Jata
22.03.06,14:31
prosím o radu...
keď som si za rok 2004 nesprávne vypočítala odpis a uplatnila som si čiastku 50.000,- , hoci som si mala uplatniť 60.000,-, ako to mám doriešiť?
mám si v roku 2005 k vypočítanému odpisu prirátať tých 10.000,- z predchádzajúceho roku? alebo si môžem uplatniť iba tých 10.000,- a tým odpisovať o jeden rok dlhšie? :eek:
ďakujem
Daska
22.03.06,15:35
V roku 2005 v ziadnom pripade, mas 2 moznosti:

1. Podat dodatocne DP a uplatnit si riadne odpisy, a vratia ti max. 1900 dane, ak si nejaku platila

2. Vykaslat sa na to a o tych 1900 prides.

V roku 2005 si uplatnis normalne odpisy ako v 2, roku...
Yvvetta
22.03.06,15:52
Presne tak, ako píše dáška
abel
27.03.06,16:39
Prosím o radu tých, ktorým to ešte myslí alebo vedia. Auto kúpené a zaplatené 23.12.2005, daň z MV uhradená až 20.1.2006 s tým že začiatok používania automobilu je 20.1.2006. Dá sa v r. 2005 uplatniť odpis?
Zita5
27.03.06,16:41
Prosím o radu tých, ktorým to ešte myslí alebo vedia. Auto kúpené a zaplatené 23.12.2005, daň z MV uhradená až 20.1.2006 s tým že začiatok používania automobilu je 20.1.2006. Dá sa v r. 2005 uplatniť odpis?

Dňom prevzatia a zaradenia do majetku firmy t.j. 23.12.2005.
renča1
27.03.06,16:45
ak autom.bol zaradený k 31.12 v majetku firmy , tak sa uplatní odpis za r.2005
abel
28.03.06,00:43
Zitka aj Renča, veľmi Vám ďakujem, len ma pomýlilo, či ho môžem odpísať aj v 2005, keď na dosiahnutie príjmov ho začnem používať až v 2006

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
renča1
28.03.06,04:13
Elenka teraz , ked na to pozerám, veď daň z mot.vozidiel bola zaplatená až v r.2006 mám pochybnosti či sa môže uplatniť daňový odpis za r.2005, ked bol používaný až v r.2006.
abel
28.03.06,04:49
Veď nad tým som aj ja zaváhala, že na dosiahnutie príjmov bol používaný až v 1/06, ale kúpili sme ho v 12/05 a robili na ňom drobné úpravy, v majetku sme ho mali...
renča1
28.03.06,05:08
účtovať ste na ňom účtovali, ale nevyužívali na dosiah.príjmov, ja by som si za r.2005 neuplatnila odpis...Využila by som prerušenie odpisu podľa § 22 ods.9
Zita5
28.03.06,05:15
Podľa môjho názoru sa môže uplatniť odpis , pretože treba brať do úvahy dátum 23.12.2005 a pripočítaj si k tomu pokiaľ dostane z lízingovky veľký TP to je nejakých 10 dní . Potom spravíš zápis u policii a podobne . Takže auto je na prevozných značkách , ale už je zaradené a zaevidované v majetku firmy .
renča1
28.03.06,05:16
a to je os.auto na lízing?
renča1
28.03.06,05:23
síce, ked zasa zobereme do úvahy vysoký dátum..... nestihlo sa využívať na podnikanie. Pri tejto úvahe sa zasa prikláňam, že by sa môhol uplatniť odpis za r.2005 dalo by sa to odôvodniť.
Zita5
28.03.06,05:24
Veď nad tým som aj ja zaváhala, že na dosiahnutie príjmov bol používaný až v 1/06, ale kúpili sme ho v 12/05 a robili na ňom drobné úpravy, v majetku sme ho mali...

Aj keby nebol na lízing/ to abel neuviedla / , auto v majetku zaradené môžeš mať , ale jazdiť na ňom nemusíš . Práve preto že ,už bolo zaradené k 31.12.2005 vykazovala ho v inventarizácii má nárok na odpis za rok 2005 .

Zakúpené auto možeš daňovým priznaním ohlásiť a zároveň zaplatiť daň z MV. Ale zober si koniec roka , kde vôbec nemáš šancu toto stihnúť za napr.4 pracovné dni .
Italiana
28.03.06,09:05
V roku 2005 v ziadnom pripade, mas 2 moznosti:

1. Podat dodatocne DP a uplatnit si riadne odpisy, a vratia ti max. 1900 dane, ak si nejaku platila

2. Vykaslat sa na to a o tych 1900 prides.

V roku 2005 si uplatnis normalne odpisy ako v 2, roku...

Podľa mňa musí v r. 2005 doúčtovať tie odpisy za rok 2004, ako nevýznamnú chybu minulého roka a pripočítať 10 000,- k základu dane v roku 2005. (ak nepodá dodatočné DP)
abel
28.03.06,19:21
a to je os.auto na lízing?
Nie je to leasing. Keďže sa sem dostanem až večer, nemohla som sa zapojiť do diskusie, ale aj tak ďakujem za snahu a ochotu.
Zita5
28.03.06,19:23
A ako si sa rozhodla ?
abel
28.03.06,19:51
A ako si sa rozhodla ?
Až v r. 2006 prvý odpis.
Ivenka
28.03.06,20:11
Prosim o radu a vopred vdaka.
V roku 2003 sme vzkonali TZ, ktore bolo skolaudovane v r.2004. Sef mi ale tvrdil - bol mimo - ze je skolaudovana iba cast a nie cele TZ. Tento rok som nasla Kolaudacny list na cele TZ. Ako mam postupovat ?
V tomto roku dal vklad budovz vo vyske 6 677 tis. - predtym bola v prenajme a na obstarani mi ostalo este z TZ 10 mil. Co s tym. Mozem to zaradit v tomto roku ? Neide mi o odpisy sme v strate.:confused: