Schmidtova
02.12.13,20:22
Pekný večer chcela by som poprosiť skúsenejších a múdrejších o radu. Klient uskutočnil nákup vína z obchodného reťazca a dalej ho chce predať odberateľovi ako reklamný predmet t.j. do výšky 16.60. Žiadna zmena len proste nákup a predaj. Vie mi niekto k tomu podať vysvetlenie či je to prípustné??????????.
a_je_to
02.12.13,20:08
Ak ho chce predať, tak je to určite prípustné. Veď ide o predaj tovaru za protihodnotu, ale nie reklamný predmet. . Reklamný predmet do 16,60 sa nepredáva, ale dáva ... bez protihodnoty. Pozri § 8, ods. 3 ZoDPH :
Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16,60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Neviem, v čom podniká, ale víno, ako reklamný predmet je dosť na hrane s § 21/1/h, ZoDP, lebo darovanie vína je skôr reprezentácia, než reklama. A výdavky na reprezentáciu nie sú daňovo uznané :
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,
Prípustné je to vždy, iba nie vždy sa to dá daňovo uplatniť. Je ťažké sa trafiť do vkusu daňových úradníkov .... Ak to uvidia, určite skočia po tom, ako kury po špaku ... :-), ale ako to uzavrú ... hmmm.
Antonia Jendrišáková
03.12.13,14:33
Janko, posledné dve vety sa mi náramne páčia. Vtipné.
Schmidtova
04.12.13,13:44
Pekne ďakujem za odpoveď.