Dajanka
28.11.13,12:11
Spoločnosť nakupuje kovový šrot , ktorý prepracuje na čisté striebro a zvyšok predá späť firme od ktorej šrot kúpila. Toto striebro príjme na sklad / účtuje sa spôsobom A / a následne predá. Neviem, či mám nákup a predaj šrotu účtovať na účet 111 alebo na náklad a výnos,pretože po spracovaní vzniká odpad a striebro a iba zvyšok šrotu sa vráti späť. Ďalej neviem, v akej hodnote mám prijať na sklad striebro, ktoré je už čisté a pri predaji sa určuje cena podľa burzy.Ak by som šrot účtovala na účet 111, ako zaúčtujem vzniknutý rozdiel - odpad, ktorý vznikne pri prepracovaní. Ak má niekto s týmto skúsenosti, prosím poradiť.
Dáša_
28.11.13,15:35
No ja by som myslela, že tu bude treba účtovať o výrobe. Asi by bol vhodný nejaký kalkulačný vzorec, na základe ktorého by sa do ceny aj striebra aj odpadu započítavali aj ďalšie náklady, napríklad mzdy, energie, odpisy.... Nie iba jednoducho o nákladoch a výnosoch.

Lebo pri výrobe striebra sú náklady, ktoré by podľa pravdy nemali vstupovať rovno do nákladov. A účtovať samozrejme aj o nedokončenej výrobe.

mmch a dph pri tejto výrobe nie je problém? Teda, verim, že to máte vyriešené.
Dajanka
29.11.13,08:32
veď práve,o výrobe tiež rozmýšľam, len neviem vymyslieť presný postup účtovania. Je to vlastne očistenie striebra zo šrotu, ktoré potom ako materiál prijímam na sklad a následne ho predám. Šrot sa vykupuje a predáva bez DPH - mám na to smernicu a z predaného striebra sa daň odvádza celá. Naozaj by som potrebovala poradiť, ako toto zaúčtovať. Firma s výkupom šrotu začala v septembri, takže by som doúčtovala iba dva mesiace.
Ďakujem za všetky cenné rady.
Dáša_
29.11.13,09:12
Aj keď viem, že je to pri šrote veľmi ťažké, ale asi bude treba spraviť "pozorovanie" alebo "merania", kde sa určí, že napriklad 1 tona odpadu + 8 hodín práce dvoch ludí + plus taviaca pec + energia mi dá 200 g striebra + 1990 ks srotu + 9,8 kg odpadu z pece nepouzitelného. To si teda teraz trochu vymyslam tie mnozstva. Na zaklade tohto sa potom bude robit aktivácia. Vlastne na zaklade tohoto sa vypočíta cena, ze akú príjmeš striebro aj zvyšný odpad na sklad. Tých poslednych skoro 10 kg sa asi vyvaža na skládku.
Dajanka
29.11.13,10:10
Ďakujem, skúsim si premyslieť postup celého účtovania a potom to tu hodím, pozrela by si sa mi na to.