Jeniffer
02.12.13,13:41
ahojte, prosím vie mi niekto poradiť ...dnes mi ráno nenastupila zamestnankyňa do práce..nezavolala ani priamej nadriadenej ani mzdovej účtovníčke....do koľkých dní je povinná nahlásiť PN? ako sa môžem zachovať za dnešný deň? môžem jej dať absenciu? ...momentálne jej plynie výpovedná doba ...ako postupovať?
Ďakujem
Tweety
02.12.13,12:44
To, do koľkých dní, by ste mali mať ošetrené v IS. Ale spravidla je to včas, okamžite ak je prekážka v práci známa. A jej dať zatiaľ nemôžeš, môže napr. do troch dní doručiť DPN. Radila by som sa s ňou tlf. spojiť.
Jeniffer
02.12.13,12:46
Tweety neberie nam telefon, neozvala sa vôbec tak neviem...počkam 3 dni a keď nepredloži PN tak potom budem riešiť ďalej
Tweety
02.12.13,12:46
OK.
veronikasad
02.12.13,12:48
Žiadny zákon nestanovuje dokedy má zamestnanec predložiť začiatok PN-ky (neplatí pre ukončenie PN).

Pre zamestnanca platí § 143 ZP

§ 144
Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci
Na začiatok

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

(3) Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť odpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Jeniffer
02.12.13,13:09
to áno, len aka je to u zamestnanca férovosť keď ani nezavolá ,že je PN alebo že sa niečo deje...proste a jednoducho si nepríde do práce a ani nedvíha telefon
Katy a R
02.12.13,13:11
a ako vieš, že na to nemá dôvod - čo ak sa dačo vážne stalo? ... nie vždy sa dá oznámiť !
veronikasad
02.12.13,13:11
Dôvody môžu byť rôzne, počkajte do zajtra ... Ak predloží PN-ku dodatočne (nie je stanovené dokedy, ak bude vypísaná od 2.12.), absenciu mu udeliť nemôžete.
pepsikova
02.12.13,13:18
uff!..mňa zase irituje, že priamy nadriadený,alebo mzdová účtovníčka nevedia základnú vec-do kedy je zamestnanec povinný nahlásiť PN!..ani nevieš, čo sa stalo a už vynášaš rozsudok- to je férové voči zamestnancovi?..