sedimin
04.12.13,11:53
Zdravim,
doteraz som vsetky sluzby vykonaval pre firmy, takze vsetky faktury (doklady) boli vystavene bez DPH. Teraz ale bolo nieco dodane fyzickej osobe - tu mam ale pocit, ze to nie je tak jednoduche, pretoze som si takmer isty, ze nemozem vystavit fakturu bez DPH fyzickej osobe. Zda sa mi, ze keby sa to dalo, tak by to tak ludia robili, lebo by mali sluzby/tovar o DPH lacnejsiu, takze asi nie.

Rovnako ale mu nemozem vystavit fakturu s DPH, lebo nie som platitel DPH. Co teraz?
tictac7
04.12.13,11:02
je úplne irelevantné, komu vystavuješ faktúru, ak raz nie si platiteľom DPH, DPH fakturovať nemôžeš, teda všetky Tvoje faktúry sú vystavované bez DPH.
...to, že tovary a služby od neplatiteľa DPH sú lacnejšie je veľmi zlý záver....
marjankaj
04.12.13,11:09
Môže vystaviť aj s DPH. §69/5
Ale odberateľ sa mu pekne poďakuje, ak bude musieť tú DPH zaplatiť dvakrát. Raz dodávateľovi a potom daňovému úradu. :eek:
Antonia Jendrišáková
04.12.13,11:24
Musel by vystavovateľ fa zaplatiť DPH, ako keby bol mesačný platiteľ DPH. Podať DP DPH. Odberateľ, by platil drahšiu službu o 20%.
marjankaj
04.12.13,11:26
No to je predsa jasné z toho §69
tictac7
04.12.13,11:43
o.k. zlé slovíčko, teda môže, ale na čo by to robil?
marjankaj
04.12.13,11:44
Zrejme sa mu to javí ako dobrý nápad. Kažimír by takýchto privítal viac.:rolleyes:
tictac7
04.12.13,11:46
:)
sedimin
04.12.13,12:13
dakujem, ale co znamena, ze je to zly zaver? Nie je to tak, ze ak chce napriklad pneuservis zarobit na vymene pneumatik 20 eur, tak keby nebol platitel DPH, tak vystavi fakturu na 20 eur a ked je, tak na 24 eur?
tictac7
04.12.13,12:36
nie, pozeráš len na jednu stranu. On má však "lacnejšie" nákupy o DPH, lebo si ju môže uplatniť na vstupe, kdežto Ty nemáš ako a teda Tvoja marža buď musí byť menšia, alebo cena vyššia. Takto na písmenká sa to zle vysvetľuje, keď nemáš ani šajn....
sedimin
04.12.13,13:14
asi to znie ignorantsky, ale ja uctovnictvo povazujem za nutne zlo, ktore treba vykonat, aby som mohol si robit svoju robotu a zivit rodinu a neist casom do basy za danove uniky, takze mu takmer vobec nerozumiem a na prvy pohlad sa mi zdalo, ze by to malo byt lacnejsie. zdravy rozum ale hovori, ze keby to tak bolo, tak by to robil kazdy a nerobi, takze tam musi byt nejaky hacik, co su tie dane na vstupe/naklady, presne ako pises.
marjankaj
04.12.13,13:24
Asi ti bolo lepšie za socializmu. Účtovníctvo ťa nemuselo zaujímať a podnikať si aj tak nemohol.:eek:
tictac7
04.12.13,13:52
...z toho predpokladám, že si účtovníctvo nevedieš sám - opýtaj sa Tvojej účtovníčky, nech Ti to vysvetlí. Na rýchlokurz geniality v kocke je to asi na 15-20 minút a to sa mi veru písať nechce, sorry...
sedimin
05.12.13,18:32
@marjankaj - navrhovat, ze by mi bolo lepsie za socializmu je scestne - keby som bol odbornik na uctovnictvo, tak sa zivim uctovnictvom a nie vo svojom odbore a nepytam sa tu na porade, nie?
kopretinka
05.12.13,19:31
nie si platca DPH,tak si DPH nevšímaj.Všetky faktúry vystavuješ bez DPH.
marjankaj
05.12.13,20:33
Ako písala tictac7, to je takto dlho na vysvetľovanie, keď nechápeš základné veci. Opýtaj sa tvojej účtovníčky alebo skús nejaké školenie pre začiatočníkov.