terezia19
04.12.13,18:38
Ahojte.
Prosím o vyjadrenie k problematike hygieny - osobnej očisty po skončení práce na pracovisku. ZP v § 90 ods. 10 letmo poukazuje na čas potrebný na osobnú očistu po skončení práce. Priateľ pracuje v prostredí kde je nutné sa po skončení práce osprchovať nakoľko by bol celý od oleja a následná cesta prímestským spojom by určite nebola príjemná pre neho a ani pre ostatných spolucestujúcich.Zamestnávateľ ich teraz upozornil, že kto skôr odíde z pracoviska bude to posudzovať za porušenie pracovnej disciplíny. No ustanovenie uvedeného § to viac nerozvíja a teda by som žiadala o radu, či je povinnosťou zamestnávateľa podľa tohto § umožňovať zamestnancom očistu po skončení práce a započítavať čas potrebný na očistu za čas odpracovaný - čiže pracovný čas.
Ďakujem
avalik
04.12.13,17:45
(10) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť čas potrebný na osobnú očistu po skončení práce, ktorý sa zamestnancovi započíta do pracovného času.

je to tam jasne napísané "môže" ... priateľ nech tlačí na zástupcov zamestnancov
misoft
04.12.13,17:55
§90 ods. 10 Zákonníka práce:
(10) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť čas potrebný na osobnú očistu po skončení práce, ktorý sa zamestnancovi započíta do pracovného času.

Toto je v tom odseku dôležité! Môže! Ale nie je stanovené musí!
terezia19
04.12.13,18:37
to mi je všetko jasné, že môže a nie je striktne napísané že musí, no zástupci zamestnancov sú vo všetkom nečinný
misoft
04.12.13,18:40
No to si s nimi musí "vykonzultovať" priateľ osobne.... my na to dosah nemáme....
terezia19
04.12.13,19:15
Aj tak ďakujem
Indeed
05.12.13,08:52
citujem :

"Zamestnávateľ ich teraz upozornil,že kto skor odíde z pracoviska...."

Čas na osobnú očistu nijaky zamestnavateľ NEOBMEDZUJE, v živote som nevidel aby niekto bol kritizovaný za to,že trávi v sprche 20 min, namiesto 5, či 10 min.
Alebo su aj humusaci, čo si iba umyju ruky,rychlo sa prezlečú a odídu domov smradĺaví...

Tu ide o to,že keď označuje odpracovaný čas, aby tak urobil NA PRACOVISKU, nie až potom ako vykoná osobnú očistu.
terezia19
05.12.13,20:01
no ako vidno sú aj také prípady, totiž pracovná smena končí o 14:00 a pre zamestnancov chodí podnikový bus, ktorý ich odvezie do okresného mesta, no ostatní čo cestujú ďalej na dediny v okrese by museli ísť ako ste napísali ako humusáci. Čiže keď ich pustí z pracoviska o 13:55 automaticky to nestíhajú. Pritom im dal zamestnávateľ teraz podpisovať dodatky na prestávky pre fajčiarov 2x po 10 min. - priateľ je nefajčiar tak ako viacerý tam a všetci to pociťujú voči tejto očiste za diskriminačné.
Indeed
07.12.13,14:23
..to su také malicherné veci, že o takej a o takej ide taký a hentaký bus...
pre mňa je podstatné,či som splnil svoje vyrobne ulohy v ten deň a nie ,kedy ide nejaký bus...
Ak potrebujem na splnenie tychto uloh viac času ako mampridelených povedzme 7,5 hodín, tak je moj problém ako sa dopravím z pracoviska domov, avšak až potom ked som svoje ulohy na tento deň SPLNIL.