Elys
02.12.13,13:11
Vediem daňovú evidenciu manželovi, ktorý je SZČO, on mi podpísal plnú moc, kde je napísané, že ma splnomocňuje podpisovať výdavkové pokl. doklady, PPD, faktúry, zmluvy? Robím mu to len tak bez podnikania a bezplatne. Kto má s tým skúsenosti - môže sa to tak robiť? Nejedná sa mi teraz o zákon o ochrane osobných údajov, ale či na základe plnej moci podĺa občianskeho zákonníka, môžem vôbec podpísať takéto doklady a či treba na plnej moci overiť podpis manžela.
DOPLNENIE otázky 4.12.2013: Ja som SZČO, platím si odvody. Jedná sa mi o plnú moc, či je to tak správne po právnej stránke. Ide mi o to, aby sa nestalo, že daňový úrad pri kontrole mu neuzná výdavky OZD.
Ďakujem ak vie niekto odpoveď, Elys.
veronikasad
02.12.13,12:12
Si dôchodkovo poistená osoba ?
Tweety
02.12.13,12:12
Ak si dôchodkovo poistená z iného pracovn. vzťahu, tak áno. Nie je to nelegálna práca.
veronikasad
02.12.13,12:21
Ak nie si dôchodkovo poistená, nemôžeš manželovi vypomáhať v podnikaní, teda ani viesť účtovníctvo. Je to nelegálna práca.
Si evidovaná na Úrade práce alebo na rodičovskej dovolenke, alebo zamestnaná v inej firme ?
marjankaj
02.12.13,13:49
Zákonník práce §1
(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu.

Zákon o nelegálnej práci.
§ 2
(1) Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-82#f6322521) a




Teda ak nedostáva mzdu ani odmenu tak nejde o závislú prácu a ani nemôže ísť o nelegálnu prácu.
Tweety
02.12.13,13:56
Odmena , mzda nemusí byť vždy v peniazoch, môže byť aj naturálna.
marjankaj
02.12.13,14:01
Nesranduj. :D A ako z nej bude platiť odvody?
Zistí si priemernú cenu u pracovníčok na Rusovskej?(predtým na Krížnej)? :---
marjankaj
02.12.13,14:04
Povedala že je to bez odmeny, tak z toho vychádzam. Je niekde v zákone určené inak?
Tweety
02.12.13,14:16
§118 ZP
veronikasad
02.12.13,14:20
Janko, zákon o nelegálnej práci nerieši odmenu, ale výkon práce ...
marjankaj
02.12.13,14:22
Ona nie je zamestnanec a on nie je zamestnávateľ. A ani mzda nie je žiadna. Ani naturálna. Teda predpokladám.

Soudruzi v tých zákonoch niečo nedomysleli. No čo už s takými odborníkmi.
To že manžel doma urobí stojku a vytrasie všetky peniaze na domácnosť, nie je mzda.
marjankaj
02.12.13,14:25
Veronika, je tam uvedené výkon závislej práce.

Pozri aj ústavu čl.2
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
veronikasad
02.12.13,14:25
Janko, ak nie je dôchodkovo poistená a inšpektor práce ju nájde pri spracovaní účtovníctva, nebude skúmať výšku odmenu, ale to na základe čoho tú prácu vykonáva... Viem, že je to trochu pritiahnuté za vlasy, ale ak to účto bude robiť doma a doklady podpíše manžel, všetko OK. Ona sa však v prvom príspevku pýtala či môže podpisovať doklady ...
veronikasad
02.12.13,14:27
Ak to teda nepovažuješ za výkon závislej práce, tak je to porušenie živnostenského zákona - vykonáva prácu, na ktorú nemá oprávnenie ...
marjankaj
02.12.13,14:29
No je jasné, že inšpektorovi sa to páčiť nebude.
Ale aký paragraf sa porušuje? To mu vyvráti aj treťotriedny právnik. Ale inšpektorovi to je aj tak jedno. Prehratý spor zaplatia aj tak daňoví poplatníci.:eek:
marjankaj
02.12.13,14:31
A čo konkrétne porušuje?
Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

1. Nerobí to vo vlastnom mene.
2. nemá z toho žiadny zisk.
marjankaj
02.12.13,14:35
Dotiahnime to ad absurdum.
SVB(spoločenstvo vlastníkov bytov-právnická osoba) organizuje brigádu na úpravu okolia. Vysadí kvetinky a kríky okolo domu.
To má akože poprihlasovať všetkých zúčastnených do sociálnej poisťovne?
kukučka
02.12.13,14:37
Elys sa pýta, či môže , alebo nemôže takýmto spôsobom podpisovať manželove doklady. Ak nemôže, bude ich musieť manžel podpisovať sám.
marjankaj
02.12.13,14:39
Povinný je iba elektronický podpis.
A zmluvy by mal podpisovať sám. Aby sa potom nečudoval, k čomu sa zaviazal.
veronikasad
02.12.13,14:39
súhlasím.
veronikasad
02.12.13,14:40
Skús na DU odovzdať nejaký výkaz v papierovej forme bez podpisu (aj keď zrovna na to sa nepýtala)
marjankaj
02.12.13,14:43
Presne tak. Na to sa nepýtala.
Ale ten podpis sa aj tak nekontroluje ako napríklad v banke. Nemajú totiž podpisový vzor. Ešte to keby mali pri podávaní DP kontrolovať:eek:
marjankaj
02.12.13,15:31
Záleží na tom, či sa jej oplatí naťahovať sa s inšpektorátom práce. Tí sú vyškolení hľadať chyby a vyrúbiť pokuty. A ak neuspejú, tak pošlú na kontrolu hygienu. Alebo inú kontrolu. To môžu. Ale zase sú aj obmedzení zákomni. Môžu konať iba v rámci zákonov.
Občan(každý či FO alebo PO) môže konať hocičo, čo zákon nezakazuje a nemusí konať to, čo zákon neprikazuje.

Ak jej už prišli na kontrolu a dali pokutu, tak sa môže odvolať, tak ako som uviedol. Najlepšie s právnikom. A záleží aj od výšky pokuty. Pre pár euri sa to asi neoplatí. Všetko je to iba o peniazoch.
marjankaj
04.12.13,09:35
Ak si platíš odvody do SP, tak nie je čo riešiť. Nejde o nelegálnu prácu, aj keby ti za to platil.
Elys
10.04.14,07:33
Srdečná vďaka Vám za všetky odpovede. Dúfam, že nebude nikto skúmať podpisy, kto VPD podpisoval. Elys.