mimátko
01.12.13,16:45
Keď som od mojej ženy odišiel, začala si na fb dávať naše rodinné fotky, dokonca naše svadobné a vypisovať tam ako ma miluje a zároveň, aký som netvor, ako ma nenávidí a podobné. Vedie tam rozhovory so svojimi kamarátmi a ohovára ma verejne a nepekne sa tam o mne vyjadruje. Rozmýšľal som čo by sa stým dalo urobiť, poradíte mi niekto , prosím vás?? Ďakujem
Tweety
02.12.13,08:07
Môžeš ho podať.
mimátko
02.12.13,08:56
A je to trestné oznámenie? či?? aby ma neodbili policajti, že s tým oni nič nemajú, lebo na to sú šikovní :-) a ďakujem
advokát Bános
03.12.13,15:31
Dobrý deň,
podľa §12 ods. 1 Občianskeho zákonníka ,,písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.“ Keďže toto Vaše právo bolo porušené, máte možnosť obrátiť sa na súd so žalobou na ochranu Vašej osobnosti, prostredníctvom ktorej by ste sa mohli domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu Vašej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov, primeraného zadosťučinenia a v prípade intenzívneho porušenia Vašich práv (ak bola v značnej miere znížená dôstojnosť Vašej osoby alebo vážnosť v spoločnosti) aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch.
Ďalšou možnosťou, ktorú ste už aj naznačil vo Vašej otázky je podanie trestného oznámenia pre ohováranie, pričom vyšetrovateľ musí objasniť, či bola naplnená skutková podstata tohto trestného činu a síce: ,,Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“ Vzhľadom k tomu, že k tomuto konaniu malo dôjsť prostredníctvom facebooku (použitím počítačovej siete), išlo by o trestný čin spáchaný verejne, a mohlo by sa jednať o kvalifikovanú skutkovú podstatu (trest odňatia slobody 1-5 rokov). Pokiaľ by porušenie Vašich práv prostredníctvom sociálnej siete nemalo charakter hore uvedeného trestného činu, mohlo by ísť len o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu podľa zákona o priestupkoch. Tohto priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu prejednávajú a objasňujú orgány Policajného zboru. Pri tom trestnom oznámení by som ešte dodal, aby ste ho nazvali ,,Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchanie trestného činu“ a podali ho na neznámeho páchateľa, aj keď v tomto oznámení uvediete kto a akým spôsobom Vás mal ohovárať, avšak preto Vám radím podať ho na neznámeho páchateľa, aby ste sa náhodou aj Vy nedopustil trestného činu krivého obvinenia.
Skôr ako by ste sa rozhodol pre niektoré z týchto dvoch možností, by som Vám poradil, aby ste sa s bývalou manželkou skúsil porozprávať, ak by rozhovor nebol možný, adresujte jej písomnú výzvu, na doručenku, v ktorej by ste ju požiadal aby upustila od takéhoto konania, aby Vás prestala takto verejne ohovárať, v opačnom prípade podniknete kroky ktoré som uviedol vyššie.

Mgr. Róbert Bános, advokát
arizona
03.12.13,16:38
Advokat blizko k nam ?Super optimisticka reklama, chi, chi... No diky, radsej co najdalej od nas ! /neberte osobne/
misoft
03.12.13,18:42
Nedávaj policajtom - rovno na prokuratúru.....
Policajti to hneď v počiatku môžu do autu zahrať, prokurátor prijme a musí policajtom dať pokyn na prešetrenie. Tí potom musia prokurátora oboznámiť.... Takže sa to potom do autu zahrať nedá......
advokát Bános
03.12.13,19:53
100% -ný súhlas, keď už naozaj podáte trestné oznámenie, tak určite na prokuratúru...akurát si veľmi dobre zvážte, ako to trestné oznámenie napíšete, lebo keď sa trestný čin nepreukáže a Vaša ex sa do toho obuje, môžete mať problém s trestným činom krivého obvinenia...
mimátko
05.12.13,05:41
Ďakujem :-)