Vlado Šuranyi
03.12.13,13:41
Zdravím. Mám 14 rokov zasklený balkón. Pravdepodobne sa bude zateplovať blok. Ako postupovať keby chceli zasklenie odstrániť? Inde by som nemal problém, ale tu nie som si istý. Nový zástupca je až príliš ambiciózny. Balkón som si zasklil zo zdravotných dôvodov. Pre hluk vetrákov z obchodu som mal problémy so spánkom a i. Neviem či mám povolenie, ale na úrad som to nehlásil. Firma mala na stene kancelárie certifikát a tak ma hlásenie nenapadlo. Balkón mám ešte zo starého plechu. Ten by som vedel odstrániť aj sám. Na výmenu dreveného balkóna na plastový nemám peniaze. Dať dole plastové zasklenie balkónu by bol problém. Zábradlie iba menší problém. Je možné, že to skončí na súde? Nemám nič proti tomu. Balkón bol zasklený za peniaze po úspešnom spore s poisťovňou..Z novým zástupcom nekomunikujem. Raz mi nadával do sedliakov keď nepočul pozdrav. Od vtedy ho ignorujem. Sám je konateľom rybárskeho klubu z dediny. Za rady ďakujem.
mackoivan
03.12.13,18:05
fasáda je spoločnou časťou domu- o tom čo sa s ňou bude diať rozhodne nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov. Na našom dome sme napríklad zdemontovali jednému vlastníkovi plastové prektytie zábradlia a vymenili celé zábradlie logiie aj bez súhlasu vlastníka.
alaya1
03.12.13,18:25
To myslis vazne? Bez jeho suhlasu? tak to by som si media zavolala.
mackoivan
03.12.13,18:29
veru tak a ešte ten vlastník zaplatil za jeho výmenu tak ako ostatní
vlado 33
03.12.13,18:52
Pod pojmom byt sa rozumie: Podlahová plocha bytu, plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, bez plochy lodžií a balkónov.
Vlado Šuranyi
03.12.13,19:06
tak to u mňa nehrozí. Traja majú rolety a plastové balkóny. Ale všetko je možné. Pravdepodobne im nechajú rolety a vymenia zábradlia. Bolo by blbé keby chceli odo mňa presklenenie balkonu. Ale ja musím byť pri tom. Dá sa to iba z druhej strany. Asi si to priistím. :-D. O zateplovaní rozhodovalo iné mesto. Dokonca starosta. Mesto blízko dediny kde je zástupca konateľom.:-( Bude to zrelé pre média. Správca spravil voči mne chybu. nechal som to tak. Náklady na bývanie neboli až také veľké. Som zvedaví ako sa kto zachová. vedlajší blok zateplovali a všetko ostalo pôvodné. Iba niekde si vymenili zábradlie. Zrejme tam nemajú káder.:-D Ale správca je ten istý. Tak sa uvidí. Správca má ale rád aktívne kádre a tak neviem ako sa zachová.
PASKOV
04.12.13,15:32
Vidím, že estetika bytových domů je pro některé esa neznámá hodnota.
julysak
04.12.13,17:12
A načo sú ti médiá ??

Vari nemáš hubu ? :D
sito
04.12.13,22:01
Vlado, hrozí! Nie len u teba. U všetkých, ak rozhodli spoluvlastníci domu, že sa dom obnoví podľa projektovej dokumentácie, tak sa tak obnoví celý dom, teda aj balkóny podľa dokumentácie.

Príspevky už nemajú čísla, tak ten od vlada 33 si prečítaj, tridsaťtri krát, a aj tak nie som si istý, že pochopíš, čo napísal, len zákon citoval.

Čo ti nepatrí o tom nemôžeš rozhodovať len ty. Všetci? Áno!!!
sito
04.12.13,22:02
Aby ťa svet videl?
sito
04.12.13,22:06
Ivan, ale veď balkóny, ich oprava, rekonštrukcia, modernizácia, obnova sa hradia zo spoločného fondu opráv zo zákona. Či u vás podľa dobrej vôle vlastníkov bytov?
mackoivan
05.12.13,17:23
sito, ale keď veľká väčšina si vymenila zábradli sama a za vlastné SVB rozhodlo, že tí ktorí si ešte nevymenili si ho môžu vymeniť sami a ak nie vymenia sa ostatné zábradlia pri zatepľovaní domu- dalo sa to aj do stavebného povolenia. Ako by to bolo, že si 2/3 vymenili zábradlia za vlastné peniaze a niektorým by sa na to poskladali všetci. Existuje niečo ako aj mimoriadný jednorázový prispevok do fondu opráv. V tomto chvalabohu v našom dome to funguje a nemame vychstancov, ktorí ba sa chceli bežočivo priživiť.
sito
10.12.13,15:05
Ivan, najprv sú ľudia, až potom je zákon. A zákon má vždy nejaký dátum začiatku platnosti. Ak sa balkóny robili až po dátume platnosti zákona, je to na dobrej vôli tej tretiny, či nebude požadovať opravu z fondu opráv, tak ako je uvedené v zákone, že?

§ 10, odsek 3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

To je dobré, že nemáte vychcancov.

A ten byt bez tej priečky, nosnej?

Existuje niečo ako aj mimoriadný jednorázový prispevok do fondu opráv.

Neexistuje!

Či vidíš v zákone takú možnosť? V súčasne platnom.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.
mackoivan
11.12.13,08:40
sito- je bežnou praxou, že vlastníci bytov si niektoré práce hradia za vlastné- je to lepšie ako brať si pôžičku. My sme takto napríklad uhrádzali termoregulačné ventily a termostatické hlavice + montáž- tak sme platili aj výmenu zábradlí- zákon nezakazuje napríklad vložiť mimoriadne do fondu opráv po 1000 eur ak sa na tom vlastníci dohodnú- možno máš pravdu, že asi by museli súhlasiť všetci- neviem
sito
11.12.13,15:22
Bežnou vecou to mohlo byť, keď dve tretiny mohli rozhodovať o úhrade preddavkov do fondu opráv, spoločného. Samozrejme, že aj na ktoré konkrétne veci, spoločné v dome.

Ale! Ale to už neplatí, platí toto:

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Výber:

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu.

Teda bez akejkoľvek možnosti zmeny výkonu úhrad do fondu opráv vlastníkmi bytov v dome, spoluvlastníkmi domu, že?

A hradí sa z fondu toto:

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Či u vás máte, platí iný zákon 182/1993 ako súčasne platný?
mackoivan
13.12.13,07:24
sito- neviem či vieš o medializovanom prípade v BB keď predseda uhradil niektorým vlastníkom, (ktorí ešte nemali vymenené okná) výmenu okien. Bol z toho súd a dal z pravdu vlastníkom, ktorí si okná vymenili za vlastné- logika čí nie?
sito
16.12.13,06:48
Noo, Logika a logika. Byt je priestor v bytovom dome, že? Obydlie, súkromné! Je ohraničené vstupnými dverami a obvodovými stenami. V niektorých vertikálnych sú okenné otvory. Ich výplň je teda majetkom vlastníka bytu.

Ak si nechá vstupné dvere, tie kukuričné, jeho vec. Nie len zlodeji, aj myši mu môžu cez ne prejsť.

Takže vlastník si môže kedy chce za svoje náklady svoj majetok vymeniť. Tie staré oponovité okná, ktoré sa hýbu ako opona v divadle. Ak na to nemá, nemusí, či musí, ak mu to niekto nariadi? Alebo môže, ak sa jedná o trojdielne okno povedať, nepotrebujem toľko slnečného svetla a krajné si nechá spraviť plné, sklo len do prostredného, na také už bude mať. Môže mu to niekto zakázať?

Ale ty máš zaujímavú logiku vykurovací systém je spoločný a slúži na vykurovanie domu, teda aj bytov. Ak je pomerové meranie v dome o spoločnom vykurovaní vznikajú pochybnosti, že? Ak sa dom zateplí, skôr sa prikláňaš k pomeru 60 : 40 %, že? A to je v prospech tých nevymenených okien.

Tiež certifikát domu by mokol byť v kategórii A, ale kvôli niekoľký starým oknám dostane dom C. Teda hodnota domu, teda aj bytov je tým nižšia.

Ak bolo dosť peňazí na fonde a len zbytočne ležali ľadom, by som tiež navrhol výmenu okien, výplni v tých bytoch, ale s podmienkou, že ich budú splácať do fondu zvýšenou čiastkou tvorby. teda pôžičku. Ak by vlastníci, ktorí nemajú nové okná súhlasili a ostatní, nie! Tak si podrežú konár na ktorom tiež sedia, že?

Tiež tvoj nelogický názor, že ak si vlastník zaplatí vodomer v byte, je jeho majetok. Ale on nemá už právo si ho zaplatiť, aby bol jeho. Veď je na konci spoločného zariadenia, rozvodu vody a podľa stavu vodomerov sa rozpočítavajú spoločné náklady, či nie?

Takže logické by malo byť, že ak je niečo v dome, byte vlastníkov majetok ostatných je po tom .... Ale, ak je to spoločný majetok, zariadenie, ktoré spoločné využívajú, spoločné financujú, tak aj o ňom spoločné rozhodujú.

Má to logiku?
sito
16.12.13,07:18
mackoivan (03.12.13 20:29) veru tak a ešte ten vlastník zaplatil za jeho výmenu tak ako ostatní

Ivan, názorný príklad. Niekedy v minulosti vám istá firma spravila rekonštrukciu dvoch tretín balkónov, ktoré boli v havarijnom stave. Všetkým dali rovnaké zábradlie. Náklady si uhradili vlastníci bytov, akože balkóny sú ich.Po rokoch ta istá firma vám ide spraviť zateplenie domu a zároveň aj rekonštrukciu ostatných balkónov.

tá čo chce si chce zavolať média, nesúhlasí. Any bohovi, balkón je môj!!!

Ma na ňom atipické zábradlie, presklenie a striešku.

Ako štatutár ju písomne vyzveš nech si to presklenie a striešku odstráni na svoje náklady a umožni rekonštrukciu balkóna, namontovať nové zábradlie ktoré si uhradí sama.

Nespravila, spravila firma. Odstránenie presklenia a striešky 100 €. Odstránenie starého zábradlia 100 €. Rekonštrukcia balkóna 200 €. Spolu 400. ??? Ta mediálna požaduje od SVB, že jej poškodili, odstránili jej majetok v sume 400 €, ich náhradu, aby si mohla dorobiť presklenie a striešku ako mala pôvodne.

Ako to podľa súčasne platného zákona vyriešiš, tak aby bol vlk celý a koza ožratá?
mackoivan
16.12.13,07:36
a čo tých 25% plochy loggie, ktoré sa podľa najnovšej vyhlášky započítavajú do výmery pri platbe za teplo- nie je aj tých 25% plocha bytu?
sito
16.12.13,08:05
Nie, nie je!!!

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa,

pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Skôr by sa hodili slová "sa pripočítava k veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy"

Len tvorby FO. Teda plocha bytu plus 25 % plochy balkóna. Pre iné účely vlastnícky podiel zostáva len plocha bytu. Pri úhrade nákladov za teplo je plocha uvedená vo vyhláške 630/2005.