chronix
02.12.13,08:23
Som väčšinovým vlastníkom ornej pôdy (4/6), ostatné vlastnia neznámi vlastníci v zastúpený SPF. Chcel by som vedieť ako postupovať, keď chcem dať dotyčný pozemok do 1/1, vyvolanie dedičského konania pravdepodobne nepripadá do úvahy, pretože by bolo už strašne moc dedičkov.
Poraďte mi prosím Vás či sa dá pozemok geometrickým plánom rozdeliť a neznámych vlastníkov tým dať na jednu stranu alebo či pripadá do úvahy vydržanie, keďže pozemok užívam už viac ako 10rokov celý a platím aj za celý dane, alebo je ešte nejaká iná rozumná možnosť ?
Vopred ďakujem za každé rady.
advokát Bános
04.12.13,15:18
Dobrý deň,

podľa z.č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom slovenský pozemkový fond spravuje poľnohospodárske a niektoré lesné nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu a nakladá s pozemkami, ktorých vlastníci po zápisoch údajov ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov) je súpis pozemkov a ich vlastníkov, ktorý z rôznych dôvodov neboli pred vyhotovením registra evidovaní v katastri. Najčastejšie ide o vlastníkov, ktorí sú evidovaní len v pozemkovej knihe, alebo ktorí neboli za socializmu zapísaní do evidencie nehnuteľností, hoci majú k pozemku listinu (dedičské osvedčenie, zmluvu a pod.) do katastra nehnuteľností nemajú známe trvalé pobyty alebo sídla, alebo vlastníci k pozemkom sú neznámi, alebo vlastnícke vzťahy k pozemkom nie sú podľa katastrálneho zákona evidované v katastri nehnuteľností.

Podľa toho čo píšete vo svojej otázke by som Vám poradil, aby ste slovenskému pozemkovému fondu adresovali písomnú výzvu, na doručenku, v ktorej mu ponúknete , že podiel/podiely ktoré spravuje, ste ochotný odkúpiť s tým, že navrhnete aj primeranú cenu, teda by vo Vašom prípade išlo o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, a ak by Vám slovenský pozemkový fond tento podiel/podiely predal, stali by ste sa výlučným vlastníkom ornej pôdy. Ak sa nebudete vedieť dohodnúť, tak jediná možnosť je potom obrátiť sa na súd.

Pokiaľ ide o vydržanie, jeho podstatnou náležitosťou je dobromyseľnosť držby, teda museli by ste byť dobromyseľný v tom, že Vám tá nehnuteľnosť patrí a podľa toho čo ste opísali vyššie, mne osobne táto náležitosť u Vás chýba.

Mgr. Róbert Bános, advokát
AmmiS
04.12.13,23:05
Podotkla by som, že SPF z citovaného zákona nie je oprávnený pôdu neznámych vlastníkov predávať, iba prenajímať. Oprávnenia nakladať (spravovať) majetok neznámych vlastníkov fondu zanikajú doručením výpisu z katastra, ktorým vlastník preukáže vlastníctvo k pozemku (§20 ods. 2).
advokát Bános
05.12.13,16:48
K odpovedi AmniS by som uviedol, že nie je pravda, že SPF nemôže pozemok predať... môže tak urobiť ak ide o pozemok, ktorého vlastník je nezistený, nie je známy, alebo ak nieje zapísaný v katastri nehnuteľností, a z dôvodov ktoré sú nižšie uvedené v § 19 ods. 3. zákona. Ak sa prihlási vlastník nehnuteľnosti, tak SPF prestáva spravovať túto pôdu. Pokiaľ by malo ísť o zrušenie podielového spoluvlastníctva, a nešlo by o niektorý z dôvodov uvedených v tomto zákone, je potrebné obrátiť sa na súd, kde neznámy vlastník bude zastúpený SPF, súd môže zrušiť podielové spoluvlastníctvo, a prikázať vyplatiť primeranú náhradu na účet SPF.

Vo vyššie uvedenom probléme relatívne nedávno (dňa 19.04.2013) rozhodol rozsudkom aj Okresný súd v Žiline pod č.k. 6C/170/2012.

A ešte pre istotu citácia zákonných ustanovení:

§ 19

(1) Fond môže pozemky vo vlastníctve štátu predávať alebo zamieňať za pozemky iných vlastníkov na účely usporiadania vlastníctva k pozemkom a utvárania vhodných pozemkovoprávnych pomerov na hospodárenie na pôde, ako aj na účely uvedené v § 18 ods. 2 podľa nariadenia vlády Slovenskej republiky vydaného podľa osobitného predpisu;46a) na tieto účely môže pozemky nadobúdať aj do vlastníctva štátu, s výnimkou pozemkov podľa osobitných predpisov.46b)

(2) Fond prihliada pri výkone oprávnení podľa odseku 1 na potreby prevodu pozemkov ako náhrad podľa osobitného predpisu.47)

(3) Fond alebo správca7b) môže previesť vlastníctvo k pozemkom podľa § 16 ods. 1 písm. b) a c), ak dôvodom prevodu je
a) účel, na ktorý možno pozemok vyvlastniť podľa osobitného predpisu,39)
b) rozhodnutie o zriadení priemyselného parku podľa osobitného predpisu,39b)
c) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami do 24. júna 1991 na účely poľnohospodárskej výroby,
d) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vo vlastníctve štátu slúžiacim ozbrojeným silám Slovenskej republiky,
e) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vybudovanými vo verejnom záujme.

(4) Fond alebo správca môže na pozemkoch podľa § 16 ods. 1 písm. b) a c) a z dôvodov podľa odseku 3 zriadiť zmluvou vecné bremeno.

(5) Ak pozemok podľa § 16 ods. 1 písm. b) a c) je spoluvlastníckym podielom, môže sa fond alebo správca na účely prevodu vlastníctva k pozemku podľa odseku 3 alebo zriadenia vecného bremena podľa odseku 4 dohodnúť na zrušení spoluvlastníctva a vzájomnom vyporiadaní; to neplatí, ak ide o spoločnú nehnuteľnosť.47a)

(7) Ak fond alebo správca prevedie vlastníctvo k pozemkom podľa odseku 3 alebo zriadi vecné bremeno podľa odseku 4 a vlastník si uplatní svoje právo, patrí mu náhrada vo výške, ktorú fond alebo správca prijal podľa cenových predpisov platných v čase uskutočnenia týchto právnych úkonov, ktorá je splatná najneskôr do dvoch rokov odo dňa uplatnenia práva.

Mgr. Róbert Bános, advokát
AmmiS
05.12.13,22:06
K odpovedi AmniS by som uviedol, že nie je pravda, že SPF nemôže pozemok predať... môže tak urobiť ak ide o pozemok, ktorého vlastník je nezistený, nie je známy, alebo ak nieje zapísaný v katastri nehnuteľností, a z dôvodov ktoré sú nižšie uvedené v § 19 ods. 3. zákona.

Podľa ustanovenia § 19 ods. 3 môže SPF predať alebo zameniť pozemky vo vlastníctve štátu. Za pozemky vo vlastníctve štátu sa považujú pozemky uvedené v § 16 ods. 1 písm. a), § 14 ods. 1 a nehnuteľnosti uvedené v § 17 z. č. 229/1991 Z.z. Ani jedno ustanovenie nehovorí o tom, že pozemky neznámych vlastníkov sú pozemkami vo vlastníctve štátu. SPF je len správcom pozemkov neznámych vlastníkov do času, kým sa si toto vlastnícke právo neuplatní vlastník.

Ak sa prihlási vlastník nehnuteľnosti, tak SPF prestáva spravovať túto pôdu. Pokiaľ by malo ísť o zrušenie podielového spoluvlastníctva, a nešlo by o niektorý z dôvodov uvedených v tomto zákone, je potrebné obrátiť sa na súd, kde neznámy vlastník bude zastúpený SPF, súd môže zrušiť podielové spoluvlastníctvo, a prikázať vyplatiť primeranú náhradu na účet SPF.

Vo vyššie uvedenom probléme relatívne nedávno (dňa 19.04.2013) rozhodol rozsudkom aj Okresný súd v Žiline pod č.k. 6C/170/2012.

Keď vás pekne poprosím, pošlete mi ten rozsudok do súkromnej správy, veľmi rada si ho prečítam. Ďakujem.

A ešte pre istotu citácia zákonných ustanovení:

§ 19

(1) Fond môže pozemky vo vlastníctve štátu predávať alebo zamieňať za pozemky iných vlastníkov na účely usporiadania vlastníctva k pozemkom a utvárania vhodných pozemkovoprávnych pomerov na hospodárenie na pôde, ako aj na účely uvedené v § 18 ods. 2 podľa nariadenia vlády Slovenskej republiky vydaného podľa osobitného predpisu;46a) na tieto účely môže pozemky nadobúdať aj do vlastníctva štátu, s výnimkou pozemkov podľa osobitných predpisov.46b)

(2) Fond prihliada pri výkone oprávnení podľa odseku 1 na potreby prevodu pozemkov ako náhrad podľa osobitného predpisu.47)

(3) Fond alebo správca7b) môže previesť vlastníctvo k pozemkom podľa § 16 ods. 1 písm. b) a c), ak dôvodom prevodu je
a) účel, na ktorý možno pozemok vyvlastniť podľa osobitného predpisu,39)
b) rozhodnutie o zriadení priemyselného parku podľa osobitného predpisu,39b)
c) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami do 24. júna 1991 na účely poľnohospodárskej výroby,
d) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vo vlastníctve štátu slúžiacim ozbrojeným silám Slovenskej republiky,
e) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vybudovanými vo verejnom záujme.

Ani jeden z týchto dôvodov prevodu vlastníctva k pozemkom neznámych vlastníkov nie je ten, pre ktorý by mal SPF mal alebo mohol pýtajúcemu sa predať podiely (neznámych vlastníkov) k pozemku, ku ktorým vykonáva len správu.


(4) Fond alebo správca môže na pozemkoch podľa § 16 ods. 1 písm. b) a c) a z dôvodov podľa odseku 3 zriadiť zmluvou vecné bremeno.

(5) Ak pozemok podľa § 16 ods. 1 písm. b) a c) je spoluvlastníckym podielom, môže sa fond alebo správca na účely prevodu vlastníctva k pozemku podľa odseku 3 alebo zriadenia vecného bremena podľa odseku 4 dohodnúť na zrušení spoluvlastníctva a vzájomnom vyporiadaní; to neplatí, ak ide o spoločnú nehnuteľnosť.47a)

(7) Ak fond alebo správca prevedie vlastníctvo k pozemkom podľa odseku 3 alebo zriadi vecné bremeno podľa odseku 4 a vlastník si uplatní svoje právo, patrí mu náhrada vo výške, ktorú fond alebo správca prijal podľa cenových predpisov platných v čase uskutočnenia týchto právnych úkonov, ktorá je splatná najneskôr do dvoch rokov odo dňa uplatnenia práva.

Mgr. Róbert Bános, advokát

A doplním:


§ 20 z. č. 180/1995

(1) Oprávnenia fondu k pozemkom uvedeným v § 16 ods. 1 písm. b) (čo sú pozemky neznámych vlastníkov) a c) ustanovené v § 17 a 18 zanikajú doručením výpisu z katastra nehnuteľností, ktorým vlastník preukáže vlastníctvo k týmto pozemkom.


(2) Doručením výpisu z katastra nehnuteľností (odsek 1) vstupuje vlastník do práv prenajímateľa pozemkov. Fondu vznikne nárok na vrátenie zaplateného príspevku konania podľa § 10 za vlastníka pozemku, ktorý musí fond uplatniť v trojročnej lehote odo dňa, keď vlastník preukázal vlastníctvo k pozemku.

Keby sme pripustili fikciu "predaja pozemkov neznámych vlastníkov ich správcom (SPF) " z iných dôvodov ako uvedené v § 19 ods. 3, alebo z dôvodu, aký by si uplatnil pýtajúci sa otázku, aký zmysel by malo mať toto ustanovenie?
bulnova
06.12.13,06:06
Niekde som sa stretla s tým, že SPF môže previesť na mesto pozemok, ak v platnom územnom pláne je tam plánovaná miestna komunikácia. Je § 19 ods.3 a) ? Už si nepamätám, kde som to čítala a potrebujem zistiť túto informáciu. Ďakujem
advokát Bános
06.12.13,07:48
Tak by som ešte doplnil chýbajúci paragraf zo zákona č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom:

V zmysle § 16 ods. 1 Fond nakladá podľa tohto zákona a podľa osobitných predpisov 30) s pozemkami
a) vo vlastníctve štátu uvedenými v osobitnom predpise 32) a v § 14 ods. 1 a v § 15 (ďalej len "pozemok vo vlastníctve štátu"),
b) s nezisteným vlastníkom (§ 13), 33)
c) ktorých vlastníctvo nie je evidované podľa predpisov o katastri nehnuteľností v súbore geodetických informácií a v súbore popisných informácií alebo ak sa nepreukáže inak. Ak ide o lesné pozemky, obdobne postupuje správca. 7b).

V zmysle § 19 ods. 3 fond alebo správca 7b) môže previesť vlastníctvo k pozemkom podľa § 16 ods. 1 písm. b) a c), ak dôvodom prevodu je

a) účel, na ktorý možno pozemok vyvlastniť podľa osobitného predpisu, 39)
b) rozhodnutie o zriadení priemyselného parku podľa osobitného predpisu, 39b)
c) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami do 24. júna 1991 na účely poľnohospodárskej výroby,
d) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vo vlastníctve štátu slúžiacim ozbrojeným silám Slovenskej republiky,
e) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vybudovanými vo verejnom záujme.

Rozsudok Vám AmmiS veľmi rád pošlem, len musím prísť ako na to :-( a stojím si za svojim, že určite by som najskôr požiadal SPF o riešenie (je to dôležité z hľadiska platenia trov konania, že som sa pred podaním návrhu pokúsil vec riešiť inak) a následne by som to riešil prostredníctvom súdu, ktorý by podielové spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti určite vyporiadal (prečítajte si rozsudok)..a nenahnevajte sa, ale pre mňa je týmto téma v tejto veci ukončená..

Mgr. Róbert Bános, advokát
AmmiS
06.12.13,13:13
Aj pre mňa je ukončená, ďakujem za rozsudok, prečítam si. A určite sa nehnevám... Pekný deň prajem.
chronix
08.12.13,16:33
Dobrý deň,
Ďakujeme za cenné rady, skúsime postupovať podľa vašej rady a napísať žiadosť na SPF.
V prípade komplikácií, ak to bude možné a budete ochotný by sme Vás kontaktovali osobne.

O ďalšom priebehu budem informovať, aby aj iní s podobným problémom vedeli ako danú situáciu riešiť.
dedicka_1
07.12.18,16:09
Chronix, našla som starú debatu, ale riešim rovnaký problém. Ako ste nakoniec dopadli ? podarilo sa vám dostať do vlastníctva zvyšný podiel ?
Ďakujem za odpoved. Maria
misoft
08.12.18,09:08
Chronix, našla som starú debatu, ale riešim rovnaký problém. Ako ste nakoniec dopadli ? podarilo sa vám dostať do vlastníctva zvyšný podiel ?
Ďakujem za odpoved. Maria
mimotemy
Od poslednej návštevy v marci 2014 sa tu už neobjavil. Odpovede sa asi nedočkáš....