elinkanem
05.12.13,12:59
Dobry den, ma sud povinnost rozhodnut vo veci vyzivneho na neplnolete dieta do nejakeho casu? Ziadost o zvysenie vyzivneho som podala v aprili 2013, v juni ochorela sudkyna, ktora nas mala sudit. V oktobri ochorela ex-manzelova pravnicka, sud sa znova odrocil. Nasa sudkyna ide na krajsky sud, tak ani nedala novy termin na pojednavanie... Vraj budem rada, ak do roka (aprila 2014) bude rozhodnute... Som na materskej, coskoro na rodicovskej dovolenke, slobodna mamicka, s ex-manzelom sa neda dohodnut, velmi by som potrebovala urgentne navysenie...
Vyska vyzivneho - 5 rokov som, aj z hrdosti, neziadala o zvysenie vyzivneho, hoci som bola aj nezamestnana pol roka a nie raz. Teraz vsak hrdost prec, ostavam na 200 EUR RP s druhym dietatom. Kolizna pracovnicka mi povedala, ze som mala ziadat kazde 3 roky pri zmene situacie dietata (skolka-skola), teraz nie je mozne male vyzivne napr. zdvojnasobit, aj ked otec dietata neplati ani len 10 % zo svojho cisteho - velmi vysokeho - platu na svoju jedinu dceru... aka je prax na sude, ked sa zmeni situacia, mozu vymerat velmi odlisne vyzivne oproti tomu predchadzajucemu? exmanzel tam bude mat svoju pravnicku, ja sa budem zastupovat sama, tak neviem, ci vobec nieco obhajim a vysudim...
bubkoch
05.12.13,12:43
anketa je nezmysel, vyska vyzivneho je individualna, zavisi od konkretnych pomerov konkretnych rodicov , neexistuje ziaden vzorec ani "vacsinove" rozhodnutie ... rovnako pri zmene pomerov vyska noveho vyzivneho nema nic spolocne s vyskou predchadzajuceho, su uplne nezavisle ... to ze tam budes sama a ex s pravnickou nie je podstatne, dolozis svoje prijmy a nutne vydavky (inkaso, a pod.) a sud rozhodne ... nie je potrebne dokladovat vydavky blockami za mlieko alebo oblecenie a podobne,... ziadat mozes kolko chces ...
avsak to ze si na materskej s druhym dietatom sud zaujimat nebude, rovnako ako naklady s tym spojene, lebo to nie je dieta ex a o toto dieta ma ineho otca ... takze tvoje nutne vydavky to znacne oreže, ak byvas s otcom druheho dietata tak ani naklady na inkaso ti sud neuzna, lebo bude mat za to ze ich hradi tvoj manzel/partner ktory s tebou byva ...
elinkanem
05.12.13,13:05
niekto mi hovoril, ze sud vacsinou prisudi vyzivne 10 - 30 % z cisteho prijmu rodica, preto som anketu davala takto... ak dobre rozumiem, zalezi na tom-ktorom sudcovi, ake vymeria vyzivne, je tam znacna nejednoznacnost a flexibilita. este jedna otazka - otec ma striedavu starostlivost o svoje deti, 2 tyzdne su vzdy u neho v jeho rodicovskom byte (nie u mna), potom ich ma ex-ka - vtedy byva s nami... ako sa v takomto pripade prihliada na inkaso?
bubkoch
05.12.13,14:41
pri striedavej starostlivosti moze sud nepriznat vyzivne obom rodicom
a ano, je tam nejednoznacnost a flexibilita, vsak kazdyx pripad je iny, to ze ma povinny nejaky prijem neznamena nic pokial nepozname jeho nutne vydavky ... je rozdiel ked ma povinny prijem napr. 1000€ a pritom je sam vo vlastnom byte a ex je nezamestnana, ako ked pri tom istom prijme plati hypoteku a ma dalsie 2 deti a novu manzelku na materskej a ex ma vysoky prijem ... v prvom pripade moze priznat vyzivne aj 250€, v druhom aj 50€ ...