abolcam11
02.12.13,09:53
Dobry den, chcem sa opytat, mam spalnu susediacu s dalsim bytom a rozdiel teplot ked izbu otvorim v porovnani so zvyskom bytu je 2-3 stupne. Citelne je stena chladnejsia ako dalsia stena susediaca s inym bytom. Mozem povedat,ze podla toho sused malinko kuri. V izbe sa mi ovela viac rosia okna,pricom vlhkost je len trosku vyssia ako v byte. Moze to s tym suvisiet? Pomoze mi zateplenie tej steny? a ak ano, cim najlepsie zateplit aby to bolo ucinne a ubralo mi z bytu co najmenej? Nebudem mu hadam kurit darebakovi....
marjankaj
02.12.13,08:56
Nebudem mu hadam kurit darebakovi....

Veď nekúr.:eek:
Vypni kúrenie aj ty:D
marjankaj
02.12.13,09:00
Koho vykurujú tí, čo majú spálňu rohovú a na hornom podlaží?:eek:
worker falcon
02.12.13,09:07
čo sa týka riešenia - ja na tvojom mieste by som tam dal polystyrén, asi EPS 100, na to sieťku a stierku. Hrúbka - asi 7 až 10 cm.

čo sa týka oprávnenosti riešenia - treba zvážiť, či je to fakt dobrý nápad a či je to potrebné. Nie je napr. rozdiel aj v umiestnení rozvodov teplej vody do rádiatorov? Aby si porovnával porovnateľné. A ako teplo máš v byte ty? V stupňoch celzia...
arizona
02.12.13,09:14
A preco by mal byt darebak????
Mozno ma iba radsej chladnejsie,alebo nema na to aby zbytocne prekuroval, tak musi setrit...

Nechavaj si otvorene dvere, teplota sa ti vyrovna .-)
stormcatcher
02.12.13,09:16
do prdele, ty si odkial prišiel? z relácie vtip za stovku!
jslancik
02.12.13,09:19
asi má hermeticky uzavretú izbu, aby mu z ostatných neprechádzalo teplo :) A presne tak, každý má rád inú teplotu. ak má "abolcam" v izbách 25 a viac stupňov, a susedovi vyhovuje 18, tak sa nebudú mať radi. Resp. jedna strana spokojná nebude, a bude písať na poradu :)
marjankaj
02.12.13,09:26
Veď kde inde by písal ako na poradu.
Na schôdzi, kde sa podobné veci môžu riešiť, tam je asi ticho.:rolleyes:
worker falcon
02.12.13,09:32
niečo k veci? nechám sa poučiť.
stormcatcher
02.12.13,09:44
čo, stenu má spoločnú s mraziacim boxom? do 5 st. mu úplne stačí 20-na.
worker falcon
02.12.13,10:06
iba o hrúbku ide? tak to OK. Ja že celý systém je na nič. Princíp mojej práce je spraviť niečo raz a poriadne. V cene 2 a 7cm nie je taký strašný rozdiel, Robota rovnaká, s hrubším skôr ľahšia. A 5 cm priestoru - kašlať naň (aspoň ja to tak vidím).
abolcam11
02.12.13,11:26
no, hlavne ked sme mali schodzu v juni a v byte byvam prakticky od aprila, takze teraz ho skumam a zistujem....
abolcam11
02.12.13,11:39
Worker,dakujem za tvoju reakciu, konecne nieco k veci, ostatni to tu maju asi ako zabavku. Rozvody teplej vody do radiatorov su pod podlahou. V byte mavam normalne 20-21 stupnov max. zato v spalni ked vykurim na 19 stupnov, ovela rychlejsie sa to vychladi. Preto zatvaram dvere,aby som to mohla porovnat.. A otazku pokladam preto, ze nebudem robit nieco hrrrr a potom to opravovat. Radsej zvazim kazdu moznost toho,co sa v tom vyzna a ma skusenost.
abolcam11
02.12.13,11:50
no ved sa ma tak,ze pri 23 stupnoch by som sa v byte varil. bezne mavam max 21 stupnov,ale ked mam v spalni 20 a hned to vychladne na 18 alebo este trosku menej,tak tu uz nieco nehra. asi sa dam do bubliny :))) ja mam suseda rada, len keby si kuril byt aspon na 18 stupnov, co je fakt malicko....
abolcam11
02.12.13,11:51
dikyyyy za tip. a cencule mi z nosa rano budu trcat.... lol
jslancik
02.12.13,12:17
bublina je dobrý nápad mimochodom. Zateplíš jednu stenu a teplo ujde inokade. ak to berieš vážne, tak skús nejakú termokameru, ktorá by v rámci možností mala ukázať, ktorým smerom uteká teplo. Ktorý tvoj sused má chladnejšie oproti tebe. A na základe toho sa rozhodnúť, či náhodou nezateplíš aj strop, či podlahu... Keď už, tak poriadne, ako tu niekto písal.
abolcam11
02.12.13,13:08
dobry napad s tou termokamerou, dakujem :)
kopretinka
02.12.13,13:52
v spálni by malo byť chladnejšie,max.18.........
marjankaj
02.12.13,14:00
Presne tak, kopretinka.;)
sito
03.12.13,06:18
Hmm, že len jednu a poriadnu, však si na porade, poraď si.

Nebudem mu hadam kurit darebakovi....

Noo, len keď to má troška širší zmysel. Vykurovaný objekt je bytový dom ako celok.

Zo zákona:

Odberným miestom zmluvne dohodnuté miesto, na ktorom je umiestnené určené meradlo2) na meranie množstva dodaného tepla pre jedného odberateľa,

Objektom spotreby tepla jedna budova so zariadením na spotrebu tepla, pričom zariadením na spot-rebu tepla sa rozumie zariadenie na konečné využitie tepla. Teda radiátory v budove, ktoré sa na-chádzajú v jednotlivých bytoch.

Z uvedeného vyplýva, že dodávateľ tepla meria fakturačnú spotrebu tepla na päte do-mu, to koľko ktorý radiátor v dome sa podieľa na spotrebe tepla v dome je preňho bezpredmetné. Je to vecou vlastníka nehnuteľnosti, budovy, bytového domu, teda jeho spoluvlastníkov.

Vlastník budovy s ústredným teplovodným vykurovaním je povinný

1. zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu v budove,

2. vybaviť sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie automatickou regulá-ciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb

Dom by mal mať zabezpečené hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému. A každý radiátor musí mať termostatickú hlavicu. Prečo? Vyhláška, tiež zákon určuje, že do každého radiátora v dome , bytoch by malo byť dodané toľko tepla, aby v miestnostiach bytu, domu boli dosiahnuteľné uvedené teploty:

1. Obytné budovy, obývacie miestnosti, t.j. obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom, pracovne, detské izby 21°C, kuchyne 20°C, kúpeľne 24°C, WC 20°C, vykurované vedľajšie miestnosti (predsiene, chodby atď.) 15°C, vykurované schodište 10°C.

abolcam11 (Dnes 13:26) no, hlavne ked sme mali schodzu v juni a v byte byvam prakticky od aprila, takze teraz ho skumam a zistujem....

Zisťujem aj ja. „by som sa v byte varil“, „aby som to mohla porovnat“.. Takže nový, či nová v byte? Mate v dome hydraulické vyregulovanie? Dohodli ste sa na pomerovom meraní tepla v bytoch, máte PRT? Dom máte zateplený? ???

Ak máte PRT, tak čísla z nich by napovedali v ktorých miestnostiach susediacich s vaším bytom sa kúri a v ktorých sa nekúri, alebo len málinko. Len to by ti ich musel niekto poskytnúť, ak si uplatníš svoje právo vedieť, vidieť ich. A možno by si zistil-a, že nie sused vedľa, ale nad tebou viac prispieva k nižšej teplote v tvojej miestnosti. Že fyzika tu tomu niektorí hovoria, teplo vraj stúpa hore, tiež, že sa šíri z teplejšej miestnosti do chladnejšej. Kradnutie tepla tomu hovoria. Ak chceš zatepliť, strop by mal byť ako prvý a potom aj tu stenu za ktorou sused nekúri. Ak spravíš na stenách čokoľvek, čo zvýši ich povrchovú teplotu, to spôsobí, že vzduch v miestnosti sa rýchlejšie prehreje, teda sa rýchlejšie zvýši teplota. Potom sa ti oplatí naučiť sa efektívne využívať termostatickú hlavicu. Optimálne ju nastaviť, aby ti automaticky odstavovala radiátor. Ak sa v miestnosti nezdržuješ, môžeš ju mierne posunúť doprava. Zníži sa teplota a prestup tepla sa bude minimalizovať. Lepšie by ale bolo mať to v spôsobe rozpočítania nákladov za teplo tak, že ten kto nekúri, nedostatočne sa podieľa na vykurovaní domu cez radiátory v jeho byte, zaplatí za teplo viac, aby viac kúril. Pretože, ak je v jednej miestnosti 21 °C a v susednej tiež 21 °C, tak prestup tepla medzi nimi je minimálny.

Dalo by sa to riešiť aj tak ako arizona píše. Pootváraš všetky dvere, aby sa ti teplota vyrovnala na 21°C v celom byte. A dôsledok? No naskáču ti vyššie čísla na PRT a ubudne ti peňazí z peňaženky. Ak si všetky dvere zatváraš, neboj v chodbe nebudeš mať 15 °C, ale v zavretých by malo byť minimálne tých 21°C. A teraz si predstav, že niekto má určité miestnosti bez dverí, alebo sústavne otvorené, čísel ako u ... a potom ten kokohútek príde kikiríkať na schôdzu, že treba pomer 60 : 40 %. V tom prípade ak si v dome taký pomer schvália je im pomerové meranie v dome na ..., na nič. Tých maximálnych 40 % od priemeru na byt dokážu ušetriť len tí, ktorí vôbec nekúria. Rozumne kúriaci človek môže pri takom pomere ako – tak 10 - 15 %.

Ale to už predbieham. Keďže od apríla bývaš, až v máji dostaneš ročné vyúčtovanie za deväť mesiacov, a za rok, až o rok. Potom napíš, čo si vyskúmal, či čo si zistila?

Čakaj aj na reakcie fyzikov.
abolcam11
03.12.13,07:59
aj to ma napadlo, ze je to kvoli zatvorenym dveram, suhllasim, to,ze zatvaram dvere je moja zvedavost ako sa izba rychlo otepluje, :) dakujem
abolcam11
03.12.13,08:01
no hlavne ze ty si "normalny" a citis sa ako dedko vsevedko. Porada je tu na to,aby sa clovek nieco dozvedel ked ho to zaujima a necaka na debilne odpovede ako ta Tvoja, to si mozes strcit za klobuk, na to nie som zvedava.....
abolcam11
03.12.13,08:08
dakujem za odpoved, mne jeden plynar hovoril,ze existuje nejaky zakon o temperovani bytu, tak preto to zistujem. kazdy byt ma vlastne kurenie, vlastne stare gamaty, ja som si dala kotol. byvam pod strechou takz viem,ze teplo unika aj cez nu a barak nie je zatepleny. vyuctovanie mi ma chodit v januari,tak som zvedava co mi tam napisu. dakujem za tvoju radu
sito
03.12.13,10:34
No vidíš, nie len ty, ale aj ten, tam v zadu. Snažil som sa o najlepšiu a nakoniec bola skoro zbytočná, keď vy máte každý samostatné kúrenie. A predsa bola pre niekoho užitočná, bodol. Do živého? V tom je to kúzlo porady, že ak nie tomu kto sa pýta, môže aj inému môj názor na vec pomôcť, prípadne ho zaujať.

To je najhorší prípad, každý svoje kúrenie ako vykurovať bytový dom. Každý hrabe len pre seba na suseda nemyslí. Neviem, zatiaľ som taký nečítal Ale pri spoločnom vykurovaní sa to môže, dá dohodnúť.

To by si už mohla zatepliť všetky steny v byte. Nie je predpoklad, že by ste dom v krátkej dobe zatepľovali, že? Nie moc hrubým materiálom, aby sa neposunul moc rosný bod v stene smerom k bytu, hlavne u vonkajších stien. Vyúčtovanie za plyn a na ten máš samostatnú zmluvu ako každý, takže sa nejedná o ročné vyúčtovanie za užívanie bytu. A ostatní ti svoju faktúru za plyn nemusia ukázať, že by si s nej videla, či a ako kúria.

Ešte sa ozvy ako si pochodila.

A si tu krátko, nová. Tak vitaj na porade!

A nenechaj sa odradiť. To vieš, všeljakí a všejlako sa tu snažíme poradiť, povedať svoj názor.
Chudíková Katarína
03.12.13,10:43
Ťažko povedať, čo to spôsobuje. A už to tu odznelo, že asi šetrí a má rád chladnejšie. Ja taktiež kúrim málo, mám rada na spánok chladnejšie prostredie a čo viem, tak isto na tom sú aj moji susedia, takže si nemáme čo vyčítať. Asi to zateplenie steny so susedom by ti pomohlo.
buchač
03.12.13,11:15
Ty si svoje múdrô nechaj spáliť v tom " vlastnom kotlíku "....pche ...
abolcam11
04.12.13,04:44
Sito, ved prave,ze kazdy je nazoru,ze barak s obvodovymi murmi 50cm nie je potrebne zateplovat a nevedia to pochopit.Je pravda,ze mozno nad skuseneho radou by pouvazovali,ale nie,ked ja som laik. Tak ako hovoris, fakturu neuvidim,ale na plynomeri vidim,kolko spali, lenze to mi nepomoze.maximalne ho mozem poprosit,ale jeho znami povedali,ze s nim nepohnem,ze on neprikuri a oni sami hovorili,ze ma v byte pekne cerstvo. dakujem za mile privitanie SITO :) nenecham sa odradit, kazda normalna raa pomoze, radsej sa opytam ako ticho cucat :)
sito
04.12.13,22:20
... takto, sito! Skús sa u vás informovať u niekoho kto viac s tým robí, čo rozumné sa dá spraviť, aby tie steny z vnútra tak nepohlcovali teplo, či už smerom von, či k susedom. Ako som písal, potom sa vzduch v tvojom byte rýchlejšie zohreje. A ak budeš mať termostatické hlavice optimálne nastavené, spotreba plynu sa u teba zníži a tvoje teplo nebude utekať von, alebo k susedom.