gagarinsk
04.12.13,12:14
Dobry deň, mam živnosť a som platca DPH. Mam 6 ročne auto /dodávka/ ako majetok, ktoré je už odpisane. Tak ako uz nemozem na zivnost vykonavat dopravu musím zivnost zrusit. Mozem auto len tak vyradit z majetku a prepisat na seba? Aky je spravny postup? Dakujem
KEJKA
04.12.13,21:23
vyradiť majetok môžeš predajom, likvidáciou, darovaním...........
Mila123
04.12.13,22:33
tým, že auto prepíšeš zo živnosti (tvojej) na seba i tak musíš príjem z predaja auta zahrnúť do § 8 ZDP (bez DPH)
marjankaj
04.12.13,22:38
Veď ho nejde predávať.
Mila123
04.12.13,22:40
potom prečo si ho nechá prepísať na DI? veď mu nuč nebráni vyradiť a neprepísať.....
naši klienti FO, si myslia, že sú raz SZČO a raz občan.....
informáciu som poskytla pre prípad, že by chcel predávať......
moja informácia ho nestojí ani deravý groš......tak potom?
marjankaj
04.12.13,22:48
Je to FO.
Prečo by ho nemohol jednoducho vyradiť z obchodného majetku a preradiť do osobného používania?
http://www.pp.sk/1563/Preradenie-majetku-z-obchodneho-majetku-fyzickej-osoby-do-osobneho-uzivania_DUPP42135.aspx
promont maja
05.12.13,09:11
... pri preradení, nakoľko je platcom DPH, ide o bezodplatné dodanie tovaru, takže základom dane bude trhová cena ... a ak ho predá ako osobe s osobitným vzťahom k daňovníkovi, ktorý nie je platcom DPH atď., tak platí § 22, ods. 8 Zákona o DPH = opäť trhová cena ...

... ten článok sa zaoberá, podľa môjho názoru, neplatcom DPH ... vtedy to nie je taký problém ...

... ale všeobecne má také možnosti, aké uviedla Kejka ... teda všetky ... aj preradiť ho môže, aj zlikvidovať, darovať, predať platcovi DPH ( vtedy neplatí kauzula o daňovníkovi s osobitným vzťahom k daňovníkovi, ktorý je neplatcom DPH alebo si uplatňuje odpočet DPH koeficientom = platí dohodnutá cena), a predať aj neplatcovi DPH ... no je potrebné myslieť vopred nato, že za akú cenu ...
marjankaj
05.12.13,09:40
Možnosti síce má.
Ale uvádza, že ho chce prepísať na seba.
Pokiaľ ide o DPH, tak pozri §54
gagarinsk
05.12.13,09:59
Nemusim auto predavat, budem ho pouzivat ako osobne.
Dvolezite aby som spravne ukončil svoju zivnost, s tym ze som platca DPH /a uplatnoval som DPH ked som splacal lizing/.
promont maja
05.12.13,11:07
... áno ... ak zmení účel použitia ... ako nápad nie zlé ... len ... neviem, či by sa takouto cestou pýtajúci dal ...

takže:
... pýtajúci končí činnosť v rámci podnikania ... pravdepodobne má v technickom preukaze uvedené IČO ... a tak dedukujem, že výsledkom má byť: technický preukaz na osobu bez uvedenia tohto identifikačného čísla ...

osobne by som mu skôr poradila:
1. zrušenie registrácie platcu DPH, ak teda spĺňa podmienku obrat menší ako 49790 EUR v období dvanástich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov.. následne vysporiadať DPH v poslednom zdaňovacom období, ktoré mu určí jeho miestne príslušný daňový úrad ( nakoľko je automobil už odpísaný) ...
2. ... a keď už nebude platcom DPH, predať auto sa dohodnutú cenu ... aj keď si ho môže aj preradiť ...
promont maja
05.12.13,11:27
... je platcom DPH ... preradiť síce môže, ale ako platca DPH sa musí riadiť aj literou zákona o DPH ...
marjankaj
05.12.13,11:28
O zrušenie registrácie môže požiadať z dôvodu ukončenia živnosti.
On si to auto chce nechať. Nechce ho predať.
IČO by som v techničáku neriešil. Ale môže si ho prepísať na RČ ak chce.
promont maja
05.12.13,11:51
... v dnešnej dobe sú registre poprepájané a v budúcnosti budú ešte viac ( zmeny sú už k 1. 11. 2013 vo verejnej správe ...) ... o zmene vlastníka zapísaného v technickom preukaze sa miestne daňový úrad už s istotou dozvie ... a nie som si istá, či otázka okolo základu dane by nebola nastolená ... takže preto moja rada ...
marjankaj
05.12.13,12:03
Ohľadne dane môžem mať v obchodnom majetku aj auto s TP na rodné číslo. Zákon to nezakazuje a ani nepredpisuje.
A FO podnikateľ a FO je stále jedna a tá istá osoba.
promont maja
05.12.13,12:10
... len tu bolo auto na leasing = takže DI zapísal pri zmene vlastníka automobil tak, ako to bolo v podkladoch ... s IČOm ...

... a máš úplnú pravdu .. hlavne čo sa týka predošlého príspevku ... toto je to správne resumé ... nakoľko FO je osoba, ktorá sa narodí a zomrie ...
marjankaj
05.12.13,12:18
Po 6 rokoch už musí byť prepísané na FO.
Prečo by mal v TP prepisovať IČO na RČ? Iba kvôli poplatkom?
Prikazuje to nejaký zákon?
promont maja
05.12.13,12:20
.. jasné, ale na FO s prideleným IČOm ...
.. a aké poplatky máš na mysli? ...
marjankaj
05.12.13,12:23
FO s IČOM alebo bez IČO je stále jedna a tá istá osoba.
promont maja
05.12.13,12:35
... áno ... presne tak ...

... no pre úplnosť, predsa len, ešte podotknem: ... že máme dnes už schválenú novelu tzv. Daňového poriadku, na ktorú je tiež potrebné myslieť: http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=4553 ... : uvediem výňatok z novely Daňového poriadku:

V § 3 ods. 6 sa za slovo „ pre“ vkladá slovo „zistenie,“ a na konci sa pripája táto veta:
„Na právny úkon alebo inú skutočnosť rozhodujúcu pre zistenie, vyrubenie alebo vybratie dane, ktoré nemajú ekonomické opodstatnenie a ktorých výsledkom je účelové obchádzanie daňovej povinnosti alebo získanie takého daňového zvýhodnenia, na ktoré by inak nebol daňový subjekt oprávnený, alebo ktorých výsledkom je účelové zníženie daňovej povinnosti, sa pri správe daní neprihliada.

... a tým netvrdím, alebo si nemyslím, že by celá táto debata bola o niečom podobnom ... len by som svoje konanie v "koži" pýtajúceho neriešila, v tomto prípade, tou najjednoduchšou cestou ... pre istotu ...
marjankaj
05.12.13,13:14
No celkom nechápem, ako by si mohol znížiť daňovú povinnosť ak auto už nepoužíva na podnikanie, a dokonca ani neodpisuje.
gagarinsk
05.12.13,13:30
A co to znamena?
marjankaj
05.12.13,15:02
1. Ukonči živnosť na živnostenskom úrade.
2. Požiadaj o zrušenie registrácie DPH. §81/2. Či treba použiť §54 pri aute na leasing je trochu nejasné.
3. Oznám na DU SP a ZP ukončenie živnosti.
4. Odhlás auto z používania na podnikanie.
5 Ak chceš môžeš auto prepísať bna DI na rodné číslo. Toto myslím, že nie je treba. Ale to je iba môj názor.
Antonia Jendrišáková
05.12.13,15:10
V techničáku si Ty majiteľom auta, predpokladám, že ho nemáš na IČO Tvojej firmy. Má nulovú zostatkovú cenu. Pri zrušení registrácie. Podľa § 81 ods. 6 Zákona o DPH...Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu31)..t.j Zákona o účtovníctve. Vyradíš z majetku firmy, poznačíš na kartu. Ak ho predáš do 5 rokov od vyradenia príjem zaradíš do príjmu pre daň z príjmu.
marjankaj
05.12.13,15:41
Nie podľa zákona o účtovníctve, ale podľa zákona o dani z príjmov.
V tomto prípade je zostatková cena 0 (auto už odpísané- leasing)
§81
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
gagarinsk
05.12.13,15:41
V technicaku ho mam na IČO, ale to prepisem na rodne cislo. a hlavne ukoncit zivnost esce v tom to roku. Dakujem pekne vsetkym za poradu, Velmi to mi pomohlo.
marjankaj
05.12.13,15:44
Potom napíš, čo na to povedali na DI.
Asi nič, veď kto by odmietol peniaze.
Antonia Jendrišáková
06.12.13,07:25
Ja mám v Zákono o DPH v tomto odseku 31) odvolávka na Zákon o účtovníctve
Antonia Jendrišáková
06.12.13,07:34
PORADCA 6 2013 str.231
marjankaj
06.12.13,09:34
No ten mám aj ja a tam je to uvedené ako som napísal. Odvolávka 31) sa vzťahuje na zásoby.
Lusssy
17.01.14,15:19
ako je to so zrušením registrácie DPH, nerobí sa to skôr, pred zrušením živnosti? alebo nie je už daňovému jasné, že keď zrušil živnosť tým, že na DÚ donesie papier o zrušení, že už predsa nie je platcom? Ako sa odhlasuje to auto, kde? ďakujem
marjankaj
17.01.14,16:28
No ak požiada o zrušenie registrácie, tak DU určí posledné zdaňovacie obdobie a tam odvedie daň zo zostatkovej ceny auta, teda ak je daňovo odpísané tak 0 €.
§81 ods.6
Odkaz 30) je na §25 zákona o dani z príjmov.