Sofia19
04.12.13,06:28
V roku 2009 som mala príjem ako sprostredkovateľ poisťovne , z ktorého som zaplatila daň a na základe kt. mi vyrúbila ZP aSP platby. Tento rok mi prišla výzva na vrátenie časti príjmu ( provízie za zaniknuté zmluvy ) a preto sa chcem spýtať, či môžem na základe tohoto rozhodnutia podať opravné DP a tým aj ako to ovplyvní odvody z tohto obdobia v SP a ZP. Živnosť som minulý rok ukončila. Poskytne mi DÚ kópiu DP z roku 2009 nakoľko ja som si DP neofotila a neuschovala a ak áno, ako mám postupovať a aké poplatky zaplatím ? Ďakujem za poradenie
KEJKA
04.12.13,21:25
určite nie opravné, ale dodatočné, kedže sa jedná o rok 2009 - oprava terminologie.
K otázke - kedže vrátiš peniaze teraz, nemôžeš podávať dodatočné za rok, v ktorom si reálne tie peniaze dostala.
Mila123
04.12.13,22:25
pre SP a ani ZP sa ti ani podaním DP nič nezmení.......
pre ZP :neexistuje RZZP- dodatočné či opravné
a pre SP: platí, (nechce sa mi teraz listovať v zákone) platí, že podaním DDP sa mení VZ od prvého dňa nového mesiaca (po podaní DP), v tvojom prípade už také nie je možné.....
a to DDP by som opravila jedine v prípade, že so v roku 2012 ukončila podnikanie a aj keĎ v roku 2013 si reálne vrátila ich preplatok (je možnosť podľa 595/2003 z.z. pri ukončení podnikania upravovať základ dane a upravuje sa podľa toho, v ktorom roku je výhodnejší, odporúčam prelistovať ZDP)
a ak by si podaním DDP nezískala žiadnu vrátenú daň, v tomto prípade nič neurob, pretože sa ti nič nezmení......i keď si musela vrátiť peniaze.....