sweetcat
06.12.13,05:59
mam 19 ročnu dceru , ktorá po skoncení strednej skoly , začala v septembri studovať na nadstavbovom študiu . Po dvoch týždnoch zo školy odišla a viac ju nenavstevuje. čiže momentálne ani neštuduje , ani nepracuje ani nie je evidovaná na UPSVAR. Mám povinnosť nadalej platiť výživné v plnej výške? alebo možem podať návrh na zrušenie , resp. aspon na zníženie???Prosím poradte
Dav
06.12.13,05:13
Podaj na súd návrh na zrušenie výživného.
sweetcat
06.12.13,05:23
dakujem , uvažujem o tom ...ale je vôbec šanca , že sud sa prikloní na moju stranu? dcera totižto svojvolne zo skoly po dvoch týždnoch odišla a teraz sedí doma a poflakuje sa. Myslím si že zo školy sa riadne neodhlásila , tým padom vlastne akokeby študovala. A neustále mi vycíta , že sa o nu nestarám (platím 200eur mesacne) Dakujem :-(((
kukučka
06.12.13,06:11
Pochybujem, že škola pošle na súd potvrdenie o návšteve školy. Dedukujem, že má maturitu, pomôž jej nájsť prácu.
Má dve zdravé ruky? Ak ju nehľadá, tak dovi, dopo. Prečo by mal byť súd na jej strane?
sweetcat
06.12.13,07:07
ano ma maturitu , prácu sme jej nasli ,ale nemá zaujem , aj by sme jej pomohli s ubytovaním v nasom kraji keby chcela..... Pracu jej pomohla najsť aj jej mama , ale ju odmietla ...To znamená , že v prípade podania návrhu na sud o zrušenie vyživného , sud bude požadovať potvrdenie o návsteve školy? Ano , ma dve zdrave ruky ....
zuzana_24
06.12.13,11:18
pokym je oficialne studentom tak ano, mas povinnost jej nadalej platit vyzivne. to kolko dni ona je alebo nie je v skole, pokial studium zvlada a plni si povinnosti, nikoho nezaujima.. ak uz nestuduje, tak nemas povinnost..
veronikasad
06.12.13,11:46
Zuzanka, až také jednoduché to v praxi nie, o zrušení výživného rozhoduje súd, nemôže svojvolne prestať platiť len preto, že dcéra svojvolne prestala študovať.
arizona
06.12.13,12:16
Podaj co najskor navrh na zrusenie vyzivneho, da sa aj spatne. Dcera by ta podla spravnosti mala informovat o tom, ci studuje,alebo nie.
Alebo sa informuj v skole, ci ju eviduju ako studentku,alebo nie.
Bolo by dobre,ak by si sa s dcerou porozpraval,ako si predstavuje svoj dalsi zivot a z coho chce zit...

Ak dcera uz nenavstevuje skolu,mala by sa prihlasit na urad prace,lebo pravdepodobne jej vznika aj dlh na zdr.poisteni.

Ak sa aj dcera na UP nenahlasi a nie je ochotna si hladat pracu,sud zvacsa vyzivne zrusi,je dospela, a to, ze nema zaujem sa zamestnat nie je tvoj problem.
misoft
06.12.13,12:47
...okrem toho si súd istotne vyžiada potvrdenie o štúdiu (ak by ona prehlásila, že študuje) - a škola istotne jej vyčísli to, že nechodí do školy (a možno je už aj vyradená, len ona o tom ani šajnu nemá)......
Mária27
06.12.13,16:57
Zákon o rodine č. 36/2005
§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť


Pokiaľ dieťa nie je schopné - nie ochotné - samo sa živiť. Už len z výchovného hľadiska treba dať povinnosť výživného zrušiť - aj keby si jej mohol pomáhať v ťažkostiach ďalej. Musí však vedieť, že nič nepadá z neba-.
veronikasad
06.12.13,17:09
Majka, spýtam sa trošku mimo témy. Je povinný rodič platiť naďalej výživné, resp. môže požiadať o jeho zníženie, ak ide o zdravotne postihnuté dieťa, ktorému po dovršení veku 18 rokov bol priznaný inv. dôchodok v celkom slušnej výške (300€) ? Dieťa neštuduje, stará sa oň matka.
Mária27
06.12.13,17:54
§ 75 = prihliada sa na odôvodnené potreby dieťaťa a majetok povinného.
§ 62 = Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Takže, ak je rodič moc bohatý, môže platiť ďalej. Ak by mu to nevychádzalo, bolo by to v rozpore s dobrými mravmi (tiež § 75), lebo 300 € je niekedy dosť na nevyhnutné potreby.
veronikasad
06.12.13,17:59
Majka ďakujem, dnes sa ma na to pýtal jeden klient, nevedela som mu dať odpoveď.
korela
06.12.13,20:26
Chápem situáciu. Paragrafy nie sú všetko. Niekedy treba prihliadať i na ľudské hľadisko. Nemusí to byť však aj váš prípad.
Zo života:
Dve dievčatá presne v tomto veku. Jedna v 4. ročníku dostala také depresie, výborná žiačka, dobrá škola, vnímala látku, nevedela ju však zo seba dostať. Tesne pred maturitou sa to uvoľnilo, takže všetko dobre dopadlo, čomu bol rád aj profesorský zbor. Inak hrozilo prerušenie štúdia.
Druhá maturantka bola ku koncu strednej tak veľmi vyčerpaná, že rodina si vydýchla, keď bolo po maturite. Tiež išlo o veľmi dobrú žiačku. Tam to vyplývalo aj z fyzickej choroby, ktorá však ešte nebola diagnostikovaná a nikto o nej netušil.
Rodičia ju po dohode (žili spolu) nechali doma rok na zotavenie. Počas toho roka sa pripravovala na VŠ a pritom sa venovala ďalšiemu novému cudziemu jazyku a kultúrnym aktivitám. Nezaháľala.
Mať dve zdravé ruky ešte neznamená, že je všetko v poriadku. Bolo by možno z vašej strany vhodné, prečo dcéra zaujala tento postoj voči životu. Nech je to čokoľvek. Ak viete, tak je to v poriadku.
nika.sum
06.12.13,21:14
nechcem zakladat novu otazku, ale ked pride cas na to, ze otec uz nebude musiet platit vyzivne na dieta a mame dobre vzťahy, musi si dat ziadost o zrusenie vyzivovacej povinnosti alebo len po spolocnej dohode prestane platit?
veronikasad
06.12.13,21:21
Pokial nebudeš otca žalovať za neplatenie výživného a tie vzťahy sú naozaj korektné, zrušenie vyživovacej povinnosti na súde nie je potrebné. Aspoň ja som to pred 10 rokmi keď dcéry skončili štúdium, nežiadala ...
zuzana_24
07.12.13,18:10
nikto nepovedal ze ma svojvolne prestat platit.. treba dat na sud navrh na zrusenie.. ja som iba reagovala na to co napisal zadavatel otazky - ze sam nevie ci je dcera oficialne student alebo nie. co my to mame vediet? za to ze nechodi do skoly neznamena ze nestuduje uz.. nech sa opyta dcery a zisti..
zuzana_24
07.12.13,18:12
by ma zaujimalo ako moze nemat sajnu o tom, ze uz nie je student. ved skola je povinna toto pisomne oznamit.. a ano, sud vyziada potvrdenie o navsteve skoly, ale najprv sa treba asi dcery opytat az potom to davat na sud nie
nika.sum
07.12.13,18:46
dakujem, mame dobre vztahy...
misoft
07.12.13,22:02
Ak si poštu nepreberie (veď čo - obálka - šup do koša) - tak potom ani vedieť nemusí. A opýtať dcéry ...... myslíš, že to vyklopí? Keď sa takto správa, tak asi ťažko.....
pepsikova
08.12.13,05:00
..v prípade nadstavbového-teda, dobrovolného štúdia u 19-ročného študenta škola nie je povinná nič...len vydať potvrdenie pre súd..pokiaľ súd bude žiadať..
..a myslím, že súd bude aj tak na strane lenivého decka, pretože nemá prácu a má len 19 rokov!..je síce schopné sa samo uživiť, ale nemá čím..lebo nie je práca!..dokázať lenivosť-to musia svedkovia a ak budú argumenty presvedčivé, súd môže zrušiť výživné ..