sedimin
05.12.13,10:30
Pred par tyzdnami som vyplatil hypotekarny uver v Tatra Banke so statnym prispevkom pre mladych a zauctovali mi poplatok (znacny, 4,5% zo zostatkovej sumy) za zrusenie uveru. Vtedy som to nespochybnoval a bral ako nevyhnutnost na splatenie.

Pri vybavovani noveho uveru mi ale poradca oznamil, ze pocas prvych piatich rokov trvania hypotekarneho uveru pre mladych moze dlznik kedykolvek vyplatit mimoriadne splatky bez sankcnych poplatkov.

Nepodarilo sa mi ale o tomto nic vykopat v zakonoch - Č. 483/2001 Z. Z. o bankach nic o vyplacani mimoriadnych splatok nepise, ale rozne stranky uvadzaju tiez, ze mimoriadne splatky sa mozu uskutocnovat kedykolvek.

Je nejaka moznost z banky dostat tie peniaze naspat? Alebo, ked sme sa v ziadosti o predcasne splatenie dohodli na poplatku, tak to je nevratne a hotovo?

Dakujem
oldschool
05.12.13,10:47
Aký úver so štátnym príspevkom si bral? Sú totiž dva druhy štátneho príspevku. Ten, ktorý bol poskytovaný pred 1.júlom 2003 a ten, ktorý je v platnosti teraz s podporou 3%. Potom je tu ešte mladomanželský úver s podporou 4,5%. Ono ťažko sa dá dať odpoveď pokiaľ nevidím úverovú zmluvu a nepoznám parametre zmluvy. A ak ti niekto vybavoval úver - maklér - mohol sa ti na to pozrieť, teda ak to nebol niekto taký čo len dá dokopy podklady a odnesie ich do banky, ale niekto kto sa tomu rozumie...
sedimin
05.12.13,11:50
bolo to v 2009, statny prispevok pre mladych (3%). Bol vyplateny po styroch rokoch (aby nebolo treba vracat prispevok), ale pred ukoncenim piateho roku.
oldschool
05.12.13,16:26
aká bola výška hypotéky, aká bola výška zabezpečenia, v akej výške bola predčasná splaátka a aká suma bola zaplatená?
bubkoch
05.12.13,17:07
to ze ti poradca nieco povedal vobec nemusi znamenat ze je to pravda ... plati len a len to co je v zmluve ... uz som sa x krat presvedcil (nastastie vzdy pred podpisom) o tom ze poradca vela veci zamlci, zľahci, pricom v zmluve su k tym jeho "bezvyznamnym" alebo "supervyhodnym" veciam tvrde podmienky, poplatky alebo sankcie ...
pises ze ci precital vsetky zakony a presiel kadejake stranky ... vlastnu zmluvu si uz precital ? v nej musis mat na 100% podmienky vyplatenia uveru ... vyplatil si uver pri refixe alebo pocas fixacie ?
sedimin
05.12.13,17:24
naco Ti to je? povedzme, ze hypoteka 40 000, zabezpecenie 80 000, predcasna splatka 30 000 (zostatok) a 1350 poplatok.
sedimin
05.12.13,17:28
Nie su nahodou zakony nadradene zmluve? Ked by zmluva s bankou stanovovala, ze poplatok za predcasnu splatku je 4,5%, ale zaroven by zakon tvrdil, ze dlznik hypouveru pre mladych moze mimoriadnu splatku vyplatit bez sankcneho poplatku, tak je banka v prave? Toto prave neviem a preto som celu tuto otazku na porade polozil.
bubkoch
05.12.13,17:42
vyplatil si uver pri refixe alebo pocas fixacie ?
sedimin
05.12.13,18:06
vyplatil som ho pocas fixacie, v ramci predaja bytu.
bubkoch
05.12.13,18:11
pokial viem, splatenie POCAS fixacie nikdy nebolo ziadnym zakonom oslobodene od poplatku ... pri ziadnom type uveru ...
oldschool
09.12.13,09:38
Vieš na čo som chcel tie informácie? Aby som vedel, či si mal čistú hypo so ŠPM, alebo kombinovanú hypo so ŠPM a bežný úver. Podľa toho, čo si napísal, si mal čistú hypo so ŠPM. Ak by si ale napríklad mal výšku úveru 80000 a zábezpeku 80000, tak by si mal kombináciu hypo so ŠPM a bežný úver. V tom prípade by si za splatenie hypo so ŠPM neplatil žiadny poplatok, ale za ten bežný úver by si poplatok za predčasné splatenie musel zaplatiť...Pretože na vyplatenie ŠPM by si nemal mať poplatok žiadny a už nie 4,5%. TB mala za predčasné vyplatenie úveru najskôr 4% a potom to zvýšili na 5%, ale nemali 4,5%. Takže tak ako napísal "bubkoch" riadne si prečítaj zmluvu o úvere a riadne si prečítaj to čo si podpisoval pri predčasnom splácaní úveru.
Oliwa
03.01.14,07:34
Už si to zrejme vyriešil... Okrem zmluvy si bolo treba kliknúť na stránku tatrabanky do aktuálneho cenníka, časť poplatky...