Usilovna
04.12.13,12:59
Ahojte,

prosím Vás viete mi poradiť:
Firma zaoberajúca sa predajom tovaru cez e-shop uzatvorila Rámcovú zmluvu o sprostredkovaní.
Sprostredkovateľ predáva konečným zákazníkom zľavové kupóny v hodnote 30 EUR/1ks.
Následne si zákazník objedná cez e-shop tovar, doloží zľavový kupón.
Firma vystavý faktúru, v ktorej riadkovým zápisom odpočíta zľavový kupón, aby zákazník to mal uvdené (čierne na bielom) a v prípade, ak si objednal tovar vo vyššej cene, aby bolo zrejmé koľko zostáva k úhrade.
Len nastáva problém, pretože ten jeden kupón má hodnotu 30 EUR (sumu, ktorú si uplatňuje koncový zákazník) avšak sprostredkovateľ uhradí predajcovi sumu 25 EUR/1 kupón).
Účtujem:
1.) predaj tovaru: 311/604+343 napr. v sume spolu 30 EUR
2.) odpočítanie zľavového kupónu: 315/311 v sume 30 EUR
3.) prijatá odmena od sprostredkovateľa: 221/315 v sume 25 EUR
Čo s tou neuhradenou časťou pohľadávky v sume 5,- EUR, ktorá mi zostáva na účte 315?

Máte skúsenosti? Alebo to robím celé zle?
Ďakujem vopred veľmi pekne.
tictac7
04.12.13,12:48
noo, tých 5 eur je predsa Tvoj náklad - odmena sprostredkovateľovi - chýba mi tam účtovanie vyúčtovania od sprostredkovateľa.... skús pozrieť archív - účtovanie zľavových kupónov - riešilo sa to tu niekedy na jar ....
Usilovna
04.12.13,18:10
-hm, áno mám v zmluve, že bude odmena za sprostredkovanie, k čomu mi príde faktúra, len som počítala s tým, že túto faktúru si započítajú s tými kupónmi v hodnote 25eur/ks.
asi takto:
1.) DF 518 +343/321 vyčíslená nejakými %. Takže náklad mi vyčíslia oni faktúrou.
2.) a následne bude zápočet a úhradana na BU.

Tak mi vlastne z toho vychádza, že musím počkať, čo pošle sprostredkovateľ. Tento mesiac mi to začalo, tak snáď sa potom dopracujem k nejakému číslu (keď zaúčtujem príjem peňazí a zápočet).
Pozerala som aj príspevky, len som sa motala,asi som si to potrebovala napísať a odobriť.
Ďakujem sa príspevok.