FIREMNIK
02.12.13,17:25
Dobrý deň,
našiel by sa niekto kto by mi vedel vysvetliť podstatu právnickej osoby a to:
ak poviem ,,občianske združenie,, znamená to klub spolok respektívne nejaká skupina ľudí, alebo to znamená združovanie ľudí teda nejaká činnosť?
a ako je to pri SRO-čke je to skupina alebo obchodovanie respektívne činnosť?
a ako pri takom štátnom podniku?
a ešte by som sa chcel spýtať ak je fyzická osoba živnostník jeho ,,obchodné meno,, je jeho podnikateľské meno respektívne meno fyzickej osoby alebo je to meno jeho živnosti teda meno tej jeho činnosti ktorú vykonáva?
Nikde na internete som tieto podrobnosti nenašiel, tak vopred ďakujem za každú odpoveď.
Ďakujem veľmi pekne?
misoft
02.12.13,16:31
avalik
02.12.13,16:34
Občiansky zákonník http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40


Právnické osoby

§ 18

(1) Spôsobilosť mať práva a povinnosti majú aj právnické osoby.

(2) Právnickými osobami sú:

a) združenia fyzických alebo právnických osôb,

b) účelové združenia majetku,

c) jednotky územnej samosprávy,

d) iné subjekty, o ktorých to ustanovuje zákon.

§ 19

(1) Na zriadenie právnickej osoby je potrebná písomná zmluva alebo zakladacia listina, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak.

(2) Právnické osoby vznikajú dňom, ku ktorému sú zapísané do obchodného alebo do iného zákonom určeného registra, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje ich vznik inak.

...


Obchodný zákonník http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-513

Obchodné meno

§ 8

Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.

§ 9

(1) Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len „meno“). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.

(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.

(3) Obchodným menom právnickej osoby, ktorá sa nezapisuje do obchodného registra, je názov, pod ktorým bola zriadená.

(4) Podnikateľ je povinný uvádzať obchodné meno spolu s dodatkom označujúcim jeho súčasný právny stav, najmä s dodatkom „v likvidácii“, „v konkurze“ alebo „v reštrukturalizácii“.

Zákon o štátnom podniku http://www.zakonypreludi.sk/zz/1990-111
§ 5
Právne postavenie podniku

(1) Podnik je právnickou osobou; vystupuje v právnych vzťahoch vo svojom mene a nesie zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov.


Zákon o združovaní občanov http://www.zakonypreludi.sk/zz/1990-83
Úvodné ustanovenia

§ 1

(1) Občania majú právo slobodne sa združovať.

(2) Na výkon tohto práva nie je potrebné povolenie štátneho orgánu.

(3) Tento zákon sa nevzťahuje na združovanie občanov
a) v politických stranách a politických hnutiach,
b) na zárobkovú činnosť alebo na zabezpečenie riadneho výkonu určitých povolaní,
c) v cirkvách a náboženských spoločnostiach,
d) na výkon práva poľovníctva.

§ 2

(1) Občania môžu zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby a iné občianske združenia, ako aj odborové organizácie (ďalej len „združenia“) a združovať sa v nich.

(2) Členmi združení môžu byť aj právnické osoby.

(3) Združenia sú právnickými osobami. Do ich postavenia a činnosti môžu štátne orgány zasahovať len v medziach zákona.

(4) Vojaci v činnej službe nemôžu vytvárať odborové organizácie a združovať sa v nich. Rozsah oprávnení odborových organizácií združujúcich príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti a zborov nápravnej výchovy pri uplatňovaní a ochrane ich sociálnych záujmov ustanoví osobitný zákon.
FIREMNIK
02.12.13,17:23
Teda ak som to správne pochopil je to takto, ak nie opravte ma:
,,občianske združenie,, - je činnosť resp. združovanie občanov
,,s.r.o.,, - je činnosť
,,štátny podnik,, - je tiež činnosť
,,obchodné meno FO,, - je meno jej činnosti
Ale nie som si istý či som to dobre pochopil.
FIREMNIK
02.12.13,17:23
Ale veď aj FO má IČO ak je živnostníkom nie?
avalik
02.12.13,17:37
obchodne meno je nazov ... - hore to mas citovane ... Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti - cinnosti moze byt viac - pozri napr. zivnostensky zakon
FIREMNIK
02.12.13,17:54
Teda niečo ako jeho pseudonym?
pavol54
02.12.13,18:13
nepochopil,
FIREMNIK
02.12.13,18:41
Preto som otvoril túto diskusiu lebo nechápem tomu čo píše ten zákon, a chcel by som aby sa našiel niekto ochotný kto by to vysvetlil lepšie.
avalik
02.12.13,18:47
obchodne meno: napr. "Jozko Mrkvicka - FIREMNIK" alebo len "Jozko Mrkvicka" .... to by bolo tvoje obchodne meno ak by si bol FO - podnikatel = zivnostnik, FIREMNIK s. r. o. by bolo obchodne meno sro .... co je na tom nepochopitelne? a obaja mozu predavat tovar a poskytovat poradenske sluzby ak maju ohlasene tieto zivnosti ...
FIREMNIK
02.12.13,18:55
Ale na to som sa nepítal ja som sa pítal že to meno "Jozko Mrkvicka - FIREMNIK" či je to moje meno môj ,,obchodný pseudonym,, alebo či je to meno mojej živnosti?
Meno sro-čky ma netrápi.
avalik
02.12.13,19:04
je to tvoje obchodne meno, pod ktorym mozes vykonavat aj 100 zivnosti - kuk do zivnostenskeho zakona
FIREMNIK
02.12.13,19:39
A čo sa tíka podstaty toho ,,o.z.,, tej ,,s.r.o.,, a toho ,,š.p.,, to som asi tiež zle pochopil že?
avalik
02.12.13,19:43
aku podstatu hladas? ... to robis nejaku domacu ulohu ci co?
FIREMNIK
02.12.13,19:57
Chcem vedieť či právnická osoba ,,občianske združenie,, znamená nejaká skupina ľudí alebo či je to nejaká činnosť pretože v zákone je napísané že je to ,,združovanie - organizácia,, len to môže mať dva významy organizácia ako organizovanie niečoho a organizácia ako skupina nejakých ľudí, a ako je to so štátnym podnikom? To by som chcel vedieť.
avalik
02.12.13,20:04
cital si uz tie zakony na ktore som ti dala linky?
avalik
02.12.13,20:12
Krátky slovnik slovenskeho jazyka:

organizácia -ie ž.

1. organizovanie; výsledok tejto činnosti: o. štátu, o. práce, výskumu, výroby

2. združenie osôb al. inštitúcií majúcich spoločný program, cieľ ap.; zložka takéhoto združenia: občianske, kultúrne o-ie, politická o., tajná o.;
FIREMNIK
02.12.13,20:18
Dobre ,,občianske združenie,, je skupina ľudí, teda členovia tvoria to o.z.
,,štátny podnik je potom čo? kto tvorí ten štátny podnik? kto sú to tí ľudia čo tvoria ten š.p. keď to patrí štátu?
avalik
02.12.13,20:33
je toto nezrozumitelne? § 4 (1) Zakladateľom podniku je ústredný orgán štátnej správy.

(2) Zakladateľ vykonáva voči podniku funkciu orgánu hospodárskeho riadenia2) za podmienok a v rozsahu ustanovenom zákonom.

v zakone sa dalej docitas o riaditelovi, dozornej rade, podnik ma aj majetok - staci precitat zakon
FIREMNIK
02.12.13,21:11
Alebo spýtam sa inak, je ,,štátny podnik,, právnická osoba organizácia osôb alebo organizácia majetku?
Peggynka
02.12.13,21:27
Áno - ak podniká na základe živnostenského zákona.Ja som SZČO,IČO nemám,lebo podnikám v odbore,kde je ohlasovacia povinnosť (sú aj licencie) atď.
avalik
02.12.13,21:47
ja koncim ... precitaj si zakon o statnom podniku