izidor
22.03.06,19:34
Zdravím.

V roku 2002 sme kúpili spolu s priateľkou byt - vlastnícky podiel 50/50.
Od júla 2002 sme tam mali trvalý pobyt, aj keď list vlastníctva máme od decembra 2002.
V roku 2003 som sa stal popri trvalom pracovnom pomere aj živnostníkom (priateľka sa nestala). Ako miesto podnikania som mal trvalé bydlisko.
V decembri 2005 sme byt predali.

Musím do DP za rok 2005 uvádzať aj predaj bytu? Bude mi tento príjem zdanený, aj keď som tam mal trvalý pobyt viac ako 2 roky? Predmetom dane bude predajná cena mínus kúpna cena? :mee:

Ďakujem.
Johanka
22.03.06,18:40
Príjem z predaja bytu v DP nebudete uvádzať, pretože spĺňate podmienku pre oslobodenie podľa § 9 ZoDP - 2 roky trvalého pobytu bezprostredne pred predajom.
slimak
22.03.06,18:46
Myslim, ze nie. Len ak si ho mal zahrnuty v obch. majetku. Vsetci zivnostnici maju miesto podnikania uvadzane trvale bydlisko. Pojednava o tom § 9 ods.1 z o dani z príjmov.
izidor
22.03.06,18:46
Ďakujem.
No píšem preto, lebo ma vystrašila veta, citujem:

(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a...


ČO ZNAMENÁ "boli zahrnuté do obchodného majetku"?
Ešte raz díky.
Johanka
22.03.06,18:58
Ak je niečo zahrnuté v obchodnom majetku = eviduješ napr. nehnuteľnosť ako majetok firmy. Na liste vlastníctva by bolo uvedené aj IČO, Do výdavkov zahŕňaš odpisy...
Johanka
22.03.06,19:01
Nedaj sa pomýliť tým, že v mieste trvalého pobytu máš miesto podnikania. Napr. účtovník môže podnikať doma s notebookom na kuchynskom stole a neznamená to , že nehnuteľnosť , v ktorej sedí je obchodným majetkom.
izidor
22.03.06,19:10
Aha,
rozumiem. Keďže som predmetný byt kupoval ako súkromná osoba (nie ako živnostník), tak som ho aj ako súkromná osoba predal. A keďže som tam mal trv. pobyt viac ako 2 roky, nemusím platiť žiadnu daň, ani túto "transakciu" uvádzať v daňovom priznaní.
Tak je?
Johanka
22.03.06,19:14
Správne a dúfam, že aj uspokojivo:) .
izidor
22.03.06,19:19
Veruže uspokojivo :-). Už som začal hľadať banku, ktorá mi požičia na zaplatenie tej dane...
Johanka
22.03.06,19:23
Ešte maličké ponaučenie - zisťuj daňové dôsledky svojich (neuvážených ) činov vopred!!! Ušetríš koruny , aj nervy ;) .