Vladimír Ozimý
06.10.04,12:30
KeĎ kúpim ojazdené auto v Nemecku a som pri tom platiteľom DPH on mi vystavuje cenu bez DPH a ja nemusím uvádzať do DPH alebo ide o samozdanenie? A ak som neplatiteľom ako to je. A ďalej išlo by o auto ktoré ma najazdené menej ako6000 km. A ako to je ak by malo viac ako 6000 km
ivet
06.10.04,11:49
Za nový dopravný prostriedok sa považuje auto, ktoré má najazdených menej ako 6000 km, alebo od jeho prvého uvedenia do prevádzky neuplynulo 6 mesiacov (stačí, ak je splnená ktorákoľvek z uvedených podmienok). V takomto prípade vám nemecký predajca vystaví fa bez DPH, lebo sa jedná o nový dopr. prostriedok dodaný do EÚ. Vy si musíte k faktúrovanej cene prepočítanej na SKK vypočítať 19% DPH na vstupe, ktorú si nemôžete odpočítať (samozrejme ak sa jedná o osobné auto), ale zahrniete ju do vstupnej ceny a násladne po zaradení do užívania odpisujete. Zároveň ste povinný vypočítať 19% DPH na výstupe, ktorú odvediete štátu v daňovom priznaní.

Ak by sa ale nejednalo o nové auto, v takom prípade je nadobudnuie ojazdeného doprav. prostriedku z EÚ oslobodené od dane podľa § 44. (Citujem: "Oslobodené od dne je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak by dodanie takéhoto tovaru platiteľom v tuzemsku bolo oslobodené od dane". Poznámka: Ak by vám niekto v tuzemsku predal ojazdené os. auto, tiež je to oslobodené od dane, lebo pri jeho nadobudnutí nemal nárok na odpočet DPH, ale zahrnul ju do vstupnej ceny auta. A vy si k tomu samozrejme nedopočítavate DPH.) Neuvádza sa to ani v daňovom priznaní.

Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.

Veľa úspechov