anton ivanov
28.11.13,10:08
Dobrý deň som väčšinovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti na slovensku.Okrem mňa majú menšinový podiel aj bratranci,ktorý ale žijú v Česku. Spolu sú traja z dvomi z nich som v kontakte a sme dohodnutý,ale z tretím z nich neviem nadviazať kontakt,žije neusporiadaným životom (ak vôbec je nažive),ani jeho bratia o ňom nič nevedia.Na poslednej adrese ,ktorú mám sa nezdržiava . V Česku sú na neho uvalené mnohé exekúcie,ale ani exekútori nevedia jeho miesto pobytu.Chcel by som poradu,ako postupovať,aby som dosiahol odkúpenie aj jeho podielu.
asterix174
04.12.13,14:50
nikoho nemožno nútiť aby sa vzdal vlastníckeho práva.
Avšak
V zmysle §142 ods. 1 Občianskeho zákonníka: „Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vysporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov“.

Vychádzajúc z citovaných zákonných ustanovení vyplýva, že podielové spoluvlastníctvo je možné zrušiť a vysporiadať nasledovnými spôsobmi:

a) dohodou všetkých spoluvlastníkov o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva,
b) rozhodnutím súdu na návrh niektorého zo spoluvlastníkov.
marjankaj
04.12.13,15:43
A ako získaš jeho podpis na zmluve?:eek:
Alebo že by od exekútora?
marjankaj
04.12.13,15:44
No exekútor môže.:eek:
julysak
04.12.13,16:30
Skôr ako odkúpiť by som si naštudoval vydržanie, ale nezdá sa mi to celkom čisté :D
misoft
04.12.13,16:34
Neprejde to - fikcia dobromyselnosti - a to nespĺňa - je známy vlastník a on si je vedomý, že časť pozemku mu nepatrí...
julysak
04.12.13,16:36
to som myslel, že dobromyselný je IBA ten, čo nešpekuluje
misoft
04.12.13,16:50
...a kto moc špekuluje - došpekuluje.....
draik
04.12.13,19:16
Ak to nepôjde inak, tak formou zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva, a to poprípade i súdnou cestou.
anton ivanov
04.12.13,19:17
Nemám v úmysle nútiť niekoho aby sa vzdal vlastníckeho práva určite by som sa s nim dohodol,tak ako s jeho bratmi len ako ,keď o ňom nikto nevie,kde sa nachádza.
anton ivanov
04.12.13,19:47
Tu nejde o špekulovanie, vec sa má tak že sa jedná o spoluvlastnícky podiel 1/16 záhrady ktorá je rozdelená do štyroch parciel a bratranci majú svoje podiely len v jednej parcele,v tej najmenšej,ktorá ale rozdeľuje záhradu na dve polovice ,naviac dispozičné riešenie záhrady je také,že nie je možné predať len niektoré parcely.Záhrada je ohraničená susednými pozemkami prístup na záhradu,je len z jednej strany po jednej z parciel,ktorá je vlastne prístupová cesta a ktorá je cela v mojom vlastníctve. Všetci traja bratranci žijú v Česku sú v pokročilom veku a majú záujem predať. Problém je len v tom že nevieme kde sa nachádza ten tretí bratranec. Určite by aj on mal záujem predať svoj podiel.
anton ivanov
04.12.13,20:24
Môže ale len v Česku,český exekútor nemôže exekuovať majetok na slovensku.