peterbreyl9
04.12.13,20:57
Chcem sa Vas opytat a poprosit o radu pri nasledujucej situacii, v roku 2013 som zdedil poddiel v druzstevnom byte po otcovi, v rovnakom roku ho chcem odkupit do osobneho vlastnictva a predat. Na zaklade informacii, ktore mam od notara, si mam po prepise do osobneho vlastnictva dat urobit znalecky posudok, ktory urci ROC a dan pri predaji budem platit len z rozdielu medzi cenou predajnou a ROC. Chcem podotknut, ze byt odkupujem splatkou annuity, ktoru sme platii po viac ako 20 rokov, pri roznej mene a kurze, takze cena, za ktoru byt odkupujem 300 EUR, nieje odkupna cena. Preto mi jeho tvrdenie dava logiku a odvolava sa na mnozstvo zakonov. Na druhej strane to co citam na strankach drsr mi nedava taku istotu a ani na danovom urademi na to nevedeli jasne odpovedat. V podstate zakon je postaveny proti kseftarom s bytmi, tomu rozumiem, ale ja s bytom nekseftujem.

Moja otazka znie ako sa urci cena za ktoru som byt obstaral? Co ak byt v osobnom vlastnictve darujem bratovi a ten ho nasledne preda? Z coho sa urci obstaravacia cena? A z akej sumy budem platit dan, kedze predaj nieje oslobodeny od dane?

Dakujem d
sito
05.12.13,09:34
Nemohol si zdediť byt po otcovi. Z toho čo uvádzaš nebol jeho, ale vlastníkom je družstvo. Len členské práva a povinnosti prešli dedením na teba, ak si jedináčik, asi nie, keď spomínaš možnosť, byt darovať, teoretickú, že?

Byt sa nepredáva, prevádza do osobného vlastníctva. Prevádzajúci člen družstva uhradí nesplatenú časť anuity, teda pôžičku družstva od štátu na výstavbu bytového domu, jej pomernú časť na byt podľa m2. Plus poplatky spojené s prevodom. Prepočítana na € je kurzom 30,126.

Ak chceš byt obratom predať zo zisku z predaja musíš zaplatiť daň.

Ak by si byt daroval, obdarovaný má povinnosť odviesť daň. Na základe čoho? Znaleckého posudku.
peterbreyl9
05.12.13,13:22
Takze ak by som chcel predat byt uz po prevode do osobneho vlastnictva ja? Z akej hodnoty budem platit dan? Co je obstaravacia cena?
sito
05.12.13,22:03
Ak si právoplatný dedič členských práv a anuita bola už nulová, tak uhradíš len poplatok za prevod bytu. Ak nebola nulová, tak zostatok a poplatok.

Ak byt predáš za 2 000 000, tak z tých 2 000 000 si povinný uhradiť daň. Nám, štátu.

Ak ťa niekto núti uhradiť ešte aj obstarávaciu cenu za byt, tak ťa chce ...
peterbreyl9
06.12.13,07:44
Takze v tomto pripade je najlepsie byt darovat bratovi uz v osobnom vastnictve tak aby som dan neplatil.
sito
06.12.13,08:36
Ty nie, v tom prípade daň ty platiť nebudeš. Ale, brat áno, z darovanej hodnoty. Pre teba akože nemá žiadnu hodnotu, preto si ho daroval. Ten kto získal musí.

A ozaj sa ti zdá, že nešpekukuješ?
marjankaj
06.12.13,08:56
Marcel, aký paragraf prikazuje zaplatiť daň z darovaného majetku?
Prečo by mal brat platiť daň?
sito
06.12.13,09:23
Toto som čítal.

DRUHÁ ČASŤ
DAŇ Z DAROVANIA

§ 5
Daňovník

(1) Daňovníkom dane z darovania je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nadobudla majetok darovaním (ďalej len „obdarovaný“). Ak má obdarovaný trvalý pobyt alebo sídlo v cudzine, je daňovníkom dane z darovania darca.

(2) Daňovníkom dane z darovania nie je

a) orgán štátnej správy,

b) rozpočtová organizácia a príspevková organizácia,

c) štátny fond,1a)

d) obec,

e) vyšší územný celok,1d)

f) Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa a Národný úrad práce,

g) štátom registrovaná cirkev a náboženská spoločnosť.

(3) Daňovníkom dane z darovania ďalej nie je nadácia,1b) neinvestičný fond,1c) nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby1e) a občianske združenie, ak predmetom ich činnosti je rozvoj zdravotnej starostlivosti, humanitárnej starostlivosti, sociálnych služieb, školských zariadení, vzdelávania, vedy, telesnej výchovy a športu pre deti a mládež alebo tvorba a ochrana životného prostredia.

§ 6
Predmet dane

(1) Predmetom dane z darovania je nadobudnutie majetku darovaním2) na území Slovenskej republiky s výnimkou uvedenou v odseku 2. Predmetom dane z darovania je aj nadobudnutie hnuteľných vecí z cudziny darovaním na územie Slovenskej republiky a darovanie hnuteľných vecí nachádzajúcich sa na území Slovenskej republiky do cudziny alebo cudzincovi. Predmetom dane z darovania sú aj hnuteľné veci dovezené z cudziny na územie Slovenskej republiky, ak boli nadobudnuté z peňazí darovaných v cudzine.

(2) Predmetom dane z darovania nie je

a) nadobudnutie nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú v cudzine,

b) vrátenie daru,

c) nadobudnutie hnuteľných vecí a nehnuteľností na zmiernenie vojnových následkov a živelných pohrôm.

§ 7
Základ dane

(1) Základom dane z darovania je cena hnuteľných vecí, práv a iných majetkových hodnôt obvyklá v mieste a čase darovania a pri nehnuteľnostiach je základom dane z darovania ich cena zistená podľa osobitného predpisu3) platného ku dňu darovania. Základom dane z darovania pri majetku nadobudnutom do podielového spoluvlastníctva je cena spoluvlastníckeho podielu.

(2) Základ dane z darovania podľa odseku 1 sa znižuje o nezdaniteľnú sumu, ktorou je u daňovníka

a) v I. skupine osôb 2 000 000 Sk,

b) v II. skupine osôb 300 000 Sk,

c) v III. skupine osôb 50 000 Sk.

(3) Daňovník si môže uplatniť zníženie základu dane z darovania o nezdaniteľnú sumu v priebehu kalendárneho roka v úhrne najviac podľa odseku 2.

(4) Základom dane z darovania v prípade nadobudnutých hnuteľných vecí z cudziny alebo darovania hnuteľných vecí do cudziny je colná hodnota tovaru znížená o nezdaniteľnú sumu podľa odseku 2 a o zaplatený colný dlh4) pri dovoze.

(5) Základ dane z darovania vyjadrený v cudzej mene sa prepočítava na slovenskú menu podľa kurzu peňažných prostriedkov v cudzej mene vyhláseného Národnou bankou Slovenska, platného v deň vzniku daňovej povinnosti
dmc
06.12.13,09:28
Nieje to nahodou neplatne znenie - pokial viem dan z darovania a dedenia je zrusena uz nejaky ten rok
marjankaj
06.12.13,09:40
sito
06.12.13,09:42
No nech. Nezaplatí!

... v roku 2013 som zdedil poddiel v druzstevnom byte po otcovi, v rovnakom roku ho chcem odkupit do osobneho vlastnictva a predat ...

Takže špekuluje. Z predaja by isto zaplatil daň do piatich rokov.

Co ak byt v osobnom vlastnictve darujem bratovi a ten ho nasledne preda?

Ale to sa mohli dohodnúť na dedičskom konaní, že byt zdedí brat, bez darovania. A zasa je tam spomenutý ten následný predaj.

Takže, čo mu poradíme? Ako byt predať a nezaplatiť daň? Počkať, či nečakať?
marjankaj
06.12.13,09:50
Ak ho daruje bratovi, tak ten takisto musí čakať 5 rokov, aby byt mohol predať.
Ale brat môže ho aj darovať:--- Potom čakať nemusí.
sito
06.12.13,09:54
... bratovi ...
peterbreyl9
06.12.13,10:49
Moja otazka je, ked ja odkupim byt do osobneho vlastnictva od druzstva a byt nasledne predam, to ze podlieham dani tomu rozumiem, podstatny je zakladdane. Podla notara, si mam dat v case odkupenia dat urobit znalecky posudok, ktory urci reprodukcno obstaravaciu cenu a dan zaplatim z rozdielu medzi predajnou cenou a ROC. Takze prva otazka je ci to je podla Vas takto mozne?
peterbreyl9
06.12.13,10:57
V pripade ak by toto neslo ak byt darujem bratovi a on ho preda, co bude prenho obstaravacia cena? Moze si oon v tom case dat urobit znalecky posudok na zistenie ceny bytu pri darovani?
Katy a R
07.12.13,15:02
peter - (podľa mňa) ak chceš predať byt - tak ho predaj ako družstevný, nezaťažuj sa s odkúpením (ktovie, ako dlho to trvá,) .. predávaš členský podiel - dane neplatíš.
ak teda nie - tak kuk aj na §25 zák o DzP ( veď si odborník)
Kvaka
09.12.13,13:29
Ak byt daruješ bratovi, tak brat bude platiť daň rovnako, ako by si platil ty. Tu máš usmernenie správcu dane http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/predaj_nehnutelnosti.html
Podľa usmernenia pri nehnuteľnosti nadobudnutej darovaním je potrebné posúdiť skutočnosť, či by bol príjem z predaja u darcu v čase darovania, ak by nehnuteľnosť predal, oslobodený od dane alebo nie.
V prípade, ak by príjem z predaja u darcu nebol oslobodený od dane, čo by bol tvoj prípad, výdavkom u predávajúceho (brata) je obstarávacia cena zistená u darcu (t.j. cena, za ktorú nehnuteľnosť nadobudol darca do vlastníctva). Takto to vykladá správca dane.

Takže darovaním bytu bratovi by si nič nezískal.

Ešte môžeš byt 5 rokov prenajímať a potom predať bez dane.
peterbreyl9
09.12.13,14:47
Dakujem, ale nezda sa mi, ze ak druzstvu nieco splacam 20 rokov, predbezne to splatim jednou 500 EUR. splatkou, tak mojim jedinym danovym vydajom je ciastka za prevod poddielu z druzstevneho vlastnictva do osobneho? Tu dan platit budem, ale moj problem je so zakladom dane, je uplne nelogicke aby som musel platit byt, ktory som si obstaral za 500 EUR nie?
Kvaka
09.12.13,15:18
Ty si zdedil iba členské práva, nie? Čo si splácal 20 rokov? Vymazala som tu v komentári, niečo som zle napísala.
peterbreyl9
09.12.13,15:46
Takze mi chces povedat, ze som vlastne byt kupil za 500 EUR?
Kvaka
09.12.13,15:54
Nie, ale ty sám píšeš, že si zdedil členské práva.
peterbreyl9
09.12.13,16:12
Clenske prava som odkupil do OV a nasledne byt predavam
peterbreyl9
09.12.13,16:21
Ano zdedil som clenske prava a nasledne som ich odkupil do ov, s cielom byt pred, ziistuje co bude moj danovy zaklad? Za splatku anuity som dal 500 eur a teda to asi nieje obstaravacia cena..mozem pouzit znalecky posudok?
marjankaj
09.12.13,16:29
Ty si zdedil členské práva a potom si ich ešte kúpil? To aby si si tie práva poistil?
A čo ten byt?
Katy a R
09.12.13,16:30
však pozri § 25 a tiež link, čo tu máš prilepený ! (keď už si ten byt odkúpil do OV) .. a všetky výdavky, čo si mal si treba uplatniť! ( čo napr rekonštrukcia ??- resp "technické zhodnotenie")
Kvaka
09.12.13,16:31
Viem, že je to nespravodlivé, ale jediné čo som čítala, bolo rozhodnutie Najvyššieho súdu, že ak by si kúpil členské práva za trhovú hodnotu a po odkúpení by si byt predal, mohol by si si uplatniť ako výdavok cenu, zaplatenú za členské práva. Tu píše luja5 http://www.porada.sk/t173742-odkupeniu-bytu-od-bytoveho-druzstva-do-osobneho-vlastnictva-s-naslednym-predajom.html#post2094168
Kvaka
09.12.13,18:03
Ešte ma napadlo, ak sa členské práva predávajú za trhovú hodnotu, možno sa aj hodnota zdedených členských práv posudzuje rovnako. Daj dotaz na FRSR, prilož to rozhodnutie NS, takže by si si pri predaji uplatnil ako výdavok obstarávaciu cenu bytu v čase dedenia, ale toto v zákone nie je!. To už je len nápad - asociácia v súvislosti s právnym názorom NS
Mária27
09.12.13,18:58
Výdavky, ktoré si môže predávajúci uplatniť v daňovom priznaní sú:
- pokiaľ ide o byt získaných dedením alebo darovaním – cena bytu zistená v čase jeho nadobudnutia

http://www.123peniaze.sk/dane/dan-z-predaja-bytu/
peterbreyl9
09.12.13,21:07
presne tak, prave ti ktori sa tu ohananaju zakonom § 25 a.t.d., si nuvedomuju dalsie zakony. Typickym prikladom, ktory v podstate neguje to co sa pise v 25ke je rozhodnutie suduSR. Mne pravnik, poradil riesenie, ze si mam dat urobit znalecky posudok, ktory urci nadbudaci cenu bytu. Ti co tu pisete o paragrafe 25, dakujem, ale vysvetlite mi potom co je nadobudacia cena bytu pri prvode do osobneho vlastnictva, podotykam, ze cena predcasneho splatenia anuity to nieje ! Rozhonutie sudu vyssie, tomu jasne odpoveda, , ak by som predal druzstevny poddiel bratovi, v pripade ze sa odvolam na rozhodnutie sudu zaplatim dan s uplatnnim si vydavkov na obstaranie poddielu v druzstve. Teda mne sa potvrdzuju slova pravnika, ktory mi toto riesenie odporucal...Kvaka dakujem, poslem na MFSR a na DRSR a uvidime...dakujem
peterbreyl9
09.12.13,21:12
Je nelegicke aby niekto tvrdil, ze ak poddiel splacate 20 rokov a doplatite ho jednou splatkou tvrdil, ze to je cena za ktoru ste si byt obstarali to je nezmysel ktory popreli uz viaceri pravnici...takze stale odpvoede co je danovy vydaj s vysvetlenim tu chyba...
Kvaka
09.12.13,21:22
Nie sú to laici, čo ti tu písali v komentároch, nesúď, radili ti podľa zákona. Napísala som ti vyššie, že toto v zákone nie je.
sito
10.12.13,14:32
Teda mne sa potvrdzuju slova pravnika, ktory mi toto riesenie odporucal...

A len to si potreboval? Potvrdenie. Ešte že nie písomné ... od nás ...
peterbreyl9
10.12.13,18:55
Sitko, masturbuj nad niecim inym...
sito
10.12.13,21:27
Petrík, už ti s toho kvape ... dobre predaj, aj dane si nehaj!:);)