ivanakodajova
23.03.06,00:45
Dobry den,
poradte mi prosim:

Živnostník začal podnikať 1.9. Pred tým mal príjmy z umeleckých zmlúv (ods.2 písm.a) z krorých mu účtovník firmy v ktorej pracoval platil preddavky na daň znížené o paušálne výdavky 25 %.
Teraz by mal ako živnostník pokračovať v uplatńovaní paušálnych výdavkov, ale tak mu vychádza vysoká daň :( a jeho reálne náklady na podnikanie boli ovela vyššie.
Nedalo by sa "dorobiť" :o JÚ za obdobie kedy ešte nebol živnostníkom a za celé zdaňovacie obdobie uplatniť reálne výdavky?
stuko
23.03.06,05:54
myslim, ze by to bolo mozne v tom pripade, treba do DP zapracovat do prislusneho riadka DP celu sumu, ktoru zarobil, do vedlajsej tabulky uviest skutocne vydavky.
Preddavky na dan, ktoru platil danovnik uvedies v X. oddieli DP. Nasledne to cele prepocitas a dostanej bud preplatok, alebo nedoplatok
Pepa
23.03.06,06:23
Dobry den,
poradte mi prosim:

Živnostník začal podnikať 1.9. Pred tým mal príjmy z umeleckých zmlúv (ods.2 písm.a) z krorých mu účtovník firmy v ktorej pracoval platil preddavky na daň znížené o paušálne výdavky 25 %.
Teraz by mal ako živnostník pokračovať v uplatńovaní paušálnych výdavkov, ale tak mu vychádza vysoká daň :( a jeho reálne náklady na podnikanie boli ovela vyššie.
Nedalo by sa "dorobiť" :o JÚ za obdobie kedy ešte nebol živnostníkom a za celé zdaňovacie obdobie uplatniť reálne výdavky?

Si presvedčená, že ide o príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. a)?
Podľa mňa ide o daň vyberanú zrážkou podľa par. 43 ods. 3 písm. h) - príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie ak nejde o umelecký výkon /par. 6 ods. 2 písm. a/. Na účely výpočtu dane sa príjem autorov zníži o výdavky vo výške 25% a z takto zníženého príjmu sa vypočíta zrážka 19%.
Ak by išlo o príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. a/ tak si "umelecký výkonník" zdaňuje príjmy sám a sám sa aj rozhodne či si bude uplatňovať percentuálne výdaje alebo preukázateľné.
ivanakodajova
23.03.06,08:40
V zmluve to má napísané ako umelecký výkon...a o percentuálnych výdajoch "rozhodol" účtovník z firmy v ktorej pracoval...keďže môj "milý umelecký výkonník" sa o to nezaujímal a nechal to na ňom... Myslíš, že by sa to dalo ešte urobiť ako radí stuko?
Pepa
23.03.06,08:52
Účtovník podľa mňa postupoval podľa par. 43 - zrážal 19% po odpočítaní 25% - taký je postup /pozri sa do ZoDP/. On nerozhodol on postupoval podľa zákona. Nezdá sa mi to na príjem podľa 6 2a).
Snáď sa ešte niekto vyjadrí. Nemôžem ti jednoznačne povedať, že urob to tak ako radí stuko, pretože nie som presvedčená o správnosti.
A čo vlastne robil?
ivanakodajova
23.03.06,09:05
Pracoval pre regionálnu televíziu ako kameraman a strihač...Zmluva sa volá "o vytvorení, použití a šírení umeleckého výkonu"...Predmetom zmluvy je "vytvorenie, použitie a šírenie umeleckého výkonu, ktorý umelec na základe objednávky vytvorí pre XY s.r.o"
Tak neviem...Poradte..
ivanakodajova
23.03.06,11:46
Nemáte niekto s niečim takýmto skúsenosti?
Pepa
25.03.06,06:41
Našla som niečo v príspevku p. J. Mihála, je to presne to, čo som ti hovorila:

Nie všetky príjmy však umelec – autor musí uvádzať v daňovom priznaní. Podľa § 43 ods.3 písm. h) ZDP sú zdanené zrážkovou daňou príspevky autorov do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon. Pri takýchto príjmoch autorov ich vydavateľ vyplatí autorovi honorár znížený o daň. Vydavateľ túto daň odvádza daňovému úradu. Uvedený príjem sa potom považuje za daňovo vysporiadaný a umelec – autor ho už v daňovom priznaní uvádzať nemusí.

Tu je link http://www.porada.sk/showthread.php?t=14064&highlight=odvody+umelcov
ivanakodajova
25.03.06,13:38
Nie všetky príjmy však umelec – autor musí uvádzať v daňovom priznaní. Podľa § 43 ods.3 písm. h) ZDP sú zdanené zrážkovou daňou príspevky autorov do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon. Pri takýchto príjmoch autorov ich vydavateľ vyplatí autorovi honorár znížený o daň. Vydavateľ túto daň odvádza daňovému úradu. Uvedený príjem sa potom považuje za daňovo vysporiadaný a umelec – autor ho už v daňovom priznaní uvádzať nemusí.

Pozrela som si ten článok, ale stále tu je ten "umelecký výkon". Ja mám pocit, že chybu asi urobil ten účtovník. Zmluva je o "vytvorení, použití a šírení umeleckého výkonu, ale zdaňovanie je spravené podľa §43 ods. 3 písm.h). Tak teraz už fakt neviem... Ak by som to nechala tak a považovala to za vysporiadané, kto za to zodpovedá?