7kraska
29.11.13,08:45
Dobry den,

chcela bym poprosit o radu skuseneho uctovnika/danovnika. Faktury od Telecomu maju datum vystavenia 5.10.2013 a datum dodania je 30.09.2013. Kym sa ku mne faktura dostala je november, spolocnost je kvartalny platca dph. Ako mam postupovat pri zauctovani takejto fakturury, ak si chcem odpocitat DPH musim podat dodatocne dp ?

Podobny problem mam aj s prijatymi zahranicnymi fakturami, napr. faktura vystavena ceskou spolocnostou :datum vystavenia aj zdanitelneho plnenia 19.09.2013 a faktura sa ku mne dostala az v oktobri. uctovnicka predomnou to robila tak, ze do Pohody namiesto daneho datumu vystavenia dala iny, napr oktobrovy a odpocitanie sa teda vztahovalo az na dalsi kvartal. Je to chyba?
kn-alka
29.11.13,07:49
tictac7
29.11.13,07:51
1. §51 ods. 2 - teda nárok na odpočet si môžeš uplatniť najneskôr v 4. štvrťroku 2013
z účtovného hľadiska - dátum prijatia uvedieš skutočný (ale nie, kedy k Tebe dorazilo, ale do firmy), dátum vystavenia a splatnosti podľa dátumov na faktúre, dátum na uplatnenie odpočtu DPH - v závislosti od softu upravíš mesiac, v ktorom si budeš uplatňovať nárok na odpočet
2. nepíšeš, či sa jedná o tovar, ak áno, postupuješ podľa § 20 ods. 1. Teda v tomto prípade Ti daňová povinnosť vzniká v 10/2013
7kraska
29.11.13,08:31
1. cize nie je chyba ked si datum odpoctu z 30.9. zmenim na 1.10?

2. mame faktury z ciech aj za tovar ja za sluzby
tictac7
29.11.13,08:34
1. keď dostaneš odpoveď, prečo sa ešte raz pýtaš
2.naštuduj si zákon a opýtaj sa na to, čo Ti nie je jasné
7kraska
02.12.13,09:27
prepac..som zaciatocnik aj s danou aj s poradou :) a pytam sa este raz aj kvoli teraz chystanemu kontrolnemu vykazu ked na fakture mam datum dodania napr 30.9 a ja ho nahodim ako 1.10 ci to nebude chyba! mali by uvadzat datumy ktore su uvedene na fakture nie??

Teda ak pojde o tovar dovazany do tuzemska je dolezity aj datum nadobudnutia tovaru a ten rozhoduje o tom, ci postupujem podla odseku 1 alebo 2? a este mi nie je jasne ci danova povinnost a sucasne aj odpocitanie dane sa vztahuje k rovnakemu datumu

ak by islo o sluzbu tak danova povinnost vznika tomu ucastnikov, pri ktorom je miesto dodania sluzby, teda ak je miesto dodania sluzby u zahranicneho dodavatela, ja dan platit nemusim? ako faktury zistim kde je to miesto dodania?