majo8229
02.12.13,17:34
Dobrý deň.Chcela by som vás poprosiť o radu. K 1.12.2013 mi vznikol nárok ísť do predčasného dôchodku. Som zamestnaná ,ale momentálne od 1.10.2013 dlhodobo PN. Mám problémy s chrbticou a vysokým KT a je predpoklad že budem ešte nejaký ten čas na PN.Do práce sa vzhľadom na moje zdravotné problémy asi už nevrátim. Po ukončení PN-ky dám výpoveď v zamestnaní a následne by som sa chcela zaevidovať na úrade práce a poberať podporu 6mesiacov,keďže budem spĺňať podmienky na jej vyplácanie. A teraz moja otázka: vzhľadom na to ,že mi chýbajú 2roky do riadneho dôchodku soc.poisťovňa mi kráti dôchodok o 12% no ja by som chcela aspoň 12 mesiacov vykryť PN-kou a evidovaním na úrade práce. Má to zmysel? Zaráta mi sociálna poisťovňa napr.6 mesiacov PN a 6 mesiacov na úrade práce do odpracovaných mesiacov takže v konečnom dôsledku by mi do riadneho dôchodku chýbal iba 1rok a prišla by som len o tých 6% z riadneho dôchodku ?Ak áno bude to mať vplyv na výšku môjho predčasného dôchodku? Alebo čo by ste mi poradili ako postupovať? Veľmi pekne ďakujem.
Kvaka
02.12.13,18:20
Doba evidencie na úrade práce sa nepočíta do obdobia dôchodkového poistenia, iba ak by si si platila dobrovoľné dôchodkové poistenie. Prídeš teda o časť obdobia poistenia, ale to %, ktoré získaš znížením krátenia pri výpočte PSD bude viac. Nepoznáme tvoje údaje, tak sa nedá presnejšie. Ak požiadaš o PSD v roku 2014, OMB za posledný rok, teda príjem za rok 2014 ti výpočet PSD nijako neovplyvní. Ak vieš svoje OMB od roku 1984, aj dobu poistenia, sama si vypočítaj.
Mária27
02.12.13,19:01
Osobný list dôchodkového poistenia si zo sociálky môžeš vyžiadať a skúsiť vypočítať dôchodok.
Dôchodková doba 1 roka ti nebude tak chýbať na sume dôchodku, ako ti ho poškodí predčasný odchod do dôchodku.

Zjednodušený príklad:

Robila si 40 rokov, priemerný koeficient máš 1, dôchodková hodnota je 10:
40 x 1 x10 = 400 1%=4 6%=24 40 - 24 = 376

ak ti započítajú len 39 rokov, nič ti nekrátia:
39 x 1 x10 = 390
Katy a R
02.12.13,20:21
Samozrejme, že ak máš stále nejaký príjem - či už nemocenské, alebo dávku v nezamestnanosti - tak si môžeš oddialiť dôchodok - znížiš si krátenie.
.. ale tiež by bolo treba pozrieť na politiku tvojho zamestnávateľa - že či napr nedáva nejaké nadštandardné odchodné:confused:
- každý prípad treba konkrétne prepočítať .. tuto je kalkulačka http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku-lhm/55347s