yrtat
29.11.13,20:41
Dobrý večer, prosila by som o radu za švagra. Pracuje cca 15 rokov v jednej spoločnosti a za toto obdobie vždy dostával minimálnu mzdu. Momentálne má veľmi vážne zdravotné problémy-vyzerá to až na invalidný dôchodok, preto sa chcem poradiť, je možnosť ako by si zvýšil invalidný dôchodok, keďže mal vždy odvody len z minimálnej mzdy. Oplatí sa mu dobrovoľne pripoistenie - teda niektorý z balíkov ? Ďakujem
karol.za
30.11.13,07:17
výška invalidného dôchodku nemá nič spoločné s výškou mzdy ,ale odvíja sa od :

http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s

s pozdravom karol

:):):):):)
veronikasad
30.11.13,07:21
výška invalidného dôchodku nemá nič spoločné s výškou mzdy ,ale odvíja sa od :

http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s

s pozdravom karol

:):):):):)
Karol, túto odpoveď si dúfam nemyslel vážne. A z čoho sa počíta osobný mzdový bod poistenca, ak nie z vymer.základu na dôch.poistenie (spravidla hrubej mzdy)?

Vzorec pre výpočet ID je tu

http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
karol.za
30.11.13,07:48
a je to tu :keď sa k danej téme vyjadrí neeokonóm
veronika ďakujem ,že si ma ,,zamietla,, a uviedla si danú tému na správny smer
karol
kopretinka
30.11.13,08:01
výška invalidného dôchodku nemá nič spoločné s výškou mzdy ,ale odvíja sa od :

http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s

s pozdravom karol

:):):):):)
Karol, túto odpoveď si dúfam nemyslel vážne. A z čoho sa počíta osobný mzdový bod poistenca, ak nie z vymer.základu na dôch.poistenie (spravidla hrubej mzdy)?

Vzorec pre výpočet ID je tu

http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
veronika,veď ty si dala ten istý link ako karol
Suma dôchodku

Z čoho a ako sa vypočíta suma dôchodku.

Na určenie sumy invalidného dôchodku sa k obdobiu dôchodkového poistenia, ktoré poistenec získal ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, pripočíta tzv. pripočítané obdobie, t. j. obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dňa dovŕšenia dôchodkového veku.

Ak ide o poistenca, ktorého

schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 70 %, suma invalidného dôchodku sa určí ako

POMB x ODP x ADH

POMB = priemerný osobný mzdový bod
ODP = súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok a pripočítaného obdobia
ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 40 %, ale najviac 70 %, suma invalidného dôchodku sa určí ako

(POMB x ODP x ADH) x percentuálna miera poklesu

invalidita vznikla v dôsledku stavu, ktorý si privodil poistenec sám požitím alkoholu alebo iných návykových látok, suma invalidného dôchodku sa určí ako

(POMB x ODP x ADH)
————————————
2


alebo

(POMB x ODP x ADH) x percentuálna miera poklesu
———————————————— ————————————
veronikasad
30.11.13,08:11
Kopretinka, klikla som na viac pri výpočte ID, neviem prečo mi dalo celý link ako Karolovi ...Chcela som dať odkaz len na to čo si skopírovala ...
Peggynka
30.11.13,08:54
Možno by viacerých zaujímala odpoveď na poslednú vetu:
" Oplatí sa mu dobrovoľne pripoistenie - teda niektorý z balíkov ? "
Ak pracujete u zamestnávateľa za minimálnu mzdu,je nejaká možnosť,ako si priplácať na zvýšenie budúceho dôchodku?
veronikasad
30.11.13,09:43
Možno by viacerých zaujímala odpoveď na poslednú vetu:
" Oplatí sa mu dobrovoľne pripoistenie - teda niektorý z balíkov ? "
Ak pracujete u zamestnávateľa za minimálnu mzdu,je nejaká možnosť,ako si priplácať na zvýšenie budúceho dôchodku?
Ak je predpoklad, že ID mu priznajú v budúcom roku - neoplatí. Rok 2014 mu pri výpočte ID nebudú brať do úvahy. Krátkodobé platenie dobrovolného poistenia nemá význam, pretože priemerný osobný mzdový bod sa počíta z celej doby zamestnania

Iná situácia by bola, keby mu chýbala doba dôch.poistenia pre uvolnenie výplaty ID. Vtedy je doplatenie dôch.poistenia nevyhnutné.
Peggynka
02.12.13,04:20
Možno by viacerých zaujímala odpoveď na poslednú vetu:
" Oplatí sa mu dobrovoľne pripoistenie - teda niektorý z balíkov ? "
Ak pracujete u zamestnávateľa za minimálnu mzdu,je nejaká možnosť,ako si priplácať na zvýšenie budúceho dôchodku?
Ak je predpoklad, že ID mu priznajú v budúcom roku - neoplatí. Rok 2014 mu pri výpočte ID nebudú brať do úvahy. Krátkodobé platenie dobrovolného poistenia nemá význam, pretože priemerný osobný mzdový bod sa počíta z celej doby zamestnania

Iná situácia by bola, keby mu chýbala doba dôch.poistenia pre uvolnenie výplaty ID. Vtedy je doplatenie dôch.poistenia nevyhnutné.

Tá matematika v SP je pre normálneho človeka nepochopiteľná.Nič nedlhujem,za XI/2013 sa platí v XII/2013 a keďže beriem dôchodky k 3.dňu v mesiaci,musela som v SP doplatiť 8,68€ (2 dni v novembri),aby som mala nárok.To som zvedavá,ako to riešia s tými,čo na ich stránke figurujú medzi dlžníkmi (a niektoré sumy mi vyrážajú dych).
Peggynka
02.12.13,04:29
Možno by viacerých zaujímala odpoveď na poslednú vetu:
" Oplatí sa mu dobrovoľne pripoistenie - teda niektorý z balíkov ? "
Ak pracujete u zamestnávateľa za minimálnu mzdu,je nejaká možnosť,ako si priplácať na zvýšenie budúceho dôchodku?
Ak je predpoklad, že ID mu priznajú v budúcom roku - neoplatí. Rok 2014 mu pri výpočte ID nebudú brať do úvahy. Krátkodobé platenie dobrovolného poistenia nemá význam, pretože priemerný osobný mzdový bod sa počíta z celej doby zamestnania

Iná situácia by bola, keby mu chýbala doba dôch.poistenia pre uvoľnenie výplaty ID. Vtedy je doplatenie dôch.poistenia nevyhnutné.

Obávam sa,že ani dlhodobé nemá význam.Ak treba mesačne zaplatiť cca 100 €,zvýši to dôchodok o 6 €/mes.,kedy sa táto investícia vráti? Za 30 rokov ? To som počítala 2 roky platenia a na budúci rok by to malo byť cca 112 €/mes. za pripoistenie.