branis32
02.12.13,06:52
Dobrý deň, v práci nám nainštalovali zariadenie na evidenciu dochádzky.Evidencia spočíva v pípnutí registračnou kartou a zosnímaní identity. Niekedy si však niektorí zamestnanci zabudnú registrovať obedovú prestávku. Zamestnávaťeľ nám poslal interný oznam, že ako trest za nepípnutie bude pre obed započítaných 90 minút, namiesto stanovených 30 minút podľa ZP. Má na to zamestávateľ právo? A ako áno, koľko minút navyše môže stanoviť? Ďakujem
Tweety
02.12.13,06:51
Pracovnú disciplínu, teda aj prestávku treba dodržiavať, ak si ju teda predlžite musíte si ten čas odpracovať. Ak nie, zamestnáv. má právo tento čas nezapočítať do PČ. Mzda je len za odpracovaný čas, nie čas trávený bez zákonných dôvodov mino firmy.
branis32
02.12.13,07:07
Ak si prestávku predĺžim a je mi toto predĺženie evidované nemám výhrady. Ale nastaviť 90 trestných minút, za každé nezaregistrovanie prestávky na obed do registračného zariadenia sa mi zdá nelogické. Ja len chem vedieť, či má zamestnávateľ na toto právo. Podľa tohto, ak si zamestnáveteľ zmyslí nastaviť napr. 300 trestných minút, ktoré odpočíta z pracovného času len ako "trest" je to v poriadku? Podotýkam, že skutočná prestávka je napr.30-40 minút a tých 90 minú skutočne slúži len ako trest a nemá nič spoločné so skutočným trvaním obedňajšej prestávky.
Tweety
02.12.13,07:13
Samozrejme že má právo aby sa dodržiavala PD, a ak teda určill, že si máte prestávku zaregistrovať, má na jeho dodržiavanie právo.
Tweety
02.12.13,07:13
AK to nedodržiavate, je to podľa ZP porušenie PD.
veronikasad
02.12.13,07:15
Myslím, že po tomto opatrení často "zabúdať" nebudete. Ak je to ako "výchovný prostriedok" zo strany zamestnávatela - súhlasím s ním.
veronikasad
02.12.13,07:21
Je to asi vždy menej ako by vám mal siahnuť na pohyblivú zložku mzdy - za porušenie pracovnej disciplíny ako píše Tweety.
Durov
02.12.13,07:21
Prestávku na obed určuje zamestnávateľ. Ak nemá evidenciu (napr. ako Vy karty) tak si môže nastaviť aký čas chce.
Poznám firmy, kde majú automaticky čas na obed 60 minút a zamestnávateľa vôbec nezaujíma, čo v ten čas robia, či im to trvá kratšie. Automaticky sa im počíta 60 min.

A k otázke, či to môže byť ako sankcia? - Áno, aj keď to asi takto nenazve, jednoducho určí, že ak niekto nebude "pípnutý" , tak sa mu bude obedná prestávka rátať 90 min.
veronikasad
02.12.13,07:31
§ 91
Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.
pavol54
02.12.13,08:13
Neviem čo je na tom divné, začali sa mi zamestnanci oneskorovať s príchodom do práce niekedy o 5 až 10 minút tak som vydal usmernenie že sa im nebude počítať hodina v práci a čuduj sa svete ihneď boli na pracovisku najmenej 2 minúty pred "zvonením" TU IDE TEDA VIAC O SANKCIU ZA BENEVOLENCIU ZAMESTNANCA. Ak zmeškáš vlak tak koľko minút je meškanie len tých pár minút, alebo až do ďalšieho spoja?
branis32
02.12.13,08:35
No to snáď nemyslíte vážne.Je predsa veľa iných spôsobov ako nájsť kompromis, alebo riešiť problém. Sankciovať niečím takýmto je čistý nezmysel. Absolútne s vami nesúhlasím.
jslancik
02.12.13,08:41
skús sa na to pozerať z pohľadu zamestnávateľa... Ale to asi nedokážeš. Podmienky udáva zamestnávateľ. Samozrejme, že zamestnanec s tým veľmi súhlasiť nebude. Ale je to iba o zvyku.
marjankaj
02.12.13,08:42
Veď ti nikto nebráni nájsť si iného zamestnávateľa, ktorý adekvátne ocení tvoj prínos pre firmu.
marjankaj
02.12.13,08:44
Branis32:
A potom takí ako ty prídu na úrad v úradných hodinách a budú frfľať a sťažovať sa, že musia čakať na referentku, lebo je na obede o 15 minút dlhšie.:eek:
veronikasad
02.12.13,08:49
V akej oblasti pracuješ ? Ak si predlžiš obednú prestávku, chýbaš na pracovisku "len" šéfovi, alebo na teba čakajú príp. klienti či zákazníci ?
S takýmto postupom zamestnávatela nemusíš súhlasiť, ak to však prerokoval so zástupcami zamestnancov v zmysle § 91 odst. 2 a 3 Zákonníka práce - nič s tým neurobíš.
ivka70
02.12.13,09:21
A ak to niekto bude riest tak, ze odide na obednu prestavku, pride spat o piatej a ödpichne"si konec prac. doby?
Ja is tiez myslim, ze to ako preventivno-vychovny prostriedok vymyslel zamestnavatel dobre :)
jslancik
02.12.13,09:24
veď asi preto to zamestnávateľ vymyslel... keď mu zamestnanci chodili "na obedy" ako sa im zachcelo a vracali sa podobným spôsobom, tak si asi nenechá skákať po hlave. Chce od nich iba to, aby dodržiavali pracovnú morálku. Nič viac. ak budú dodržiavať, žiadne postihy riešiť nemusia.
pavol54
02.12.13,09:31
Presne tak, ani zamestnávateľ nie je hlidací čokl, musí existovať systém dodržiavania práv a povinností navzájom, rovnako som mal jednu silnú fajčiarku 2x za hodinu si odskočila zapáliť, jeden zamestnanec sa nasral a keď išla fajčiť on si sadol(však plat frčí obom nie?) keď nepomáhali upozornenia prišlo oznámenie o sankciách 1 ciga mimo prestávku 2€ z platu dnes sú radi že ušetria na cigaretách, a že koľko som vybral asi 4€ za rok lebo si mysleli že srandujem.