ritchie12
04.12.13,11:57
Dobry den,

Pozrel som si podobne diskusie a aj zakon 595/2003 z dani z prijmu, a vychadza mi to takto:

1.) spise sa darovacia zmluva a SRO prevedie darovanu sumu na ucet obrarovaneho
2.) Pre SRO darovana suma nie je danovy naklad, takze z toho normalne odvedie dan
3.) Obdarovani (rodicia spolocnika) by nemali platit ziadnu dan, kedze podla §3 ods. 2a
a odvolavky na § 5 alebo § 6 tiez nie su v ziadnom pracovno pravnom vztahu s SRO ani neboli.

Vykladam si to spravne?

Sice rodicia spolocnika nie su v ziadnom obchodno-pravnom vztahu k SRO ani nikdy neboli,
nesnazil by sa DU resp ZP tento dar spochybnit cez:
- §2 ods. n : závislou osobou blízka osoba2) alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba,
- §2 ods. p : iným prepojením obchodný vzťah vytvorený len na účel zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty,
- resp iny ods...

Predpokladam, ze DU to bude asi jedno, kedze on svoju dan dostane od SRO, len nam
ide o to aby Zdravotna poistovna to nenapadla koli odvodom z divident a hlavne aby rodicia spolocnika
nemuseli platit ziadnu dan.

Ide tu naozaj o dobry umysel, tak to chceme urobit cisto.

Dakujem pekne za kazdu radu.

S pozdravom,
R.
veronikasad
04.12.13,11:02
Ten "dar" bude teda finančný, nie vecný ? V akej výške ?
taiko
04.12.13,11:04
chapem to spravne, ze chces ten dar ocistit od davok ZP a SP, v pripade, ze by si si tie $$ dal ako odmenu konatela a az potom daroval? Pytam sa,. lebo sa mi to vidi ako dobry napad a sposob, ako pomoct rodicom
ritchie12
04.12.13,11:27
Ano, bezne si spolocnici nevyplacaju dividendy ale ich "re-investuju" a ziju z vyplacanej mzdy. Kedze sa bude jednat o financny dar a bude vo vacsej sume, tak dava zmysel to darovat priamo z SRO, aby dostali rodicia viacej (ako platit 14% zdravotny odvod z dividendy a tak dat peniaze rodicom). Len ci to je vsetko 100% -ne ...
taiko
04.12.13,11:28
Ano, bezne si spolocnici nevyplacaju dividendy ale ich "re-investuju" a ziju z vyplacanej mzdy. Kedze sa bude jednat o financny dar a bude vo vacsej sume, tak dava zmysel to darovat priamo z SRO, aby dostali rodicia viacej (ako platit 14% zdravotny odvod z dividendy a tak dat peniaze rodicom). Len ci to je vsetko 100% -ne ...
no nech sup sup niekto odpovie, tiez to tak urobim, ak sa to da :)
cacka
04.12.13,14:29
Tak to by aj mňa zaujímalo. Je to takto možné?
taiko
04.12.13,14:33
Tak to by aj mňa zaujímalo. Je to takto možné?
tak musis osrdieckovat temu, ked ta to zaujima :) Potom Tema ostane vyssie a niekto mozno odpovie
cacka
04.12.13,14:38
tak musis osrdieckovat temu, ked ta to zaujima :) Potom Tema ostane vyssie a niekto mozno odpovie

aha...tak to som nevedela...osrdiečkované :)
marjankaj
04.12.13,14:56
Takže ak by SRO darovala spoločníkovi napríklad 100000 €, nešlo by o podiel na hospodárskom výsledku?
A ak by išlo, tak by to SRO obišla darovaním starým rodičom spoločníka?ňA ušetrilo ny sa na odvodoch?

http://www.pp.sk/6489/Prijate-a-poskytnute-dary-v-podvojnom-uctovnictve_A-DUPP29463.aspx
ritchie12
04.12.13,20:25
Ufff, zvrhava sa to uplne inym smerom ako som zamyslal, a to ako "oklamat" stat a nezaplatit odvody z dividend.

Marjankaj:

Ad1. - Ak by si spolocnik SRO daroval sam sebe, musel by podla §5 zaplatit dan z prijmu, kedze je medzi nim a SRO "vztah" a dan z prijmu je 25%, takze urcite horsie riesenie ako 14% odvody z dividend

Ad2. - Toto je z casti aj moja otazka, ale ak tebe ide len o to takto obist platenie 14% odvodov (spolocnik daruje starym rodicom a ty mu peniaze daju spat), tak mas tiez problem - §2 ods. p.

Takze otazky ostavaju nastavene, ak niekto daruje z SRO peniaze rodicom (nie za ucelom, ze mu ich rodicia vratia a tak sa vyhne odvodom), je to vsetko pravne koser a rodicia nebudu musiet platit ani dan ani odvody?

Dakujem a prosim nezvrhnime tuto temu na to ako obist platenie odvodov z dividend!
taiko
04.12.13,20:30
Ufff, zvrhava sa to uplne inym smerom ako som zamyslal, a to ako "oklamat" stat a nezaplatit odvody z dividend.

Marjankaj:

Ad1. - Ak by si spolocnik SRO daroval sam sebe, musel by podla §5 zaplatit dan z prijmu, kedze je medzi nim a SRO "vztah" a dan z prijmu je 25%, takze urcite horsie riesenie ako 14% odvody z dividend

Ad2. - Toto je z casti aj moja otazka, ale ak tebe ide len o to takto obist platenie 14% odvodov (spolocnik daruje starym rodicom a ty mu peniaze daju spat), tak mas tiez problem - §2 ods. p.

Takze otazky ostavaju nastavene, ak niekto daruje z SRO peniaze rodicom (nie za ucelom, ze mu ich rodicia vratia a tak sa vyhne odvodom), je to vsetko pravne koser a rodicia nebudu musiet platit ani dan ani odvody?

Dakujem a prosim nezvrhnime tuto temu na to ako obist platenie odvodov z dividend!
No ja som to tiez tak myslel, ze chcem obdarovat rodicov, teda ze im tie peniaze ostanu, ale pri pohlade zvonka je to asi jedno. Myslim, ci Ti ich vratia spat, alebo si ich nechaju. Mal by nejaky odbornik poradit.
enter
05.12.13,10:22
ak je link nižšie ešte aktuálne, treba len návrhy na pomenovanie dôvodu poskytnutia daru

http://www.pp.sk/1559/Darovanie-financnych-prostriedkov-_DAU44797.aspx
marjankaj
05.12.13,10:28
Ufff, zvrhava sa to uplne inym smerom ako som zamyslal, a to ako "oklamat" stat a nezaplatit odvody z dividend.

Marjankaj:

Ad1. - Ak by si spolocnik SRO daroval sam sebe, musel by podla §5 zaplatit dan z prijmu, kedze je medzi nim a SRO "vztah" a dan z prijmu je 25%, takze urcite horsie riesenie ako 14% odvody z dividend

Ad2. - Toto je z casti aj moja otazka, ale ak tebe ide len o to takto obist platenie 14% odvodov (spolocnik daruje starym rodicom a ty mu peniaze daju spat), tak mas tiez problem - §2 ods. p.

Takze otazky ostavaju nastavene, ak niekto daruje z SRO peniaze rodicom (nie za ucelom, ze mu ich rodicia vratia a tak sa vyhne odvodom), je to vsetko pravne koser a rodicia nebudu musiet platit ani dan ani odvody?

Dakujem a prosim nezvrhnime tuto temu na to ako obist platenie odvodov z dividend!
A aký iný účel sleduješ?:eek:
1. spoločník nemôže niečo darovať sám sebe.
2. dary sú oslobodené od dane.
3. Ak by dar SRO spoločníkovi oslobodený nebol, tak SRO daruje hotovosť rodičom spoločníka(alebodobrému kamarátovi) a ten to zase daruje spoločníkovi.

Alebo som nevystihol tvoje úmysly?
taiko
05.12.13,10:37
A aký iný účel sleduješ?:eek:
1. spoločník nemôže niečo darovať sám sebe.
2. dary sú oslobodené od dane.
3. Ak by dar SRO spoločníkovi oslobodený nebol, tak SRO daruje hotovosť rodičom spoločníka(alebodobrému kamarátovi) a ten to zase daruje spoločníkovi.

Alebo som nevystihol tvoje úmysly?
kokso tak Ty si to teraz dobre pomiesal :)
marjankaj
05.12.13,14:38
Čo som pomiešal?
Ak SRO vyplatí spoločníkovi podiel na zisku, tak ten sa už nezdaňuje. SRO iba z toho zaplatí 14% do ZP.
Ak by však darovala, tak dary sú od dane oslobodené a ani sa neuvádzajú v DP a teda ani odvody do ZP nie je na základe niečoho vyplatiť.
Ale či je to v súlade s kostolným poriadkom, netuším.
Niekto zbehlejší sa možno vyjadrí.
taiko
05.12.13,14:43
Čo som pomiešal?
Ak SRO vyplatí spoločníkovi podiel na zisku, tak ten sa už nezdaňuje. SRO iba z toho zaplatí 14% do ZP.
Ak by však darovala, tak dary sú od dane oslobodené a ani sa neuvádzajú v DP a teda ani odvody do ZP nie je na základe niečoho vyplatiť.
Ale či je to v súlade s kostolným poriadkom, netuším.
Niekto zbehlejší sa možno vyjadrí.
Obavam sa ze dar z s.r.o. nie je oslobodeny od dane, iba od ZP, v linke co dal enter to je pekne rozpisane. Teda ak som to spravne pochopil
marjankaj
05.12.13,14:43
Myslím, že SRO a starí rodičia nemôžu byť osoby blízke(to je iba medzi fyzickými osobami), ani ekonomicky alebo personálne prepojené.
Dokonca ani inak prepojené, lebo hospodársky výsledok sa nemení, teda ani sa nemení daňová povinnosť SRO.
marjankaj
05.12.13,14:47
Čo som pomiešal?
Ak SRO vyplatí spoločníkovi podiel na zisku, tak ten sa už nezdaňuje. SRO iba z toho zaplatí 14% do ZP.
Ak by však darovala, tak dary sú od dane oslobodené a ani sa neuvádzajú v DP a teda ani odvody do ZP nie je na základe niečoho vyplatiť.
Ale či je to v súlade s kostolným poriadkom, netuším.
Niekto zbehlejší sa možno vyjadrí.
Obavam sa ze dar z s.r.o. nie je oslobodeny od dane, iba od ZP, v linke co dal enter to je pekne rozpisane. Teda ak som to spravne pochopil
Veď som už na začiatku písal, že štát na dani škodovať nebude. Iba zdravotnej poisťovni klepnú zuby naprázdno.
ritchie12
05.12.13,17:24
Marjankaj, Taiko riesite otazky, ktore uz mam zodpovedane, lebo su jasne podchytene v zakone.

Ano, viem, ze ked SRO daruje osobe, ktora nema a ani nikdy nemala pracovno-pravny vztah s SRO (vid §5), tak ta osoba nemusi platit dan z prijmu z daru. Preto ak by SRO darovala - spolocnikovy, konatelovy ci zamestnancovy (aj ked byvalemu), musel by obdarovany odviest dan z prijmu z obdrzaneho daru. V tomto mam 100% jasno, na 99% mam jasno aj v tom, ze ZP "klapne na prazno" (aj ked musim este pozriet zakon o zdr. poisteni).

Co som si chcel uistit, je ze ked SRO daruje osobe, ktora je "osoba blizska" spolocnikovy/konatelovy, ci to nahodou nie je spochybnitelne cez nejaky §, ktory som mohol prehliadnut a ci moje presvecenie o ZP je tiez na 100% spravne.

Marjankaj, nezabudaj, ze SRO nemoze v hotovosti dat viac ako 5000, takze ak sa bude jednat o vyssiu sumu tak vsetko musi ist cez ucty. Tak isto, ak by SRO darovala tretej osobe a ta by peniaze vratila spat spolocnikovy/konatelovy, tak podla §2 ods. p by sa jednalo o "iným prepojením obchodný vzťah vytvorený len na účel zníženia základu dane" a spolocnik/konatel by mal problem lebo sa vyhol plateniu dane z prijmu z daru. Ak ti to samozrejme DU dokaze :) Predpokladam, ze pri mensich sumach to nikto riesit nebude, ale ty si dal priklad 100000 a to by muselo ist cez ucty a tam by to uz nebol problem dokazet, kedy DU naozaj chcel :)
taiko
05.12.13,18:33
Marjankaj, Taiko riesite otazky, ktore uz mam zodpovedane, lebo su jasne podchytene v zakone.

Zmenil si zadanie, takze teraz je diskusia velmi zmatocna. Ale nevadi, spytam sa odbornikov.
Len jedno mi nejde do hlavy. Preco si tie peniaze jednoducho nevyplatis ako odmenu konatela a nedas ich potom rodicom, ked ako vehementne zdoraznujes, Ti ide len o dobry umysel ( pomoct rodicom) a nie o vyhnutie sa plateniu odvodov. Sa mi vidi, ze nas opijas rozkom. Je jasne, ze to chces urobit vsetko cisto a v sulade so zakonom, ze nikoho nechces oklamat, ani podviest, ale preco robis take kamukere s pohnutkami?
ritchie12
06.12.13,08:57
Taiko:

Nemyslim, ze som zmenil zadanie.

Toto som sa opytal na zaciatku:

"Predpokladam, ze DU to bude asi jedno, kedze on svoju dan dostane od SRO, len nam
ide o to aby Zdravotna poistovna to nenapadla koli odvodom z dividend a hlavne aby rodicia spolocnika nemuseli platit ziadnu dan."

A toto som zdoraznil vcera:

"Co som si chcel uistit, je ze ked SRO daruje osobe, ktora je "osoba blizska" spolocnikovy/konatelovy, ci to nahodou nie je spochybnitelne cez nejaky §, ktory som mohol prehliadnut a ci moje presvecenie o ZP je tiez na 100% spravne."

Myslim, ze sa stale pytam na to iste.

Dobry umysel, je v tom, ze nejde prvoplanovo o vyplatenie si dividend cez darovanie tretej osobe a tak sa vyhnutiu odvodom do ZP, ale sucasne je snaha dat legalne co najviac a idealne este pred vianocami.
tictac7
06.12.13,09:00
"...a idealne este pred vianocami."

No, ak sa bavíme o dividendách za rok 2013, tak na to rýchlo zabudni.
taiko
06.12.13,09:08
"...a idealne este pred vianocami."

No, ak sa bavíme o dividendách za rok 2013, tak na to rýchlo zabudni.
Preco?
ritchie12
06.12.13,09:40
tictac7: toto nema nic s dividendami! Prave naopak, dar sa musi vykonat do konca roka 2013, aby mal vplyv na uctovny vysledom za 2013, ak teda by o to niekomu islo.
tictac7
06.12.13,10:00
jáááj, samozrejme. Už som celá mimo dnes :-) Takže, fakt sa treba poponáhľať....
safri_duo
12.06.14,06:37
Aký je teda záver? Ak sro obdaruje fyzickú osobu, ktorá nie je a nikdy predtým ani nebola spoločníkom, konateľom alebo zamestnancom sro, ale je tam napríklad takýto príbuzenský vzťah medzi obdarovanou FO a spoločníkom sro (rodič / brat spoločníka a podobne) ?

Zákon o dani z príjmov nijak nerieši tieto "spriaznené osoby", aspoň ja som nič také nenašiel.

Pre sro bude dar jednoznačne nedaňový náklad, teda na dani neušetrí (v daň. priznaní to bude pripočítateľná položka), ale poníži si účtovný zisk a teda aj možné dividendy, ktoré smie za daný rok vyplatiť.

Otázna je strana obdarovanej FO, či to môže dakto (DÚ alebo zdravotná poisťovňa) napadnúť (najmä ak tam je tento príbuzenský vzťah).

Zároveň je otázny aj obsah darovacej zmluvy - musí sa obdarovaný k dačomu zaviazať? Napríklad, že použije darované fin. prostriedky na konkrétny účel, alebo môže byť darovacia zmluva len o tom, že fin. prostriedky boli darované zo strany sro fyzickej osobe XX a obdarovaná FO sa k ničomu nezaväzuje a teda môže použiť fin. prostriedky ako len chce?
1.Lucy
23.07.14,13:16
Prosim Vas, neviete niekto poradit zauctovanie financneho daru z s.r.o. pre fyzicku osobu z vysledku hospodarenia na zaklade valneho zhromadenia? dakujem.
JankaO
23.07.14,13:18
Prosim Vas, neviete niekto poradit zauctovanie financneho daru z s.r.o. pre fyzicku osobu z vysledku hospodarenia na zaklade valneho zhromadenia? dakujem.
https://www.pp.sk/1562/Poskytnuty-dar-v-uctovnictve-a-v-danovom-priznani-_dupp49116.aspx