sonrisa
28.11.13,11:07
Matka má dvoch synov. Každý syn má dve deti. Jeden syn zomrie. Majú jeho deti nárok na časť dedičstva po matke? Je v poriadku keď matka prepíše celý dom na svojho druhého syna? Svojim dvom vnukom tak fyzicky neodkáže nič?
Xanti
28.11.13,10:10
Matka si môže so svojím majetkom počas života robiť čo chce. Ak sa ho rozhodne darovať 1 synovi tak druhý má smolu. A ked neni čo dediť tak nemá nárok na nič. A detto aj vnuci . Lebo ak zomrie ako nemajetná tak 0 sa delí ... a vždy je len 0
taiko
28.11.13,10:14
Ja trosku rozsirim tuto otazku.

Preco by mal mat niekto PRAVO na nieco o co sa nijakym sposobom NEPRICINIL ? Preco by mal niekto nieco niekomu odkazovat? Lebo sa to slusi ? Lebo sa to tak robi ?
sonrisa
28.11.13,10:37
ide tu o nehnuteľnosť. nemala by dať polovicu domu synovi a druhú polovicu vnukom? Ja viem, že je to na nej ale doma su kvoli tomu velke hadky zo strany vdovy. ta si mysli ze jej deti maju tiez narok na dedictvo a vraj je to nefer, ked im po babke nic nezostane a vsetko pripadne iba druhemu synovi a jeho detom.
Xanti
28.11.13,10:40
Ako píšem je to rozhodnutie matky (babky) ako sa rozhodne, nevesta sa môže aj na hlavu postaviť ak jej svokra prepíše dom len na žijúceho syna, ona s tým nič neurobí ..
sonrisa
28.11.13,10:40
Úbohý komentár. "pričinil / nepričinil", pýtam sa na zákonné právo. Matka bola zo strany svojho syna dotlačená k prepisu domu. Nebol to môj nápad. Nič s tým nemám. Bohuzial stalo sa to.
kopretinka
28.11.13,10:49
aj u nás sa také stalo.babka svoju polovicu domu darovala jednému vnúčaťu........a najlepšie bolo,že otec toho vnúčaťa vykrikoval ostatným súrodencom,že ho okradli,pritom mal najväčší diel,keďže jeho dieťa zhrablo celú polovicu
kopretinka
28.11.13,10:51
je to nefér,ale je to v súlade so zákonom.Ale je možnosť napadnúť to a súdiť sa....
Xanti
28.11.13,10:52
A z akého dôvodu napadne? O čo sa bude súdiť? Nemá právo, nemá nárok .... žiaden súd sa týmto zaoberať nebude. Lebo matka (babka ) je vlastník a ona môže robiť čo sa jej zachce s majetkom .. môže predať a peniaze dať na charitu ... je to len a len jej vec.
marjankaj
28.11.13,11:01
Je to v poriadku. Vlastník môže so svojim majetkom naložiť podľa svojho uváženia. To by tak ešte chýbalo, aby k tomu potreboval niečí súhlas.

Ak niečo nie je v poriadku, tak to asi budú vzťahy v tej rodine.

A tí vnuci predsa budú dediť po svojej matke. Tak nech sa matka stará, aby mali čo zdediť.
sonrisa
28.11.13,11:06
Ja viem, lenze ta nevesta si postavila hlavu a zakazuje svojim detom stykat sa so strykom a bratrancami. Pritom on sa o svoju matku stara, je ciastocne nevladna a vzal si ju k sebe domov. Babkin dom prenechal svojmu synovi, ten si ho rekonštruuje.
Kvoli tomu nevesta rozhadala celu rodinu, zavrhla cast pribuzenstva. Inak by si vsetci spolu dobre vychadzali, ale neda sa. Stretavame sa viacmenej tajne aby o tom nevedela. Hádky, plač a krik. Hotové peklo...
BXLmiami
28.11.13,11:09
Vzťahy nevesta-svokra bývajú veľmi zložité.
sonrisa
28.11.13,11:14
Práveže matka svojim deťom vyčíta, že to nepodali na súd. že si mali vymôcť nejaké právo. Doslova hovorí "keď vám nevadí že ste od babky nic nedostali, tak ani odomna nemusíte". Jedno jej dieťa si muselo vziať úver (10.tis) pritom táto suma by matke rozhodne nechýbala. Finančne je na tom dosť dobre. Ale skrátka vlastnému dieťaťu nijako nepomohla. Iné matky svojim deťom vypomáhajú ako môžu (bývanie, pôžička, zariadenie domácnosti). My sme sa zmierili s tým, že od nej do jej smrti nič nedostaneme.
marjankaj
28.11.13,11:16
Tak budete dediť. Ak bude čo.
gilda
28.11.13,11:25
Zadavateľ nech čím skôr pochopí, že právne je všetko v poriadku. Nemusí to byť v súlade s dobrými mravmi. Týchto prípadov je neúrekom. Samozrejme, že vtedy končí rodinná idylka. Zbytočne apelovať na spravodlivosť. V rodine to škrípalo dávno, takto vyzerajú následky.
marjankaj
28.11.13,11:29
No ak si myslíš, že si bola poškodená(a máš zbytočné peniaze), tak sa môžeš obrátiť na príslušný súd. Tam ti to vysvetlia úplne presne.
sonrisa
28.11.13,11:45
Ja si uvedomujem ze je to právne OK. Súhlasím, nech si ten dom nechá, za doopatrovanie. Problémy robí "nevesta.
taiko
28.11.13,12:04
este horsie to asi byva v trojuholniku svokra-nevesta-"svokrina dcera",
marjankaj
28.11.13,12:16
Ty s tým nemáš, čo súhlasiť alebo nesúhlasiť. Vlastníkom je obdarovaný a ten si so svojim majetkom naloží ako uzná za vhodné.
A nevesta sa môže aj rozdrapiť.:eek:
buchač
28.11.13,12:30
Najprv odpovede :

Matka má dvoch synov. Každý syn má dve deti. Jeden syn zomrie. Majú jeho deti nárok na časť dedičstva po matke?
Po splnení zákonných nárokov áno .
Je v poriadku keď matka prepíše celý dom na svojho druhého syna?
Podľa okolností .....
Svojim dvom vnukom tak fyzicky neodkáže nič?
Holt ,smola ...


sonrisa (Dnes 12:40) Úbohý komentár. "pričinil / nepričinil", pýtam sa na zákonné právo. Matka bola zo strany svojho syna dotlačená k prepisu domu. Nebol to môj nápad. Nič s tým nemám. Bohuzial stalo sa to.
Zákonné právo je zákon .
Ak bola matka dotlačená , nuž podaj na súd a čo je hlavné - DOKÁŽ to !!!

Kvoli tomu nevesta rozhadala celu rodinu, zavrhla cast pribuzenstva.
Blbí lidi , taky lidi .......
Inak by si vsetci spolu dobre vychadzali, ale neda sa. Stretavame sa viacmenej tajne aby o tom nevedela. Hádky, plač a krik. Hotové peklo...
Svet je proste nespravodlivý ......či sú tie komentáre úbohé alebo " úbohé " .
Občas je potrebné nastaviť zrkadlo ...či sebe , alebo aj druhým ???
Tak to je už na inú tému ....a vedel by som aj z vlastnej skúsenosti povedať ...
sonrisa
28.11.13,12:45
Mňa len mrzí, že kvôli jednej tvrdohlavej osobe mám rozhádanú rodinu. Nedá sa s tým nič robiť. Trvá to už roky. Vybrať si medzi matkou a zvyškom rodiny, to predsa nejde.
pepsikova
28.11.13,12:58
..tak, ako nemožeš nikoho prinútiť, aby ťa mal rád, ani o majetku iného nemožeš rozhodovať ty,len on sám...a dobré vzťahy vždy končia pri peniazoch-nie len u vás, všade..a vybrať si-veru ide!..len sa treba rozhodnúť!..
buchač
28.11.13,14:23
Myslíš sonrisa ???

Matka je síce len jedna ...
Rodina tiež ...

Záleží od okolností a všetkého navôkol a určite si nepovedala všetko ( neverím tomu ) ...

Pravdu - náznak ???
Moja svokra tiež narobila to svoje zlo , mala potom tie svoje mantinely ...
...a švagriná s mužom ??? Nuž " zabudol " som na ich mená , pre mňa sú iba luft ...
Spravodlivé ? Pre mňa určite správne rozhodnutie vzhľadom k okolnostiam , príčinám a aj ich správaniu sa...
Mária27
28.11.13,18:25
Dedičstvo je majetok ku dňu smrti.
Dedičstvo môže a nemusí byť.

Dedí sa v prvom rade zo závetu (posledná vôľa poručiteľa).
Ak poručiteľ neprejaví poslednú vôľu, alebo nie je majetok z poslednej vôle rozdelený celý, dedí sa zo zákona (aby mal majetok poručiteľa ďalšieho vlastníka).