thelulu
28.11.13,11:46
Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu kto sa vyzná v Zákonníku práce. Jedno ráno som prišla do práce a zamestnávateľ mi povedal že som zabudla vypnúť chladničku v kuchyni a šla celú noc. Ani on si to nevšimol až na druhý deň ráno si to všimla jeho žena keď prišla do reštaurácie. O týždeň na to mi povedal že tá chladnička nechladí, je pokazená. Zavolal teda opravára a oprava ho stála 150 eur. Teraz odo mňa žiada náhradu škody, chce mi tých 150e stiahnuť z platu. Pracujem na prac.zmluvu 20hodín týždenne, čiže moja výplata je 168,85. Tým pádom ak mi to strhne robila som mesiac zadarmo. Má na to právo? Ako mi môže dokázať že som ju nevypla a tým sa mi pokazila? Ďakujem krásne za odpovede
Tweety
28.11.13,11:16
To bežne vypínate chladničku na noc?
Inak ZP hovorí o tomto:

§ 179
Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

(2) Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom.
misoft
28.11.13,19:11
To bežne vypínate chladničku na noc?
Inak ZP hovorí o tomto:

§ 179
Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

(2) Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom.
Inými slovami - zamestnávateľ ti MUSÍ dokázať, že si ju ty pokazila, že si to zavinila. Inak - chladnička je spotrebič, ktorý pre svoju správnu funkciu MUSÍ byť zapojený do elektrickej siete - inak to chladnička nie je, ale len obyčajná škatuľa.
A ďalšie - vypínaním chladničky sa nedodržiavajú teploty pre uskladnenie chladených/mrazených potravín a môže vzniknúť mikrobiologické znehodnotenie. To by potom bohovsky zaujímalo hygienu.
Máš v pracovných povinnostiach vypínanie chladničky?

Takže mu toto povedz a dodaj, že hygienikov tento spôsob bude veľmi zaujímať....
pavol54
29.11.13,04:29
Čo sa na nej pokazilo? Chladnička je spotrebič u ktorého vypínanie a zapínanie nemusí byť na osoh ale spravidla je na škodu jednak na činnosť samotnej chladiacej sústavy(vypínať by sa nemala keď je v behu kompresor dokonca ak niektorý ju vypol v tejto fáze ju mohol vážne poškodiť), a jednak na ochranu jej obsahu pred pokazeným. Za ďalšie, pravdepodobnosť opotrebenia (teda aj poškodenia) mechanicky namáhaných zariadení vedia výskumné ústavy dosť presne vyrátať, čo sa ale v prípade elektronických súčiastok vôbec nedá (jedna žiarovka svieti 1000 hodín iná 20, a pod)
Stanislav 1975
29.11.13,04:54
Ten šéf, je asi nejaký úchylák...,že vypínať na noc chladničku, dlho som nič tak dementné nepočul...
thelulu
29.11.13,11:15
Nie je to taká klasická chladnička ale akoby taký chladiaci box na šaláty...čiže je zapnutý len keď sú v ňom šaláty, aby boli v chlade. Na konci dňa som ho vždy vypínala.
thelulu
29.11.13,11:23
Asi som sa zle vyjadrila. Je to chladiaci box, alebo vitrína. Z tejto chladničky som vydávala počas obedného menu šaláty a na konci dňa ak nejaké zostali som ich presunula do normálnej chladničky a túto som vypla. Podla mňa je to blbosť aby mi to dal zaplatiť, ako mi to môže dokázať že som ju nevypla, a ešte k tomu neni to nijaká nová chladnička mohla sa pokaziť jednoducho že je už stará, opotrebovaním...aký máte na to názor prosím?
misoft
29.11.13,17:20
Ešte raz opakujem - ON ti musí dokázať, že si ju TY poškodila - inak nech sa dá vypchať....
thelulu
29.11.13,17:40
Ďakujem za odpovede, takže ak mi nevyplatí mzdu, alebo len malú časť, mohla by som to riešiť aj súdnou cestou, alebo sťažovať sa na inšpektorát práce ?
misoft
29.11.13,17:48
Áno. Inak: nevyplatenie mzdy alebo odstupného (ak zamestnávateľ má dostatok finančných prostriedkov) je trestným činom....
arizona
29.11.13,17:59
Podla mna ten sef iba vyuzil situaciu a hlada,na koho by hodil platbu.
Chladnicka je predsa na chladenie a to, ze sla aj v noci predsa nie je dovod na pokazenie.
Ved kolke prevadzky mavaju chladnicky, ci vitriny zapnute aj v noci...
misoft
29.11.13,18:01
Podla mna ten sef iba vyuzil situaciu a hlada,na koho by hodil platbu.
Chladnicka je predsa na chladenie a to, ze sla aj v noci predsa nie je dovod na pokazenie.
Ved kolke prevadzky mavaju chladnicky, ci vitriny zapnute aj v noci...
Alebo - podľa mňa - skúša využiť možnosť opravy chladničky na účet zamestnancov - teda poriadny hajzlík......
thelulu
29.11.13,18:17
Aj ja si myslím. Ak mi to strhne, budem to riešiť. Už som dostala dokonca výpoveď, asi som si moc otvárala ústa a nenechala si sr*ť na hlavu. Pondelok si pre ňu mám prísť. Nemám z toho dobrý pocit, myslím že ma budú chcieť nejak oklamať. Mám právo si zobrať výpoveď a preštudovať ju skôr než ju podpíšem že áno?
misoft
29.11.13,18:19
Áno - máš právo si prečítať a preštudovať.....
A keď už sme pri tom: až už budeš OFF (teda akože "vyhodená") - pošli na neho IP a hygienu - len tak zo srandy...... pre tvoj "dobrý pocit" (kua - som ja ale škodoradostný.......)
thelulu
29.11.13,18:21
a môžem si ju zobrať aj domov na preštudovanie?
misoft
29.11.13,18:23
A hoci aj k právnikovi.... ak by nechcel, nepodpíšeš ... potom bude mať on čo vysvetľovať, až to dáš vyššie......
thelulu
29.11.13,18:23
:D ver tomu že keby prišli pokuty sú isté..... no veď uvidím ako sa pondelok zachová