surkabb
01.12.13,06:54
Mám záujem začat preávať vlastné fotografie na plátne. Cielová skupina hlavne turisti v Bratislave. Nikdy som nepodnikal. Potrebujem na to živnosť. Ako by som mohol predávať napr. pre nejaké obchody so suvenírmi.
buchač
01.12.13,06:12
No dobre ...oznámil si , tak podnikaj ...........
duves
01.12.13,06:58
Hocijako. Poznam jedneho, čo fotí už nejaky pátek. Mame spoločneho konička, IR fotografiu. Vravel mi, že bol fotiť nejake polia za Schlosshofom pri SK hranici. No a videl ho tam majitel polí, rolník. Pytal sa ho, že čo tam robí. Tak mu odpovedal, že fotí. Napokon si to rakusky rolnik nechal ukazat a vraví na to, že kúpi. OK vraví známy, povedal mu nejaky rozmer foto na platno a cena 3000€. Podali si ruku a znamy mu do tyždna doniesol obrovsku fotografiu na platne, zinkasoval odmenu a rolník si to povesil nad krb. Tak vyskušaj aj ty. Ani živnosť netreba, ani platiť dane.


Skus to cez vystavy, možno niekoho zaujmeš a biznis pojde. Tu maš navod:
https://www.facebook.com/imavision.gallery
http://www.imavision.sk/main.php
kopretinka
01.12.13,08:37
netreba platiť dane???
duves
01.12.13,08:50
a ako? ked ta niekto osloví na poli v kukurici
duves
01.12.13,08:51
či ťa serie, že nevieš tak fotografovať?
veronikasad
01.12.13,08:52
Nejedná sa v tomto prípade o podnikanie podľa osobotných predpisov (slobodný umelec), ktorý by mal tiež mať pridelené DIČ od DU ?
duves
01.12.13,08:52
čo ti hovorí jednorázový a náhodný predaj?
duves
01.12.13,08:53
to akože každy, čo ma preveseny fotoaparat na krku, ma mať dič?
veronikasad
01.12.13,08:55
Zo zadanie v prvom príspevku mi to nevychádza. Jednorázový = predám niečo raz. Ona chce predávať ...
Ty si tiež písal, že fotí už nejaký ten piatok - a určite nie len pre svoju záľubu, aj keď píšeš o predaji len jednej fotografie.
bodliak
01.12.13,08:55
Jasné, že má mať, inak by si nemohol dať ten foťák do nákladov, xi-xi.
veronikasad
01.12.13,08:56
Živnosť mať nemusí, stačí DIČ z DU
duves
01.12.13,09:13
biznis na poli = "osloví ma niekto" je zrejme o niečom inom ako mat s kamošmi galeriu- internetový predaj diel. Zadavatelovi som iba uviedol príklad, nie navod ako ma okradať na daniach. Musíš zasa chapat, že koli jednemu predaju za rok si neurobím ani živosť a ani DIČ registráciu. Ty by sa tak urobila?
veronikasad
01.12.13,09:16
Ani sám neveríš tomu čo píšeš - že u tvojho známeho to bol jediný príjem z predaja fotografii
duves
01.12.13,09:41
neviem, nežije z toho. ma IT firmu, nema problem zajtra kupiť novu profi zrkadlovku za 3-4 tisicky. Takže neriešim. baví ho fotiť a verím, že predaje cez ERP ma v poriadku.
kopretinka
01.12.13,09:44
zadávateľovi sa nejedná o príležitostný predaj,on nechce jednorázovo PREDAŤ,on chce PREDÁVAŤ a to nie je jednorázový predaj.A mňa neserie nič,ja nemám také ambície.Ale teba asi serie,keď používaš také výrazy
duves
01.12.13,09:52
ved vravím, že stačí predať jednu fotografiu mesačne za 3000€ a ma vybavene na cely mesiac, možno na 2. A nemusí ani platiť prenájom.
bodliak
01.12.13,09:58
Bral som to ako vzletnú hyperbolu. Ak to začnem brať vážne, tak ako často stretneš slaboduchého rakúskeho roľníka, ktorý kúpi foto za 3k ?
korela
01.12.13,10:21
Pre obchody so suvenírmi - jednoducho. Priamo oslovíš majiteľa, či by nemal záujem o tvoju tvorbu - vezmeš fotky na prezentáciu. Môžete sa dohodnúť na formátoch, motívoch, farbe, každý majiteľ vie, akú skupinu oslovuje jeho tovar.
Začni najprv vo svojom meste a okolí.
Inak Bratislava a suveníry, žalostná situácia v obchodoch so suvenírmi.
Neviem či si profi alebo amatér, http://www.fopa.sk/.
korela
01.12.13,10:22
Svadby sa fotia na kešovky, alebo sa mýlim?
veronikasad
01.12.13,10:25
Duves, v akom zákone sa hovorí o jednorázovom príjme = jedna akcia za mesiac ? Jednorázový príjem je jeden príjem za rok. Nerozvádzaj to ďalej, je to porušenie zákona.
duves
01.12.13,10:41
bodliak, ved sa stan aj ty rolnikom, alebo ta serie, že špinavy a sprosty rolnik si kupi fotografiu za 3000€ a ty si to nemôžeš dovoliť? Alebo bud šikovny a nafoť si to sam. Miesto stupdneho mudrovania o slaboduchom rakuskom rančerovi nafoť stovky fotografii, o ktore bude mat niekto záujem.
korela
01.12.13,10:44
???
duves
01.12.13,10:51
Ved to, že je to žalostné. A ešte človek napíše pravdu, zavidia takí, čo nevedia fotografovať. Vobec nie je jednoduche urobiť peknu fotografiu. Fotografom sa človek nestava tak, že si zrkadlovku prevesí cez krk.
kopretinka
01.12.13,10:51
korela,a ako myslíš,na faktúru? a kešovku fotograf nezdaní? alebo ako si to myslela?
veronikasad
01.12.13,10:55
Duves, odbočuješ od témy, zadávatel sa v prvom príspevku pýtal na niečo úplne iné.
duves
01.12.13,11:00
ake odbočenie? ty nerozumieš že otvoriť si obchod so suvenermi= samovražda. Treba hladať ine sposoby na odbyt. Dal som príklady a ešte ste ma sprdli. Dnes sa neda uživiť vylučne fotografovaním.
veronikasad
01.12.13,11:02
Dal si príklady, ktoré navádzajú porušenie zákona. Jednorázový príjem = jeden príjem za rok. Ostatné príjmy sú podnikaním podľa osobitných predpisov. Netvrdím, že tieto príjmy fotografa uživia, ale musí ich zdaniť, ak mu vznikne povinnosť podať DP. Ale to je už o niečom inom.
kopretinka
01.12.13,11:30
profi alebo amatér-asi takto:profi je ten,čo žije výlučne z fotografie.A takých je ozaj málo.A veľa amatérov fotí neskutočne dobre.lenže v súčasnej dobe je neskutočný pretlak v tejto oblasti.......
ľudia nevedia,čo je dobrá fotka a častokrát zaplatia bárakému šuflikantovi len preto,že podlezie cenu....a potom majú takéto fotky.
http://files.foto-davidhrdlicka.cz/200049488-c21d7c3178-public/svatby9.jpg
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=548717705196312&set=pb.267585789976173.-2207520000.1385900177.&type=3&permPage=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=355691987854183&set=a.355691727854209.80668.131803880242996&type=3&theater
vlado 33
01.12.13,12:50
Takže odpoveď už určite poznáš. Teraz prejdi na iné fórum, kde dostaneš ďalšie kvapky a určite potom sa už vypytovať nebudeš.
duves
01.12.13,13:40
jeden na dnes a stále aktuálny: Jano spodpoľania vykope aladinovu zázračnú lampu, pošúcha po nej a objaví sa džin a vraví: Moj pane, splním ti každe želania! A Jano na to, očuj, sused fero ma kozu a ta mu každy deň nadojí 10 litrov mlieka....Aha, už rozumiem, hovorí džin, aj ty chceš takú kozu! Nie, nie, hovorí jano, ja chcem, aby mu už nedojila.
flector
01.12.13,15:45
Keďže sa bude jednať o sústavnú činnosť, budeš na to potrebovať živnosť/firmu.

Minimálne odporúčam nasledovné živnosti:
1.) Polygrafická výroba, sadzba a konečná úprava tlačovín
2.) Fotografické služby
3.) Nakladanie s výsledkami duševnej tvorivej činnosti so súhlasom autora

A samozrejme aj iné/ostatné živnosti ktoré potrebuješ.

Zoznam je tu:
http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259

Čo sa týka toho predaja, v princípe ide o to, že tvoja firma môže predávať len to čo predtým reálne nejakým spôsobom nadobudla, čo je v celku logické si myslím. :)

Takže na to aby mohla tvoja firma tlačiť a predávať tvoje obrazy – to je to nakladanie s výsledkami duševnej tvorivej činnosti so súhlasom autora – bude musieť na tie fotografie, ktoré budú na obrazoch vyobrazené získať licenčné práva.

Tie môže získať tak, že:

Budeš vo svojej spoločnosti zamestnaný a tieto fotografie budeš vytvárať (fotiť) ako takzvané zamestnanecké dielo. Tým tvoja spoločnosť získa práva na nakladanie s týmto fotografiami a následne bude z nich v rámci živnosti polygrafická výroba vyrábať obrazy, alebo výrobu/tlač zadá externej spoločnosti.

Alebo v prípade, že vo svojej spoločnosti nebudeš zamestnaný, keď budeš napríklad tzv. spoločník a zároveň konateľ bez nároku na odmenu, ktorý sa len podieľa na zisku spoločnosti, môže tvoja spoločnosť získať práva na nakladanie s tvojimi fotografiami na základe licenčnej zmluvy, ktorú si spíšeš medzi sebou ako autorom fotografií a tvojou spoločnosťou. V prípade, že sa bude jednať o poskytnutie trvale nevýhradných licencií, tak sa mi zdá, že od Novembra tohto roku stačí aj ústna licenčná zmluva.
(Nie som si celkom istý, ale myslím, že od Novembra stačí len ústna.)

Každopádne možností ako si to zmluvne poriešiš, či tie digitálne fotografie z ktorých sa budú tie plátna vyrábať, budeš pre svoju spoločnosť licencovať za odmenu, či bez nároku na autorskú odmenu (autorský honor), atď., to všetko ti poradí tvoj účtovník a tiež právnik, ktorý ti spíše licenčnú zmluvu, tak aby si to mal v 100% poriadku.

Ako vravím, predtým než bude môcť tvoja spoločnosť tlačiť obrazy na plátne musí získať práva na nakladanie s tvojimi digitálnymi fotografiami, ktoré budú na plátne vyobrazené. Možností ako tvoja spoločnosti práva na nakladanie s výsledkami tvojej duševnej tvorivej činnosti získa je niekoľko.

Dôležité je, že keď tieto práva bude mať, bude môcť tieto výsledky duševnej tvorivej činnosti (digitálne fotografie) použiť na vyhotovenie fyzických obrazov na plátne a tie bude môcť následne ponúkať a predávať normálne tak ako každý iný tovar.

A to je zhruba celé ...

Inak, môžeš sa opýtať aj tu:
http://www.ephoto.sk/forum/

Je to najväčší slovenský fotoportál. Chodí tam dosť fotografov a to aj takých ktorí sa fotografovaním živia.

Takže opýtať sa tam rozhodne nemôže zaškodiť ... ;)
bodliak
01.12.13,16:26
Neserie, len sa snažím odhadnúť tú cieľovú skupinu. Je to ako vyhrať v športke.
duves
01.12.13,16:54
je to tak kopretinka
duves
01.12.13,16:56
nuž ano, spoliehať sa na to neda, vo svete (nie iba u nas) je teraz problem sa uživiť výlučne iba fotografiou. Špičkoví fotografi doplnaju príjem napr. z kurzov o fotografii a pod.
surkabb
01.12.13,17:22
Ďakujem za radu tolko info som nečakal. Ale aj 1000 míl začína jedným krokom.
surkabb
01.12.13,17:29
Ďakujem za pomoc, každá rada stoji za prehodnoťenie.
korela
01.12.13,18:57
Ja som mala na mysli ak je profesionál, či má akademické vzdelanie, alebo aspoň SŠUP, alebo má za sebou fotokurzy. Alebo nič, iba pretlak tvorby.
Nech je to už akokoľvek, ak ho to baví, nech sa nedá odradiť a ide za svojím cieľom. Nič v zlom, ale na akej vlne rezonuje, taký odbyt si pritiahne. Každý má možnosť rastu a šancu od života. Počúvať sám seba.
korela
01.12.13,18:58
Áno.
marek kk
16.02.14,09:27
tak ako ide to ?