jozef.starsi
30.11.13,12:48
Dobrý deň, mám otázku súvisiacu s dedičstvom po jednom z rodičov. Ten bol v dedičstve po svojom otcovi uznaný ako jediný dedič (tak sa dohodli so súrodencami) a bol mu zverený všetok majetok (nehnuteľnosť aj pozemky). Nehnuteľnosť vyplatil podľa rozhodnutia, avšak na pozemky bol nasledovný záväzok znejúci: "XY sa sám zaväzuje vyplatiť ostatných zúčastnených konania, ak by mu z nich vyplynul majetkový prospech". Jeden pozemok počas života predal a súrodencov vyplatil. Na ďalší uzatvoril kúpnu zmluvu, avšak vyplatenia sa už nedočkal, pretože zomrel a celá suma prešla do dedičského konania. Som ako jeho syn povinný dodržať jeho záväzok? Ja už v rozhodnutí po otcovi, žiadny takýto záväzok zapísaný nemám. Ďakujem.
luja5
18.12.13,11:09
Ťažko povedať, či otázka je pre zadávateľa stále aktuálne nezodpovedaná (možno si zistil odpoveď medzičasom niekde inde), napriek tomu ju posúvam.
Mária27
18.12.13,12:43
Ak pozemok predal, vznikla mu povinnosť vyplatiť súrodencov. Tento záväzok prechádza na dedičov.
Otázkou je, ako sa v dedičskom konaní vyporiada príkaz z pôvodného dedičského konania o ďalších pozemkoch. Príkaz sa vyskytuje práve pri dohodách o bezodplatných prevodoch, daroch ... Posudzuje sa podobne ako podmienka, ale tu nedodržanie príkazu nemôže spôsobiť zánik pôvodnej dedičskej dohody. ...