Dáša_
05.12.13,09:11
No ja viem, je to blbosť. Ale mám pocit, že aspoň trochu by to pomohlo našej práci, keď začneme "bojovať" s kontrolným výkazom.
Skúste navrhnúť svojim klientom, aby od nového roku používali podľa možností čo najjednoduchšie variabilné symboly (čísla faktúr). Podľa čísiel faktúr sa budú "údajne" párovať faktúru na DU. A čím má klient VS (číslo faktúry) zložitejší, tým skôr nastane chyba.
Ak sa len trochu dá, skúste im vysvetliť, že číslo faktúry(VS A/2013/14/00001 je síce zaujímavé, ale na druhej strane - zvyšuje možnosť chýb.

Jasne, môžete mi oponovať, že váš sw toto všetko vychytá, číslo faktúry prečíta priamo z mailovej faktry, odstráni zbytočnosti a nechá iba číslo. Ale stále je tu dosť ľudí, čo takto premakaný sw nemá, ani naň nemá...
grammatika
05.12.13,09:15
Súhlasím, tiež rozposielam maily, že žiadne písmenká, pomlčky, lomítka a ostatné veci, kt.majú od 01.01.2014 nesmú používať...áno uvádzam nesmú :) :) :)
Dav
05.12.13,09:32
Nápad je to skvelý, ale nemáme právny dôvod nútiť ich k niečomu takéto. Skôr bombardovať DÚ, alebo napísať petíciu za to , aby párovací symbol bol VS. S jemným vyzdvihnutím nezmyslu osobitného čísla účtu pre každého daňovníka a nákladov na realizáciu - softvér, poštovné! - tak aby sa zase nedostali do podobnej situácie, keď silou -mocou trvajú na nápade nejakého "odborníka...
marjankaj
05.12.13,09:39
Nápad je to skvelý, ale nemáme právny dôvod nútiť ich k niečomu takéto. Skôr bombardovať DÚ, alebo napísať petíciu za to , aby párovací symbol bol VS. S jemným vyzdvihnutím nezmyslu osobitného čísla účtu pre každého daňovníka a nákladov na realizáciu - softvér, poštovné! - tak aby sa zase nedostali do podobnej situácie, keď silou -mocou trvajú na nápade nejakého "odborníka...
No možno právny dôvod nie je. Ale nie je našou povinnosťou takému klientovi viesť účtovníctvo. Nech si nájde niekoho iného.
A u prijatých faktúr je to zrejme nerealizovateľné.
arizona
05.12.13,09:50
Budem trochu mimotemy, ale spomenula som si na jednu prihodu.


Davnejsie som pracovala v jednej malej firmicke /ktora sa tvarila pred zakaznikmi ako nadnarodna firma/.
Raz mi nedalo, tak som sa sefa pytala, preco na FA nedava jednoduchsie poradove cisla,ale "tu zvlastnu, dlhu zmes cisiel,pismen,pomlciek atd".
A jeho odpoved? "Nemusi kazdy blb vidiet, ze je to este len tretia, ci siedma FA tohto roku, takze preto je to poradove cislo schovane medzi inymi cislami a pismenami, ved to zas kazdy dopodrobna nestuduje. Kebyze to piseme jednoducho, to by udrelo do oci kazdemu".
...takze vysvetlenie moze byt rozne ;):rolleyes::eek:
Chudíková Katarína
05.12.13,10:11
Myslím si, že najjednoduchšie by bolo, keby tí, ktorí tento výkaz schválili, aby dali aj metodické usmernenie ako tvoriť VS na faktúrach. Ale to je utópia.
marjankaj
05.12.13,10:24
Myslím si, že najjednoduchšie by bolo, keby tí, ktorí tento výkaz schválili, aby dali aj metodické usmernenie ako tvoriť VS na faktúrach. Ale to je utópia.
Myslíš aj v zahraničných faktúrach?
Dáša_
05.12.13,10:26
Budem trochu mimotemy, ale spomenula som si na jednu prihodu.


Davnejsie som pracovala v jednej malej firmicke /ktora sa tvarila pred zakaznikmi ako nadnarodna firma/.
Raz mi nedalo, tak som sa sefa pytala, preco na FA nedava jednoduchsie poradove cisla,ale "tu zvlastnu, dlhu zmes cisiel,pismen,pomlciek atd".
A jeho odpoved? "Nemusi kazdy blb vidiet, ze je to este len tretia, ci siedma FA tohto roku, takze preto je to poradove cislo schovane medzi inymi cislami a pismenami, ved to zas kazdy dopodrobna nestuduje. Kebyze to piseme jednoducho, to by udrelo do oci kazdemu".
...takze vysvetlenie moze byt rozne ;):rolleyes::eek:

toto poznám, ale to sa dá riešiť tým, že začnú číslovať od čísla 110 napríklad :)
kukučka
05.12.13,10:42
Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Keby len zákazníci, ale účtovníci?
Niekedy mi ostáva rozum stáť, ako sa dajú jednoduché veci skomplikovať.
Veď im pošlite aj usmernenie k výkazu. A potom pripomeňte novú zmluvu a cenník
na rok 2014. Držím palce.
Rozalka
10.12.13,19:23
Ja s Dášou súhlasím, moji klienti už dostali upozornenie, aby od nového roka zvolili jednoduchý spôsob číslovania, bez písmen a lomiek (iné blbiny im doteraz nenapadli). Čím viac klientov bude fakturovať riadne, tým viac došlých faktúr bude v normále.
VS nemôžu dať ako párovací symbol, lebo fakturačná smernica a ani náš zákon toto slovo nepozná, naviac niektoré firmy majú celoživotne rovnaký VS a tam by bol problém (napr. oranžoví).
Dáša_
10.12.13,20:44
ja som si dnes všimla, že podaktorí klienti maju dokonca VS s medzerami. A už to vidím, ako jedna strana nahrá aj s medzerami, druhá si neuvedomí, že to sú vlastne medzery a nie typ písma. Tiež som práve absolvovala pohovor s klientom a tváril sa, že pochopil, prečo to treba zjednodušiť
Rudolf Kubík
10.12.13,21:19
Ja som proti tomu aby mi niekto reguloval, ako má vyzerať VS, naše VS sú komplikovanejšie ako čísla faktúr, ale mi v tom VS máme skryté, ako akú tarifu sa jedná, v akej lokalite mesta býva, koľký zákazník na danej ulici to bol. Mne keď povie zákazník VS, tak viem o ňom už skoro všetko. Pre pochopenie, poskytujem pripojenie na internet takmer 4 tisíc klientom.
veronikasad
10.12.13,21:46
ja som si dnes všimla, že podaktorí klienti maju dokonca VS s medzerami. A už to vidím, ako jedna strana nahrá aj s medzerami, druhá si neuvedomí, že to sú vlastne medzery a nie typ písma. Tiež som práve absolvovala pohovor s klientom a tváril sa, že pochopil, prečo to treba zjednodušiť
V kontrolnom výkaze sa uvádza poradové číslo faktúry, ktoré nemusí byť zhodné s VS. Bola som na školení, lektor nás upozornil napr. na súhrnnú faktúru od ORANGE, kde by sa tiež nemal uviesť VS, ale číslo faktúry, ktoré je za každú faktúru iné ...
srska
11.12.13,04:04
ja som si dnes všimla, že podaktorí klienti maju dokonca VS s medzerami. A už to vidím, ako jedna strana nahrá aj s medzerami, druhá si neuvedomí, že to sú vlastne medzery a nie typ písma. Tiež som práve absolvovala pohovor s klientom a tváril sa, že pochopil, prečo to treba zjednodušiť
ako súvisí s kv dph variabilný symbol?

z poučenia k vyplneniu kv dph:

Poradové číslo faktúry
Uvádza sa poradové číslo faktúry, ktoré je na faktúre uvedené dodávateľom tovaru alebo služby ako vyhotoviteľom faktúry. Poradové číslo sa uvedie tak, ako je uvedené na faktúre, t.j. číselné znaky vrátane písmen a iných znakov, ako sú napr. čiarky, lomky, hviezdičky, pomlčky. Poradové číslo sa uvedie bez medzier.
Príklad:
Z faktúry s poradovým číslom 1 - A/2014 sa do kontrolného výkazu uvedie 1-A/2014.
Dáša_
11.12.13,05:09
prehliadla som, že medzery sa nedávajú, sorry.

Ale stále som presvedčená, že 90% klientov používa jeden symbol, či sa nazve poradové číslo faktúry alebo variabilný symbol. Jedno označenie, pod ktorým faktúru eviduje u seba, a zároveň v´daka tomuto symbolu aj páruje úhrady.
srska
11.12.13,05:20
prehliadla som, že medzery sa nedávajú, sorry.

Ale stále som presvedčená, že 90% klientov používa jeden symbol, či sa nazve poradové číslo faktúry alebo variabilný symbol. Jedno označenie, pod ktorým faktúru eviduje u seba, a zároveň v´daka tomuto symbolu aj páruje úhrady.
lenže klient, ak chce mať korektné párovanie medzi softom a e-výpisom z banky (e-výpis preto, aby sa nenarobil jak mula), tak páruje cez vs, ktorý môže byť len max. 10 miestne číslo. ak má napríklad vydané faktúry číslované v tvare 2013VF0054, tak ak úhradu faktúry chce elegantne párovať ako je uvedené vyššie, tak VS=20130054. lebo povedzme si rovno - ak dôjde 10 stranový výpis z banky, tak je ujovina všetko nahadzovať do účtovníctva ručne. a to nevravím o pohyboch cez POS terminály.
srska
11.12.13,05:30
to Dáša_:
variabilný symbol sa nedá už viac zjednodušiť - je to max. 10 miestne číslo (0123456789). skús dať do banky príkaz na úhradu, na ktorom bude VS v alfanumerickom tvare.
Dáša_
11.12.13,05:40
to Dáša_:
variabilný symbol sa nedá už viac zjednodušiť - je to max. 10 miestne číslo (0123456789). skús dať do banky príkaz na úhradu, na ktorom bude VS v alfanumerickom tvare.

vidíš, a napriek tomu sú klienti, ktorí majú poradové číslo faktúry kludne aj s lomítkami... Ja verím, že tvoji klienti sú všetci plne automatizovní, do banky posielaju úhrady cez internet, rovnako si sťahujú aj výpisy.
Ale ver, ja mám aj faktúry od platiteľov DPH vystavované ručne. A nie jednu. A je tam len jedno jediné číslo, ktoré je poradovým číslom faktúry a zároveň sa používa aj na párovanie faktúr. A či ho nazývajú variabilný symbol alebo číslo faktúry je v konečnom dôsledku úplne jedno.
srska
11.12.13,05:51
to Dáša_:
variabilný symbol sa nedá už viac zjednodušiť - je to max. 10 miestne číslo (0123456789). skús dať do banky príkaz na úhradu, na ktorom bude VS v alfanumerickom tvare.

vidíš, a napriek tomu sú klienti, ktorí majú poradové číslo faktúry kludne aj s lomítkami... Ja verím, že tvoji klienti sú všetci plne automatizovní, do banky posielaju úhrady cez internet, rovnako si sťahujú aj výpisy.
Ale ver, ja mám aj faktúry od platiteľov DPH vystavované ručne. A nie jednu. A je tam len jedno jediné číslo, ktoré je poradovým číslom faktúry a zároveň sa používa aj na párovanie faktúr. A či ho nazývajú variabilný symbol alebo číslo faktúry je v konečnom dôsledku úplne jedno.
nie sú ale tých, ktorým začali chodiť výpisy na viac ako štyroch stranách, tých som k tomu priprel. lebo zas netreba byť otrokom roboty.

aj ja mám takých.