luebchenko
06.10.04,14:18
Aký je váš názor: pri nákupe čohokoľvek - čo je pre firmu náklad a platiteľ je oprávnený odpočítať si DPH - v krajinách EÚ, môžem sa rozhodnúť, či dám celú sumu do N a DPH sa ani nebudem snažiť si uplatniť (komplikované pri nízkych sumách), alebo môžem dať do N len základ, lebo "mám možnosť" si DPH uplatniť a je len moja pohodlnosť, že to neurobím. Príklad: zamestnanec slovenskej s.r.o. je Rakúšan. Benzín, kancel.potreby, letenky ku služ.cestám a pod. bežne nakupuje v Rakúsku. Čo s tým? Podobná debata prebiehala na tému neplatných daňových dokladov z Tesca - tiež sa tam jednalo o princíp že mám možnosť si to odpočítať, len musím Tesco donútiť vydať mi riadny daňový doklad a preto to nemám čo dávať (tú DPH) do nákladov. Ako to vidíte vy pri drobných nákupoch v krajinách EU?

Ľuba
AlaNR
06.10.04,12:59
Ja to skromne vidím tak, že firma, ktorá si chce uplatňovať "cudziu" DPH, musí byť v tej konkrétnej krajine registrovaná pre DPH, nie!?
accad
06.10.04,13:04
Pri nákupe v rámci štátov EU rozlišujem:

a) nákup kancelárskych potrieb - záleží od ceny a kde je to kupované,
napr. METRO vo Viedni, firma si tam zaregistrovala IČ DPH a pri nákupe nahlási v pokladni, že doklad za tento nákup má byť bez ich DPH, potom postupujem ako pri dodaní tovaru z EU, to sa snažíme všetkým uložiť do hlavy, ale
ak nakúpili niečo malé a je tam DPH, tak sme to zatiaľ dali bez DPH celé do nákladov a DPH ako pripočítateľnú položku, nakoľko nemáme istotu, či by to nemalo fungovať systémom ďalšieho samozdanenia,
b) PHM tankované v Rakúsku do firemného osobného auta - doklad je vždy s ich DPH, PHM sa už spotrebuváva v rámci pracovnej cesty, celé účtujem do nákladov.
Viem o tom, že firmy, ktoré prevádzkujú kamiónovú dopravu, si žiadajú na základe špeciálnych formulárov vrátenie DPH podľa krajín, kde bola DPH natankovaná.
c) letenky zakúpené v členskom štáte EU, kde začiatok cesty je napr.Barcelóna, tak tam som sa zatiaľ stretla s prípadom, že letenka bola vystavená bez ich DPH, ale mohlo to byť tým, že cieľ cesty bol mimo EU.
Katty
07.10.04,07:52
accad tak ma teraz napadla jedna vec s PHM tankovanou v ČR šéfom cez platobnú kartu do fir.auta...píšeš o takejto DPH vyčíslenej na doklade ako o pripočítateľnej položke... ja som doteraz dávala do nákladov hodnotu celého nákupu vrátane českej dane, tým pádom sa mi priem.cena PHM za daný mesiac zvýšila a tou som rátala aj spotrebu aj nadspotrebu a ostané...

zle či dobre?
rosemary
08.10.04,09:30
A ja dávam DPH z bločkov za tankovanie PHM v zahraničí do nákladov. Je v zákone o dani z príjmu takto limitovaný náklad ? Robím to tak roky. Je pravda, že už tretí rok si DPH uplatňujem na vrátenie z Čiech /tento rok to bude aj Nemecka/, Rakúska, Velkej Británie, Francúzka, Belgicka, Holandska a Rakúska, ale tieto vratky naúčtujem zasa do tržieb.
emily
08.10.04,09:46
A ja dávam DPH z bločkov za tankovanie PHM v zahraničí do nákladov. Je v zákone o dani z príjmu takto limitovaný náklad ? Robím to tak roky. Je pravda, že už tretí rok si DPH uplatňujem na vrátenie z Čiech /tento rok to bude aj Nemecka/, Rakúska, Velkej Británie, Francúzka, Belgicka, Holandska a Rakúska, ale tieto vratky naúčtujem zasa do tržieb.
Rosemary ako si uplatňuješ vrátenie DPH z Čiech? Kde je potrebné začať, na koho sa obrátiť? Ak nie sú tieto informácie chránené "výrobným tajomstvom".
rosemary
08.10.04,10:04
Pravdaže to nieje tajomstvo, vybavuje to za nás VAT CZ, Perucká 5, 120 67 Praha, na základe mandátnej zmluvy. Berú si za vybavenie províziu v nejakom % podľa výšky vratiek. Ale ak máte v českej depehačke ročne pol miliona, nejakých 20 OOO je nič. Ak by si chcela ešte t.č. 00420 221990180
emily
08.10.04,10:17
Rosemary,ďakujem.
accad
08.10.04,12:33
Pre Katty: Asi sme sa nepochopili. Pri nákupe PHM som napísala, že to ide celé, t.z. aj s DPH platnou v danom štáte do nákladov, tak ako pri ZSC v minulosti. Iba firmy, ktoré majú medzinárodnú dopravu TIR si uplatňujú DPH pri nákupe PHM podľa jednotlivých štátov.
Katty
08.10.04,13:28
dobre takže to robím dobre uf už som sa zľakla
slavo
11.10.04,07:23
Tiež mám taký nákup v ČR, ide o nástenné hodiny za 13 000,- CZ aj s českou DPH,môžem celú tu sumu zaúčtovať do nákladov?
accad
13.10.04,05:44
Pri tomto nákupe, ak ste platcovia DPH, ste mali žiadať doklad vystavený bez DPH platnej v štáte, v ktorom ste to kupovali. Vašou povinnosťou bolo žiadať vystavenie dokladu bez DPH na základe Vašej registrácie v SR.
Podľa mňa nemáte nárok si túto DPH zahrnúť do nákladov. Ja by som to zaúčtovala: cenu bez DPH ako daňový náklad, DPH ako nedaňový náklad a doklad zahrnula do daňového priznania DPH ako obstaranie tovaru z štátu EU a samozdanila.
Vladimír Ozimý
20.10.04,11:11
A keĎ si kúpim počítač v ČR vystavujú mi ho bez dane alebo s daňou ak to nepoužijem na ďalší predaj ale do firmy? Ďakujem
Vladimír Ozimý
20.10.04,11:17
TAk už som to pochopil. V paragrafe 11 ods 8 je to jasne napísané, že za nadobudnutie tovaru z iného členského štátu je aj tovar určený na podnikanie. To znamená že v predchadzajúcom príspevku je to správne a treba vždy pokiaľ ste platiteľom dph na slovensku žiadať fa bez dph a tu si to samozdaniť.