stavba496
01.12.13,23:19
Rieši stavebný zákon výšku stavby s ohľadom na okolité rodinné domy.??? Môj sused chce postaviť rodinný dom na susednom pozemku ktorý by bol vzdialený od môjho domu(ak rátam aj 2-metrový odstup od hranice) cca 8m, avšak od hranice pozemku 2m. Výška jeho stavby " v hrebienku" by bola cca 8 m,a výška môjho domu " v hrebienku" je cca 6m. Bojím sa ,že mi zatieni dvor i dom a preto som rozhodnutý ,že ako účastník konania nedám súhlas na takúto stavbu.
Ako predpokladáte,že bude reagovať stavebný úrad?
Martin1310
01.12.13,22:44
Rieši sa aj výška, druh stavby.Stretol som sa viackrát s tým že v rade poschodových domov nepovolili bungalov no a aj naopak. No 2metre sa mi nezdá nejaký velký rozdiel.
Ked podáš námietku budú sa tým musieť zaoberať a zhodnotit jej opodstatnenosť, neznamená to že mu nepovolia postaviť ten dom.
bjuty smis
03.12.13,06:41
on tvoj súhlas ani nepotrebuje...

ale pekne si začneš budovať susedské vzťahy....
stavba496
03.12.13,06:45
No vieš Martin,jedná sa mi o to,že sused má v projekte umiestnený vikier na mojej strane a ten bude min 7,5 m nad mojim pozemkom kde mám postavený bungalov a som presvedčený že mi bude zatieňovať nielen pozemok ale aj byt. Jeho projekt je s poschodím. Takže výška 7,5-8 m v hriebeienku bude síce 2 m od hranice,/a to žiada 1,5 m/ ale bude v podstate vysoko nad mojimi miestnosťami. Výška bungalova je v hrebienku presne 5,75 m. Ale jedná sa mi o byt,,teda o prízemné miestnosti...
stavba496
03.12.13,06:54
vieš bjuty,ale v tom bungalove som býval prv ako prišiel sused. Musel by si poznať situáciu,orientáciu pozemku. Myslím,že ten kto začína stavbu by sa mal prispôsobiť okoliu/v podstate sa musí prispôsobiť/ . Nemôže ti zatieniť byt. Takže ak sa nedá dohodnúť,tak susedské vzťahy "buduje on" Ja sa nebudem mlčky pozerať na stavbu "paláca" vedľa môjho bungalova, a na slnko nemienim chodiť na cestu pred dom.
Čo sa týka sôhlasu, susedia sú účastníkmi konania
§ 59
Účastníci stavebného konania

(1) Účastníkmi stavebného konania sú:

a) stavebník,
stavebným povolením priamo

b) osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť dotknuté,
c) ďalšie osoby, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitného predpisu, 1g)
d) stavebný dozor alebo kvalifikovaná osoba,
e) projektant v časti, ktorá sa týka projektu stavby.
buchač
03.12.13,07:04
vieš bjuty,ale v tom bungalove som býval prv ako prišiel sused. Musel by si poznať situáciu,orientáciu pozemku. Myslím,že ten kto začína stavbu by sa mal prispôsobiť okoliu/v podstate sa musí prispôsobiť/ . Nemôže ti zatieniť byt. Takže ak sa nedá dohodnúť,tak susedské vzťahy "buduje on" Ja sa nebudem mlčky pozerať na stavbu "paláca" vedľa môjho bungalova, a na slnko nemienim chodiť na cestu pred dom.
Čo sa týka sôhlasu, susedia sú účastníkmi konania
§ 59
Účastníci stavebného konania

(1) Účastníkmi stavebného konania sú:

a) stavebník,
stavebným povolením priamo

b) osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť dotknuté,
c) ďalšie osoby, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitného predpisu, 1g)
d) stavebný dozor alebo kvalifikovaná osoba,
e) projektant v časti, ktorá sa týka projektu stavby.


Najdôležitejšie slovíčko !
Môžu - no nemusia byť ....
Nič nemusí , aj v prípade , ak si Ty bol prvý .
To predsa neznamená , že Ty budeš tvrdiť muziku ...
draik
03.12.13,07:13
To, že niekto začína stavať neskôr, neznamená, že sa na 100% musí prispôsobiť susedom a jeho stavbe. Najmä pri malých pozemkoch sa nedá zabrániť, aby stavba istú časť dňa tienila na susedný pozemok resp. aj stavbu. Ak teda sused dodrží všetky regulatívy výstavby v danej lokalite, tak má pomerne vysokú šancu na získanie stavebného povolenia. V niektorých prípadoch je však možné nariadiť zhotovenie svetlotechnického posudku.
Susedia sú účastníkmi konania, ale sa k zámeru iba vyjadrujú, teda neudeľujú súhlas..
draik
03.12.13,07:19
b) osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť dotknuté, [/B]
c) ďalšie osoby, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitného predpisu, 1g)
d) stavebný dozor alebo kvalifikovaná osoba,
e) projektant v časti, ktorá sa týka projektu stavby.


Najdôležitejšie slovíčko !
Môžu - no nemusia byť ....
Nič nemusí , aj v prípade , ak si Ty bol prvý .
To predsa neznamená , že Ty budeš tvrdiť muziku ...[/QUOTE]

Slovo "môžu" práveže zabezpečuje, aby sa susedia mohli stať účastníkmi konania. V opačnom prípade by stavebník mohol v konaní namietať, že práva susedov nie sú dotknuté, čo by mohlo znamenať ich vylúčenie z pozície účastníka konania.
bjuty smis
03.12.13,07:42
vieš bjuty,ale v tom bungalove som býval prv ako prišiel sused. Musel by si poznať situáciu,orientáciu pozemku. Myslím,že ten kto začína stavbu by sa mal prispôsobiť okoliu/v podstate sa musí prispôsobiť/ . Nemôže ti zatieniť byt. Takže ak sa nedá dohodnúť,tak susedské vzťahy "buduje on" Ja sa nebudem mlčky pozerať na stavbu "paláca" vedľa môjho bungalova, a na slnko nemienim chodiť na cestu pred dom.
Čo sa týka sôhlasu, susedia sú účastníkmi konania
§ 59
Účastníci stavebného konania

(1) Účastníkmi stavebného konania sú:

a) stavebník,
stavebným povolením priamo

b) osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť dotknuté,
c) ďalšie osoby, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitného predpisu, 1g)
d) stavebný dozor alebo kvalifikovaná osoba,
e) projektant v časti, ktorá sa týka projektu stavby.

to nefunguje tak, že kto stavia skôr, určuje ostatným , čo môžu stavať...

samozrejme súhlasím, že by sa sused mal snažiť aby ti netienil, ale o 2 m vyšší dom nie je problém....teba teda áno, ale zákonu asi nie...

snaž sa ho presvedčiť, aby aspon to okno orientoval inam, nie na trvoj dvor....

ja nepopieram, že budeš účastník stavebého konania...dokonca, že môžeš namietať...
ale to je všetko, čo môžeš....
stavba496
03.12.13,12:37
Ahoj bjuty. Konečne rozumný názor. Ja nikomu nechcem nariaďovať čo a ako má stavať,nechcem likvidovať susedské vzťahy ššte pred vznikom susedstva.... a chcem sa dohodnúť aby prihliadol aspoň čiastočne aj na problém ktorý mi môže vzniknúť.. Ale dohodnúť sa-neznamená podˇa mňa prikývnuť na podmienky ktoré ti niekto vysype do telefonu a povie ti,že ak ho nepustíš na 1,5 m,tak ti bude robiť peklo na zemi. Viem že mám právo vzniesť námietku a stavebý úrad sa musí ňou zaoberať. Viem i to,že ak nebudem súhlasiť s výrokom stav.úradu ,je moju námietku príslušný stavebný úrad postúpiť 2. stupňovému orgánu kde môžem tak isto vzniesť námietku. Viem i to,že potom nastáva meranie preslnenia a meranie presvetlenia... Ale to je to, čo práve nechcem. Chcem umožniť aby stavebník mohol začať stavať a nerobiť problémy. Mne nevadí stavba ako taká,ale vadí mi umiestnenie vikíra ... Budem mať rokovanie so stavebníkom s ktorým som sa ešte ani nevidel a som ochotný urobiť aj kompromis. Ale nie za cenu že mi bezohľadne práskne vikír nad moju chalupu . Chcem urobiť maximálne možné pre to, aby ma nezatienil,no zároveň nechcem celý proces začatia stavby naťahovať. Nie som zaujatý-nemám prečo,veď ho ešte ani nepoznám...
draik
03.12.13,16:28
Niet nad dobré susedské vzťahy. Nikde nemáte zaručené, že tam ten vikier nakoniec nepostaví, na čo využije proces zmeny stavby pred dokončením.
stavba496
03.12.13,17:53
ahoj draik.
Ano máš pravdu,budem opatrný.
Ideálne by bolo dohodnúť sa ,no po jeho telefonáte sa bojím že to nepôjde... Ak sa dohodneme budem veľmi- ale veľmi rád.
zukana
25.04.14,12:22
Ahoj neviem, či už sa to vyriešilo. My sme to riešili svetlotechnickým posudkom. My sme boli v pozícii suseda, a dali sme si ho vypracovať a doložili k stavebnej dokumentácii. Projektant presne vypočítal a nasimuloval ako budeme tieniť susedovi. Daj námietku, s tým že nech predloží tento posudok, a potom ak bude splňať normy tak nebudeš ďalej namietať.