evina274
01.12.13,18:45
Dobrý večer prajem každému, ako čítam tak čítam nevidím tu žiadnu tému čo sa týka školstva a ochrane osobných údajov. Z toho dôvodu by som rada založila tému alebo ak sa tu nachádza poprosila by som o presmerovanie tam. Rada by som sa poradila s kolegami zo školstva, čo sa týka registrácie IS alebo evidencie, keďže nemáme povinnosť zodpovednej osoby.
Ing. Ľubomír Janoška
02.12.13,05:10
Poprosím Vás o upresnenie otázky - akú pozíciu máte na mysli? Základné školstvo, delegovaná štátna správa v školstve - obecný úrad, stredné školstvo, VÚC? VŠ?
Zatiaľ iba predpokladám, že ide o spracovanie osobných údajov žiakov/študentov na základe osobitného predpisu (školský zákon), vtedy by sa IS neregistroval, ale evidoval.
evina274
02.12.13,10:37
Základné školstvo(ZŠ s MŠ) som mzdárka ale celú situáciu riešim ja a nie štatutát. Doteraz sa na škole ochrana osobných údajov absolútne neriešila a už vôbec nebol žiadny bezpečnostný projekt alebo smernica. Ano to chápem, že mzdový program a programy čo sa týkajú žiakov sa neregistrujú.Osobné údaje čo sa týkajú zamestnancov-mzdy a personalistika ak dobre chápem sa len evidujú Ale je tu napríklad školská jedáleň. Tam sú rôzny dodávatelia, s ktorými samozrejme máme zmluvy, čiže zase len evidencia? Neviete mi povedať nejaký príklad IS ,ktorý sa registruje? Keď máme na všetkých úsekoch MŠ,ZŠ, ŠJ rôzne zoznamy , čo sa týka osobných údajov ku každému treba osobitne evidencia?
Ing. Ľubomír Janoška
02.12.13,12:01
Dobrý deň,
vidím to na dva účely spracovania osobných údajov (čiže informačné systémy).
1/ evidencia detí, žiakov a zákonných zástupcov - podľa osobitného predpisu, z. 245/2008 v znení noviel (školský zákon) spracúvate údaje detí/žiakov: meno, prievisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, fyzické zdravie, duševné zdravie, mentálna úroveň a osobné údaje ich rodičov alebo iných zákonných zástupcov: meno, priezvisko, trvalé bydlisko, zamestnávateľa, telefónne číslo. Keďže ide o evidenciu podľa osobitného predpisu, IS sa neregistruje, ale eviduje.
2/ agenda PaM zamestnancov, v tej sú pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci a "dohodári". Takisto podľa osobitných predpisov (viď diskusie na porada.sk o ochrane osobných údajov v PaM), neregistruje sa, ale eviduje.

* Čo sa týka prevádzky školskej jedálne, tá je opäť upravená školským zákonom - stravovať sa môžu deti, žiaci, zamestnanci škôl. Iba keby ste mali "cudzích" stravníkov mimo týchto okruhov, mali by ste ďalší účel spracovania / informačný systém, ktorý by pravdepodobne bolo treba registrovať.

* Evidencia dodávateľov je "mimo hru", pokiaľ dodávajú na základe objednávok alebo obchodných zmlúv. Ani SZČO sa nepočítajú za fyzické osoby.
Pokiaľ by ste ale mali dodávateľa, ktorý vo vašom mene spracúva osobné údaje, tak by bolo potrebné ho riešiť ako sprostredkovateľa - napríklad externého spracovateľa miezd.

PS - ak máte nejaké typy zoznamov, ktoré sa nestriafajú do vyššie popísaných účelov, prineste ich sem :)
evina274
04.12.13,07:20
Ďakujem krásne, vysvetlil ste mi to super. Cudzích stravníkov máme, varí sa pre nich a odvážajú sa im obedy domov. To znamená, že by som sa mala opýtať úradu alebo rovno aj poslať žiadosť o registráciu? Keď vedieme ich údaje v tabuľke v exceli tak je poreba zaslať tú tabuľku? ďakujem
evina274
04.12.13,07:27
A ešte jedna otázočka. Máme deti, ktoré nám odišli študovať do Anglicka. Je to cezhraničný prenos informácií? Čo nám z toho vyplýva?
evina274
04.12.13,07:30
V našom prípade je potrebná bezpečnostná smernica alebo projekt?
Ing. Ľubomír Janoška
04.12.13,08:00
Takže máte aj tretí informačný systém - evidencia stravníkov (alebo zákazníkov). Tento informačný systém treba registrovať = zaplatiť 20 € správny poplatok a poslať na Úrad žiadosť o registráciu. Vzor registrácie je na odkaze
http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/docs/REG-Ziadost_o_registraciu.pdf
Toto ale vychádza z Vášho predpokladu, že nemáte povinnosť poveriť zodpovednú osobu. Keby ste mali ZO, nemali by ste povinnosť registrácie.
Ing. Ľubomír Janoška
04.12.13,08:03
Anglicko - áno, máte cezhraničný prenos. V rámci EÚ z toho nevyplývajú osobitné povinnosti.
Ing. Ľubomír Janoška
04.12.13,08:04
Smernica alebo projekt - to závisí od toho, či máte pripojenie na internet. Ak áno, tak treba mať projekt.
evina274
04.12.13,11:55
Prílohou k registrácii je popis podmienok spracúvania. Detailne treba rozpísať prostriedky a spôsob ako sa spracovávajú. Nemám predstavu ako to mám rozpísať, kedže sa spracovávaju v softvéri,(v ktorom aj žiaci) v rozsahu meno priezvisko a bydlisko. Viete mi prosím Vás poradiť?
Ing. Ľubomír Janoška
28.12.13,11:50
Dobrý deň,
neviem, či nejdem s krížikom po funuse.
Treba popísať, ako sa k Vám osobné údaje dostanú a čo sa potom s nimi deje, aj "na papieri" aj v aplikácii. Kto je oprávnený na aké operácie s nimi, kto zodpovedá za správnosť údajov, kto zodpovedá za likvidáciu. Ako a kde sa údaje uchovávajú a podobne.
tRO
10.03.15,09:39
Dobrý deň, pripájam sa k debate po dlhom čase, lebo ma zaujala téma, ktorú tu rozoberáte. Aj my máme v školskej jedálni - sme ZS - cudzích stravníkov - žiakov zo špeciálnej školy a ich učiteľov. Ako postupovať v tomto prípade, keď máme ZO. Aké všetky kroky a písomnosti treba zaviesť do praxe. Ďakujem.