smolicek1
04.12.13,15:08
Dobry den.
Chcem sa spytat, je nutne platit si pocas rodicovskej dovolenky nejake odvody aby mi vznikol narok na materske?
Niekde som pocula, ze jedina vynimka kedy nieje nutne platit si odvody je poberanie rodicovskej.( ide o prerusenie povinneho poistenia). vtedy vychadza materska z minima, alebo je nutne si nieco platit?
dakujem
Tweety
04.12.13,14:09
Ak si na RD a tvoj PP trvá, nemusíš si nič platiť. Nárok na Materské ti vznikne.
smolicek1
04.12.13,15:18
och, dakujem, tato odpoved ma velmi potesila...totizto musim si to ale asi vybojovat..lebo..som momentalne v nemocnici uz vyse mesiaca a kedze som v 34tt. poslala som manzela so ziadostou na materske od gynekologicky do SP...tak mu povedali, ze som si pocas RD neplatila odvody a ze nemam vyplatenych tych 270dni...moja ekonomka mi niekolko krat vravela, ze do soc. si platit nemusim pocas RD. Teraz ho pri okienku takto odbili...nemozem si to ist ani osobne overit , rsp. povybavovat.
Mila123
04.12.13,15:26
trvá ti PP? pracovný pomer? alebo aký status máš v sociálnej poisťovni?
advokát Bános
04.12.13,20:09
Dobrý deň,

nástupom na rodičovskú dovolenku sa zamestnankyni prerušuje nemocenské poistenie. Pri ukončení rodičovskej dovolenky dôjde k obnoveniu prerušeného povinného nemocenského poistenia za predpokladu že pracovný pomer stále trvá. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského je spravidla predchádzajúci kalendárny rok. napr. predpokladám, že ako píšete ste na rodičovskej dovolenke, a boli ste na nej aj minulý rok, t.j. v roku 2012, tak zo zamestnania nemáte žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, preto sa výška materskej určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Teda zjednodušene povedané, nemusíte si platiť žiadne odvody...ono by to malo zmysel len keby ste predtým, ako ste išla na materskú, vôbec nepracovala, čiže by Vám ju nemali z čoho vypočítať.

Mgr. Róbert Bános, advokát
veronikasad
04.12.13,20:26
Smolicek1 má v profile výtvarník, takže zrejme nepôjde o zamestnanca...
advokát Bános
04.12.13,21:48
som tu tak troška nový, vôbec ma nenapadlo pozrieť si profil zadávateľa otázky...