príspevok od avalik
alaya1
27.11.13,21:20
Neuvadza nic, takze je tazko dedukovat, preto som mu napisala, nech vyhlada pomoc. Ale snad to z prispevkov pochopi.
will01
27.11.13,21:20
uz opravil som moj otazku,, daka
veronikasad
27.11.13,21:23
Píše, že potrebuje 5 rokov poistenia, to by znamenalo vek 28-34 rokov. Dôch.poistenie si môže doplatiť, len zrejme nebude mať z čoho. Začarovaný kruh, pracovať nemôže, z dávky v hmotnej núdzi sa vyžiť nedá ...
Xanti
27.11.13,21:25
No nič iné ti neostáva len si doplatiť tú dobu čo ti chýba do 5 rokov poistenia ... a potom dôchodok dostaneš .. ináč ho nedostaneš. Bohužial.
will01
27.11.13,21:25
hmotna nudza sukal som nedostanem , lebo mam deti a dostaneme matersku prisprevok , 199 eur,20 cent, no ale to na 4 osobe daju alebo ako mysleli_? a kde je zivotne minimum na 4 osobu vobec nerozumijem
will01
27.11.13,21:28
lekar co povedal nic nerozumel som , nieco ze bude ist odpoved naspet ze budem odmietnuta , ale ona da 45 bod ale co ,,, ja videl som taku pripad ze pitaly roky od kamarata, alebo doplatit roky, ale nic neplatil a dostal papier ze schvalena na invalid, ale ked dobre viem ukazal nove nalezi ze zhorsilo jeho stav
will01
27.11.13,21:30
ja takto vedel som ze invalidny dochodok ma narok ktory ma nepriaznivy zdravotny stav viac ako jeden rok , no ja mam viac ako 20 rok
Xanti
27.11.13,21:31
Hm... vieš ak Ti schvália ZPS, pri 45% by to znamenalo schválené ZPS - teda zníženú pracovnú schopnosť ... tak asi by som na tvojom mieste si požičala od rodiny peniaze, vyplatila to čo chýba do dôchodkového poistenia ... a potom z dôchodku vrátila ... ináč sa nepohneš a poviem pravdu bude to dosť vysoká suma na doplácanie.
avalik
27.11.13,21:39
bohuzial, zakon plati tak ako je ... si aspon evidovany nezamestnany na urade prace?
will01
28.11.13,07:01
bol som evidovany ,
veronikasad
28.11.13,07:09
Ak ti SP priznala invaliditu viac ako 40 % a chýba ti doba dôchodkového poistenia, môžeš si obdobie evidencie na UP doplatiť. Potom ti SP výplatu inv.dôchodku uvoľní a začne vyplácať.
will01
28.11.13,13:21
dobre. to uz viem aj ja ale musim cakat na rozhodnutie co bude bratislava odpovedat naspet ale dakujem
veronikasad
28.11.13,13:23
Koľko % invaliditu ti priznala posudková komisia sociálnej poisťovne ?
will01
28.11.13,17:05
neviem ty to presne odpovedat ze kolko lebo ne rozpravalo normalne posudkovy lekar vaciloval , (neviem co chcel presne )) prvy krat povedal , ze mam narok na invalid a potom nemam a potom da 30 perc, a potom 35 povedal ze som 30 rokov tak musim mat 10 rokov odpracovany ,, ked ja dobre viem ze podla zkonu 5 musim mat , a odpovedal som na vsetko , a posledne povedal 40 percent alebo 45 teraz uz bohuzial neviem moj diagnoza je F48:8 podla pchihyatrickih nalezou
veronikasad
28.11.13,17:08
Počkaj si na písomné rozhodnutie zo SP. Ak bude invalidita viac ako 40 % - potom sa ozvi.
will01
28.11.13,17:22
dobre ale to najblizko januar bude podla mna , ,,, a ked nebude 40 percent ? a este Sp moze dat este percenty alebo body podla s toho kedy pracoval som alebo poberal som nezamestnany narok , alebo bol som evidovany?
Jana Motyčková
28.11.13,18:07
Ak dobre rozumiem, pises, ze uz v 18.roku si mal takyto zdravotny stav. Ak je to preukazatelne (zdravotna dokumentacia), mozno by sa dalo spatne poziadať o invalidny dochodok. Len tych 12 rokov dozadu spada asi pod stary zakon, tak neviem isto. Skus v SP poziadat o invalidny dochodok spatne k datumu, kedy si dovrsil 18 rokov.
Kvaka
28.11.13,18:26
Myslela som si, že spätne môže len 3 roky.
pepsikova
28.11.13,19:05
...spätne môže len 3 roky...ale pokiaľ je dlhodobo pretrvávajúci nepriaznivý zdravotný stav, môže sa odvolať, znova pochodiť lekárov a pri prehodnotení doložiť aj doplňujúce vyšetrenia, napríklad psychologa a psychiatra-ak má tik ,to bude najlepšie riešenie..
will01
29.11.13,07:53
teraz uz musim cakat na rozhodnutie ,,posudkovy lekar poslal ziadost do ustredne bratislave. neviem, neviem ze co chce ten komis.. lekar . predtym 10 rokou skusil som ist do invalidu ale ona povedala ze nemozem lebo nevidi taku chorobu, a teraz povedala ze posle ziadost do BA. ale pride naspet odmietnuta odpoved,ona to odkial vie???
will01
19.01.14,21:39
ahojte, dostal som rozhodnutie od SP a mam 30 percent tak ze nie som invalidny, iba toto nerozumijem ze preco mam odvolat podla kom.lekara,a akym diag, lekari vystavaju presne taku nalezi,,,,,druhy vec co nerozumel som vsade bol pisana ze mam diag F48:8,,, ale velmi dobre pamatam kedy bol som oslobodeny o vojenskeho vycviku mal som iny diag, no a teraz SP Bratislavu poslal naspat spolu rozhodnutim ze ja mam F91:1 takze od detsva, tak ze oni maju nato pravo ze prepisat moj diagnoza? tu moj lekary preco nepouzivali tento diag, na papiere???a teraz co dalej , vsetko poriadku?????
mareko
20.01.14,08:10
Ak máš zdravotnú dokumentáciu /lekárske správy/ v ktorých máš tú diagnózu o ktorej si myslíš, že by si dostal viac ako 40 % tak sa odvolaj, ak to nestihneš v lehote podaj novú žiadosť po cca roku. Doplň všetky lekárske posudky, daj si vypracovať ešte ďalšie, ak máš aj iné ochorenie /vysoký tlak, problémy s chrbticou alebo iné/ mohol by si získať ešte navyše 10 %. Tak si daj do poriadku lekárske správy a posudky, doplň o nové a vyskúšaj to ešte. Dôležité je, čo napíše lekár a ako to napíše. Niekedy sa dá to isté napísať rôzne. Preštuduj si tabuľku a z nej vychádzaj.
stormcatcher
20.01.14,10:31
...tie zákony platia pre každého rovnako? cigán sa narodí a už je invalid.
...ako môže mať niekto odpracované roky, keď nemôže pracovať?
...keď niekto nemôže pracovať, nemá ani financie na doplatenie...
...žeby zase vilo rozboril......už si na to štát zvykol, že sa vždy nájde nejaký idiot ktorý ho bude suplovať...
...ale máte banány...máte pomaranče...máte citróny a dôležité je, že môžete cestovať po svete...