Lucy
06.10.04,15:12
Všetkých pozdravujem a chcela by som sa spýtať, či ešte stále (teraz v októbri)dostávate faktúry od dodávateľov, na ktorých je deň zdaniteľného plnenia? Čo s tým robíte? Ako postupuje daňová kontrola, ktorá nájde takého doklady v účtovníctve?
Zita5
06.10.04,13:24
Ahoj Lucy ,

já osobne také faktúry vraciam späť na prerobenie . Sú síce nespokojný , ale zákon je zákon .
Lucy
06.10.04,13:37
Aj my to tak robíme, niektorí drobní podnikatelia to "ešte" nezaregistrovali, iní sú radi, že ich na to upozorníme. Dnes som mala na túto tému rozhovor s jednou "tiež" podnikateľkou. Vynadala mi, že čo po nej chcem. Mala na faktúre deň zdaniteľného plnenia a chýbalo naše IČ DPH. tak mi to "vysvetlila", že ten deň zdaniteľného plnenia tam kľudne môže byť, veď na tých slovíčkach je to jedno. Že ju tak poučila jej účtovníčka. Podotýkam, že robí faktúry v programe Excel. tak už fakt neviem, či som blbá alebo čo. Ale zákon o DPH v §71 nikde nehovorí o dni zdaniteľného plnenia.
Luckasari
06.10.04,20:35
aj my takéto faktúry vraciame na prepracovanie, a vyskytujú sa ešte stále (chvalabohu máme tu už október, piaty mesiac platnosti nového zákona o DPH ...)
čo som ja počula, tak pri kontrolách budú postupovať presne podľa §71 zákona o DPH, a tam je uvedené, že faktúra musí obsahovať dátum dodania, takže ten budú hľadať na faktúrach, a ak ho tam nenájdu ...
nebudú hľadať pod žiadnymi inými názvami, v zákone je to presne vymenované a bodka.
Luckasari
06.10.04,20:38
keď sme už načali túto tému, tak sa opýtam, či máte aj také faktúry, ktoré sa skaldajú z dvoch častí - t.j. faktúra a dodací list, zoznam predaného tovaru je rozpísaný LEN na dodacom liste, na faktúre sa nachádzajú všetky potrebné náležitosti, len rozpis tovaru je na dodacom liste, na fa je odkaz na dodací list uvedený - uznávate takéto faktúry? pýtam sa preto, lebo §71 ods. 2 pís. f) nám hovorí, že faktúra musí obsahovať aj množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby
zuzana
07.10.04,04:32
Ja neviem čo si robíte problémy s dňom zdanteľného plnenia?Ja keď som bola na školení zástupkyňa riadiť.Daň.riaditeľstva nám povedala, že sa nikto nebude hrať pri kontrole so slovíčkami, či je uvedené deň dodania, alebo deň zdaniť.plnenia.
FAA
07.10.04,04:42
Zuzanka ste si istá, že pri daňovej kontrole vám pomôže odvolávka na: zástupkyňa riadiť.Daň.riaditeľstva nám povedala, že sa nikto nebude hrať pri kontrole so slovíčkami, či je uvedené deň dodania, alebo deň zdaniť.plnenia. Ja si myslím, že :mad: .faa
Hlinkovx
07.10.04,04:58
Mám dojem, že si niekedy komplikujeme život a prácu viac, než je to potrebné...
Katty
07.10.04,06:16
Aj ja som za názor že sa venujete zbytočne maličkostiam, ktoré skutočne zabíjajú len čas.
Daňováci majú sami hokej v nových zákonoch a keď sa vôbec vydajú na kontroly tak budú skúmať podstatné veci a nie drobnosti ako slovíčka na faktúrach.
Ja rozhodne nemám čas korešpondovať s každým dodávateľom za drobné slovíčkové opravy ktoré by sa mi aj tak vrátili správne max. na 20% a aj keby som čas mala tak by som to neriešila.
Luckasari
07.10.04,19:57
no, je to ozaj každého vec, ja som na školení počula čosi iné - a už sme sa tu aj niekde o tom skôr bavili, že na SK sa bazíruje na "nepodstatných veciach", takže ja by som si nebola taká istá, že sa o rok daňoví kontrolóri nebudú hrať so slovíčkami ... jednoduchšie je podľa mňa teraz si to zabezpečiť, ako mať potom neskôr problémy
(osobne som toho názoru, že je to OZAJ len hra so slovíčkami, ale po skúsenostiach s kontrolami, a potom, čo som sa informovala na DÚ, také faktúry som vracala na prepracovanie)
M3G
07.10.04,20:30
Presne ako hovoria Hlinkovx a Katty:

Prečo si komplikujeme už aj tak komplikované!

A môj poznatok:

Školitelia sú tiež ľudia :)


(druhá vec je vyhádanie dokladu z TESCA, ktorý konečne spĺňa náležitosti zákona o DPH - to bola pre mňa vec osobnej cti...)
Hlinkovx
07.10.04,21:27
Správne... ja to tak tiež hovorím... treba si prácu uľahčiť a nie znepríjemniť a komplikovať...na to tu máme bohužiaľ dosť úradov...
janaGT
08.10.04,04:25
Presne ako hovoria Hlinkovx a Katty:

Prečo si komplikujeme už aj tak komplikované!

A môj poznatok:

Školitelia sú tiež ľudia :)


(druhá vec je vyhádanie dokladu z TESCA, ktorý konečne spĺňa náležitosti zákona o DPH - to bola pre mňa vec osobnej cti...)
Môžeš prezradiť, ako si to dosiahol, aby Ti dali "normálny" doklad? Ja som bola na nákupe minulý týždeň v Tescu Trnava a dostala som zasa len doklad bez vyčíslenia základu.
Palino
08.10.04,06:50
Inak to Tesco by ma tiež zaujímalo. Mne pijú krv tie ich bločky už dávno a nie len kvôli základu DPH, ale aj kvôli papieru, ktorý používajú. Neviem, ako môžu používať papier, na ktorom časom miznú údaje! Ja poctivo kopírujem takéto doklady, ale nie som si istý, či kontrola uzná kópiu, keď na originále už nič nevidno?! Máte skúsenosti s takýmto prípadom?
Na jednom seminári s riaditeľkou DÚ nám bolo vysvetlené, že DÚ nemôže prikazovať podnikatešovi, aby použil drahší materiál!
Katty
08.10.04,08:30
ja som tu už o tom doklade z tesca písala
http://www.porada.sk/showthread.php?t=993&page=2&pp=10
na informáciách mi vystavili hotovostnú faktúru s náležitosťami...
Luba
14.10.04,21:05
K tomu nešťastnému Tescu:
Dnes som si bola dať opraviť zopár bločkov kvôli základu DPH. Myslela som, že to bude stačiť dopísať na blok a oraziť, že opravili, ale som tam skoro zapustila korene, lebo pracovníčka na reklamáciách mi vystavovala ku každému bločku faktúru v Exceli. Všetko si to aj ona pekne prefotila. A to som mohla byť rada, že mi to urobila v 1 obch.dome naraz, lebo bločky boli z nákupov v rôznych OD a tú opravu základu dane by vraj mali urobiť v tom OD, či supermarkete, kde sa nakupovalo! Ale veď Tesco Stores, a.s. je len jedna spoločnosť v SR a či mi opravia blok na tom predajnom mieste alebo na onom, to je azda fuk! a ešte k tomu iba v Exceli! Povedala tá pani, že od SEPTEMBRA to už mali mať opravené. Máme polovicu októbra! Tak uvidíme, kedy to urobia konečne.
Nika
18.10.04,11:50
Dostali sa mi do rúk vstupenky, ktoré samozrejme nemajú náležitosti faktúry. Sú to vstupenky na autosalón, s prižmúrením oka by to mohol byť daňový náklad(chceme kúpiť nové auto). Ale čo s DPH? Ako to riešite vy?
Nika
19.10.04,07:16
Už som si to vybavila. Pani bola veľmi ochotná. Pošle mi doklad poštou.