girobordo
28.11.13,00:04
Dobrý den, mám takú komplikovanejšiu otázku pri ktorej musím začať obsiahlejsie. Frajerka vlastnila byt spólu so svojou sestrou a keďže sme sa rozhodli bývať spolu zobral som si hypoteku a vyplatil som jej sestru, čím som sa stal polovičným vlastníkom a rucim našim bytom. Po čase som zistil o frajerka nejaké veci ktoré tu nechcem rozoberat ale nechcem tam už s ňou bývať a nechcem viac platiť hypoteku.ona moju polovicu bytu odkúpiť nechce. Hypoteka je písaná iba na mňa a iba ja som ju platil. Ručí sa celým bytom na čo ona dala súhlas. Dá sa navrhnúť banke nech predá byt vyrovná moju hypo a zvyšok nech dajú bývalej? lebo normálne na predaji bytu sa snňou nedá dohodnúť. Alebo ako inak by sa to dalo riešiť? Byt má hodnotu cca 75000 moja hypotéky bola 45000 lebo som bral aj navyše čo som investoval do bytu a zariadeniatiež nechcem Byt extrémne v strate. Ďakujem za odpoveď
Ice dive
28.11.13,04:26
nooo banka chce v prvom rade to v čom podniká t.j. peniaze....takže predstavy o tom, ja prestanem platiť, banka dôjde predá a vybavené... sú dosť skreslené... nakoľko ak si pozrieš dražby nehnuteľností tak tie sa predávajú za iné peniaze ako tie na realitných portáloch - za menej + pri tebe je spoluvlastník na ktorého banka nemá dosah... málokto kúpi polku bytu aby tam býval s tvojou bývalou... banka sa bude snažiť najprv s tebou ako dlžníkkom dohodnúť... skúsia dražbu a ak budú úspešný tak môžu dokonca predať za menej ako ti požičali a potom ťa ešte budú naháňať cez exekútora nech doplatíš to čo nevymohli dražbou...
Xanti
28.11.13,05:31
Máš tieto možnosti :
1) vyzvať bývalú priateľku doporučeným listom k odkúpeniu tvojho podielu na byte
- ak nebude reagovať, tak ti neostane nič iné len to riešiť súdom
2) dať návrh na súd na vysporiadanie spoluvlastníctva ( to je drahšie riešenie ) a potom ex bude musieť splniť príkaz súdu, bud jej súd prikáže aby to odkúpila od teba alebo súd vydá rozkaz aby sa byt predal a peniaze sa rozdelili medzi vás dvoch.

Mimochodom, ak má byt hodnotu 75000 e tak nemysli si, že ty dostaneš 45000 na zaplatenie hypo. Máš nárok na polovicu, lebo máš taký vlastnícky podiel.
girobordo
28.11.13,06:01
Ďakujem. Viem, že prestať platit je dosť zle riešenie, lebo by som sa dostal do zoznamu nesolventnych klientov a potom by som mohol uz zabudnut na nejaku pozicku.
Len ide mi viac-menej o jednu vec. Aby som znizil stratu na co najmenej. Lebo ak ho predame /ze by sme sa zazracne dohodli :-)/ ona bude chciet polku a nebude ju zaujimat ze ja som dal peniaze este aj do prerabky... Cize ak ho predame za 76 000 tak polka je 38 000 a strata pre mna 7 000, na co by som si musel opat vziat pozicku a splacat... Kua toto je zivot :-)
girobordo
28.11.13,06:12
Dakujem. Cize peniaze pri drazbe bytu by sa vzdy rozdelil na 2 rovnake casti medzi nas? Nebolo by to tak, ze banka si najprv uspokoji svoju pohladavku?
Xanti
28.11.13,06:15
Ex priateľka tie peniaze môže od teba vymáhať, ako neodôvodnené obohatenie. A ja som nepísala o dražbe lebo tá je najdrahším riešením, to by trebalo aj dražobnú spoločnosť vyplatiť ... ja som písala o normálnom predaji, ak by súd prikázal ... ešte ma napadlo, ak vieš dokladovať koľko si investoval ty zo svojich penazí do prerábky tak relatívne polovicu z tej investície by si vedel od ex získať späť ...
duves
28.11.13,06:44
byt je založeny cely, takže banka si uplatní záložné právo. Ak maš čas, hladaj/te kupca, čo najviac ponukne. Pri dražbe bude už neskoro. Bývala frajerka sa môže sice tvariť, že sa jej to netyka, ale to uvidi až potom pri dražbe, ako to je.