nitramsko
01.12.13,16:24
chcel by som ich rozsiriť o tych 90 cm do prava nakraslene je to z v nutra a nad dverami je dalsie poschodie (rodinny dom) len nevjem ako to spraviť ked betonova podpera(nevjem ako sa to presne vola) je len nad dverami a nie dalej do prava ci by som mohol vyburat ten kusok steny alebo nie
malendom
01.12.13,16:01
Iba tak to burat nemozes,neviem ci je priestor na to aby si pod ten preklad urobil ocelovy ram. Na taketo nieco ale uz potrebujes statika a ohlasku na st.urade.
nitramsko
01.12.13,16:04
no mohol by som spraviť niečo ako zaruňu z hrubeho železa ale nevjem či by to stačilo ja som v tom lajik...
Indeed
01.12.13,16:17
tak toto je tvrdy oriešok, riešiť niečo takéto....

mal by si sem dat foto

potom by sme boli mudrejší....
lapejko
01.12.13,19:25
tesne nad zárubňou vysekať najprv z jednej strany , vložiť do betónovej zmesi oceľové I čko 150 mm s 25 cm presahom, potom to zopakovať z druhej strany, následne je možné vybrať starú zárubňu a rozšíriť stavebný otvor na novú bránu.
Martin1310
01.12.13,23:00
No jo ale takto to lahko spravíš ked sa robý otvor tam kde ešte nebol lenže tu má nad bránou betonový preklad a musel by s neho po celej dlžke vysekať miesto pre to I -čko a to by teda bola fuška.Iné by to bolo keby mohol tú bránu znížiť o ten nový kovový preklad a dať ho nižšie, pod ten pôvodný betonový.
Martin1310
01.12.13,23:14
No to aká pevná by musela byť tá zárubna by ti isto statik spočítal ale skús si reálne predstaviť ako ju tam dostať kedže otvor popredu nemôžeš urobiť. Mne tu pripadá ako najschodnejšie riešenie pod tým betonovým prekladom spraviť druhý kovový a dostatočne dymenzovaný na to aby niesol jak pôvodný preklad tak váhu nad ním.
nitramsko
02.12.13,06:38
Toto je dobry napad .. Akej hrubky by ma
lo byt to icko ? A sirka ? to uz chcem asi vela vediet
Indeed
02.12.13,07:34
inak "podpera" je to čo stojí zvislo a "preklad" je umiestnený vodorovne....
chandler
02.12.13,07:55
prosim Ta nech ta ani nenapadne nieco take robit. ten postup je sice spravny, ale bez toho aby clovek videl cely dom to nemozes spravit lebo ti moze spadnut minimalne polovica domu. zavolaj si statika, mozno povie ze nemusis robit vobec nic len to vysekat. samozrejme sa nedava Icko ale Ucko a vysku treba spocitat.
mareko
02.12.13,08:35
Presne tak, ako píše chandler. Preklad nemôžeš bez statického posúdenia odstrániť ani ho nijako oslabiť, môže to mať fatálne následky. Preklad je nosný prvok, takže žiadne "kuchynské" experimenty. Nešetri na nesprávnom mieste a zavolaj si statika.
nitramsko
02.12.13,13:25
dobre teda radsej vyhladam nejakeho odbornika lebo je to moc velke riziko ... dakujem
pmajap
02.12.13,14:28
Ak sa jedná o nosnú stenu, tak to je problém, ak nie jednoduchšie, ale to ti povie statik, sám sa do toho nepúšťaj.
lapejko
02.12.13,17:48
U nás sa hovorí: išče krava ňeorala, už še posrala...tak je to aj s tým sekaním, betón prekladu starého domu bude pravdepodobne dosť slabý a zarezať a vysekať ryhu na vloženie Ička znamená jednodennú prácu aj pre laika, upresniť hrúbku profilu sa dá až po uvedení rozmerov stavebného otvoru, občas takéto úpravy ale robíme aj v spolupráci so statikom, ktorý nad bežné garážové dvere doporučí 2x 100 Ičko, 220ku Ičko sme použili na 7 metrový rozpon k poddimenzovanému prievlaku a pomohlo.
Indeed
07.12.13,14:32
Prečo by nemohol použiť I-čko ale len U-čko ???