jarino_sc
04.12.13,11:30
Zdravim:
V roku 2011 som bol na Slovenksu asi 180 dni
Dalsich asi 180 som bol v Holandsku
zvysok som bol inde.

Pracujem pre zamesnavatela na Slovenksu (s vela sluzobkami v Holanksku), preto za mna automaticky odvadza dane. Pred koncom roka 2011 som dostal varovanie od firmy, ze nemozem byt v Holandku viac ako 183 dni, lebo inak sa stanem danovym rezidentom Holandska a budem musiet doplatit vela vela na daniach v Holandsku (rozdiel medzi SR a NL v danovej sadzbe je znacny...).
Tak som si to udrzal okolo cisla 180. => potom mi z toho len vyplyva, ze by som logicky nemal ale platit dan ani v SR - kedze ani tam som nebol 183 dni v roku. No zamestnavatel za mna samozrejme odviedol vsetky danove zrazky na mesacnej baze a vystavil mi aj danove priznanie v marci tohto roku a dorovnal mi nedoplatok.

Pocul som od jedneho znameho, ktory tymto stylom v roku vystiredal 3 krajiny (nebola ani jedna z nich SR) a dan neplatil nikde.
Preto sa pytam, ci by som nemohol pryvkrat v zivote aj ja vybabrat konecne s nasou krajinou?

Vdaka

Jaro
avalik
04.12.13,10:48
http://www.porada.sk/t229204-183-dni-v-zahranici.html#post2446553

ZoDP

§ 2
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt,1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,

e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou

1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,

2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,

3. právnická osoba neuvedená v písmene d) druhom bode,

zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8688
taiko
04.12.13,12:04
hmmm, precital som si to a mam este nejake pochybnosti. Ked napr budem 20 dni na Slovensku, potom 90 dni v DE, 90 dni v NL 90 dni v AT a 7 dni v Madarsku. Kde budem danovym rezidentom ? Zacnu sa teda potom podla poradia uplatnovat tie ostatne kriteria, ze kde mam rodinu, hospodarske a spolocenske zaujmy atd?
avalik
04.12.13,13:50
ano, postupuje sa podla podmienok uvedenych v zmluvach ... ak na zaklade tychto zmluv nedostanes potvrdenie o danovom domicile/rezidencii v niektorom z nich, zdanis celosvetove prijmy na SK - zjednodusene povedane
toria
07.02.14,12:48
Prosím ja mám známeho, ktorý pracoval v nemecku ako remeselník. Pracoval tam na SK živnosť. U nás podal normálne daňové priznanie. Teraz mu prišlo z finantzamtu DE :Podľa dokladov dodaných daňovým úradom Chemnitz-juh ste boli v r. 2012 podielnikom ARGE podľa nemeckého práva, ARGE by mal byť ákýsi cech remeselníkov. Stretli ste sa niekto s niečím. Záhadou je, že boli tam 6 rovnako zarábali a prišlo to len jemu, a po pravde vôbec nevieme čo s tým. Poslali sme tam kopiu daňového priznania ale napísali, že to nemôžu zohľadniť. Viete niekto čo s tým?